250 تن کود غیرمجاز شیمیایی در قزوین کشف شد
چهار شنبه 28 آذر 1397

مدیر شرکت خدمات حمایتی استان:

250 تن کود غیرمجاز شیمیایی در قزوین کشف شد

250 تن کود غیرمجاز شیمیایی در قزوین کشف شد
کد خبر: 268154/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/08/21 ساعت: 1:06 PM


مدیر شرکت خدمات حمایتی استان قزوین گفت: این کودهای غیرمجاز توسط برخی افراد سودجو در داخل استان و گاها استان‌های همجوار از ترکیب مواد جامد نظیر خاک، گچ و مواد غیر مجاز حاوی فلزات سنگین در مراکز غیر معتبر با قیمت‌های پایین عرضه می‌شود.مجید اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 250 تن کود غیرمجازشیمیایی به ارزش 2 میلیارد و 500 میلیون ریال در استان جمع آوری و توقیف شد.

وی در ادامه افزود: این میزان کود توقیف شده شامل 5 هزار کیسه 50 کیلویی انواع کودهای غیر مجاز کشاورزی شامل سوپر فسفات تریبل، دی آمونیوم فسفات، اوره، سولفات پتاسیم، ماکرو گرانوله و کلرو پتاسیم بود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی استان بیان کرد: این کودهای غیرمجاز توسط برخی افراد سودجو در داخل استان و گاها استان‌های همجوار از ترکیب مواد جامد نظیر خاک، گچ و مواد غیر مجاز حاوی فلزات سنگین در مراکز غیر معتبر با قیمت‌های پایین عرضه می‌شود.

وی ابراز کرد: متاسفانه این مراکز در استان اقدام به عرضه و فروش غیر مجاز کودهای شیمیایی با نام و نشان دولتی (شرکت خدمات حمایتی کشاورزی) کرده اند.

این مسئول تصریح کرد: بر همین اساس، طی یک عملیات با هماهنگی و حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی انتظامی، قضایی کودهای شیمیایی غیر مجاز که با نام و نشان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی جمع آوری و توقیف و به انبارهای شرکت در استان منتقل شد.

وی با اشاره به عواقب استفاده از این کودها برای محصولات کشاورزی تصریح کرد: استفاده از کودهای شیمیایی غیرمجاز در مزارع و باغات باعث کاهش شدید عملکرد محصول در واحد سطح، عدم دستیابی کشاورزان به عملکرد مورد انتظار آنان، کاهش کیفیت محصولات کشاورزی تولیدی، ایجاد آلودگی در منابع آب و خاک، تخریب اراضی کشاورزی و در نهایت آلودگی محیط زیست می‌شود.

اسماعیلی اضافه کرد: در کودهای غیر مجاز، وجود عناصرغیر مجاز و فلزات سنگین گاها سلامت جامعه را هم به مخاطره می‌اندازد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قزوین گفت: این شرکت در سال زراعی جاری نسبت به تامین و تدارک بسیار مناسبی در خصوص کودهای شیمایی در محصولات بهاره و پاییزه کرده است به کشاورزان استان توصیه می‌شود کودهای مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و کارگزاری‌های شناسنامه دار تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 44 کارگزار تحت پوشش شرکت خدمات حمایتی در سطح استان آماده ارائه خدمات به کشاورزان استان است.
انتهای پیام/2002با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.