۱۲/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۲۸ پنجشنبه

صبح قزوین ابتکار عمل دست یمن
کد خبر: ۳۶۶۷۴۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ ساعت: ۱۱:۲ ↗ لینک کوتاه

حمله نظامی انگلیس و آمریکا به بیش از ۱۲ نقطه در یمن چه فرجامی خواهد داشت؟

ابتکار عمل دست یمن

حمله نظامی آمریکا، انگلیس و ۱۰کشور دیگر به خاک یمن و پایگاه‌های این کشور، مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل و فراتر از آن، مولد بحران‌هایی جدید برای بانیان و عاملان این حمله وقیحانه قلمداد می‌شود. تنها اتهام غرب به مقاومت یمن، ایستادگی این کشور غیرتمند در حمایت از ملت مظلوم فلسطین است. انصار الله یمن در طول یک دهه اخیر نشان داده است که قواعد بازدارندگی و اقدام را به‌ خوبی می‌داند.

ابتکار عمل دست یمن
به گزارش حوزه ایران وجهان پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»؛ قطعا اقدام اخیر واشنگتن، لندن و متحدان آنها در دریای‌سرخ، باپاسخی سخت وغیرقابل‌ پیش‌بینی ازسوی یمنی‌ها مواجه خواهد شد. آمریکا و انگلیس بامداد دیروز از حمله به بیش از۱۲نقطه در یمن خبر دادند. یکی ازمقامات ارشد انصارا... در لحظات اول حمله به الجزیره گفت که در شهرهای صنعا، الحدیده، صعده و ذمار انفجارگزارش شده است. یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رویترز مدعی شد حملات آمریکا و انگلیس در یمن با هواپیما، کشتی و زیردریایی انجام گردید. بعد از این حملات یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت که حملات هوایی علیه یمن پایان یافته است. او با وجود این مدعی شد: «ما در صورت ادامه تهدیدها حق پاسخ را برای خود محفوظ می‌دانیم.»پس از آن مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه دولتی «صدای آمریکا» تصریح کردند که انگلیس و آمریکا سایت‌های آموزشی، پایگاه‌های هوایی و تأسیسات نگهداری پهپاد متعلق به انصارا... یمن را هدف قرار دادند. یک مقام آمریکایی به این رسانه دولتی گفت استرالیا، کانادا، هلند وبحرین هم در حمله به یمن به آمریکا وانگلیس کمک کرده‌اند. بعد از حملات آمریکا و انگلیس منابع بین‌المللی گزارش دادند نیروهای انصارا... یمن درحال شلیک موشک‌های بالستیک به سمت مواضعی در دریای‌سرخ هستند.
   
هشدار مقاومت 

معاون وزیر خارجه دولت مستقر در صنعا تجاوز ائتلاف آمریکا به یمن را محکوم کرد. وی گفت: «کشور ما با یک حمله تجاوزکارانه از طرف کشتی‌ها، زیردریایی‌ها و جنگنده‌های آمریکا و انگلیس روبه‌رو شده است. بدون‌شک، آمریکا و انگلیس باید منتظر پرداخت بهای گزاف باشند و تبعات این تجاوز آشکار را تحمل کنند. ازسوی دیگر، رسانه‌های غربی اذعان کرده‌اند که اقدام اخیر آمریکا و انگلیس، نه‌تنها به توقف حمایت یمن از فلسطین ومردم غزه و عملیات شجاعانه انصارا... در دریای‌سرخ منجر نمی‌شود، بلکه هزینه‌های سخت‌تری را متوجه واشنگتن و متحدان آن خواهد کرد. مقامات آمریکایی انتظار دارند که یمنی‌ها به حمله علیه کشتی‌ها در مدت کوتاهی پس از حملات آمریکا و انگلیس ادامه دهند تا نشان دهند که این گام‌ها «بازدارنده نیست و آنها به تهدید کشتی‌های دریای‌سرخ ادامه خواهند داد». این گزیده‌ای ازتحلیل روزنامه وال‌استریت ژورنال است. روزنامه نیویورک‌تایمز هم به تبعات منطقه‌ای این رویداد پرداخته و نوشت: «بیم آن می‌رود حملات به یمن باعث تداوم درگیری بین نیروهای یمنی و نیروی دریایی آمریکا شود.»این رسانه آمریکایی درادامه می‌نویسد کشورهای حوزه خلیج‌فارس ازجمله قطر و سلطنت عمان نگرانی‌هایی را مطرح کرده و معتقدند که «حملات در یمن ممکن است منطقه را وارد جنگ گسترده‌تری کند». روزنامه واشنگتن‌پست در تایید این نگرانی‌ها نوشت: «حملات به یمن به افزایش تنش (میان آمریکا و گروه‌های مقاومت ) منجر خواهد شد.»
   
قمار دوسر باخت آمریکا

واقعیت امر این است که واشنگتن و لندن با این پیش‌فرض حملات اخیر علیه یمن را صورت داده‌اند که صنعا اقدامی در قبال آنها صورت نخواهد داد! این پیش‌فرض نادرست قطعا در آینده‌ای نزدیک ابطال خواهد شد و محاسبات اولیه کاخ‌سفید و انگلیس را به چالش خواهد کشید. مقامات آمریکایی که بارها در مواضع پنهان و آشکار خود گسترش جنگ در منطقه را خط قرمز خود اعلام کرده بودند، با حمله به یمن نشان دادند که میان سیاست اعلامی و عملی آنها در مناطق گوناگون دنیا ازجمله غرب‌آسیا، فرسنگ‌ها فاصله وجود دارد. خبرگزاری بلومبرگ با توصیف این حملات آمریکا به «قمار»، هشدار داد: «واشنگتن در شرایطی حمله کرد که بارها اعلام کرده بود دربحبوحه جنگ بین اسرائیل وحماس، جلوگیری از تبدیل درگیری به یک جنگ منطقه‌ای بزرگ‌ترین اولویت ماست. بازداشتن صنعا مسأله آسانی نیست. یمن موفق شد دربرابر عملیات نظامی به رهبری عربستان‌سعودی برای سرنگونی آن مقاومت کند وهنوزهم[عزم آن] به‌شدت راسخ است.» همان‌گونه که تاکید شد، واشنگتن با حمله به یمن وارد باتلاق به‌مراتب عمیق‌تری در منطقه شده که خروج از آن دیگر برای کاخ‌سفید و متحدانش امکان‌پذیر نخواهد بود. در این میان کمترین اهمیتی ندارد که چه کسی درانتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۴ بر مسند قدرت در کاخ‌سفید بنشیند! واشنگتن با چالشی راهبردی واستراتژیک درغرب آسیا مواجه شده و خواهد شد که فرجام آن چیزی جز شکست سنگین منطقه‌ای آمریکا نخواهد بود.

انتهای خبر/1404
منبع:جام جم انلاین

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان