۱۵/ذو الحجة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۴/۰۱ جمعه

صبح قزوین معرفی مشاهیر بهاءالدين خرمشاهي
متولد چهارشنبه ۱۳۲۴/۰۱/۰۱ در قزوین

بهاءالدين خرمشاهي

بهاءالدين خرمشاهي در سال 1324 ن در قزوين به دنيا آمد. او در زمينه ادبيات فارسي و علوم تربيتي به تحصيل پرداخت و سرانجام با اخذ مدرك کارشناسي ارشد کتابداري فارغ التحصيل شد. استاد بهاالدين خرمشاهي فعاليت علمي و فرهنگي خود را از سال 1351 به عنوان عضو گروه علمي مرکز خدمات کتابداري و کتابخانه ملي آغاز کرد و تا سال 1363 در اين مرکز مشغول به کار بود. پس از آن ، از سال 1363 به عضويت انجمن فلسفه وابسته به موسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي درآمد . استاد خرمشاهي بعد از فارغ التحصيل شدن بيشتر وقت خود را در زمينه قرآن پژوهي و حافظ پژوهي صرف نمود .

خرمشاهي پس از طي دوران طفوليت ، نزد پدرش تحصيلات خود را آغاز کرد. با طي نمودن مقطع متوسطه در زادگاه خود ، به دانشگاه راه يافت و در رشته پزشکي به تحصيل پرداخت. اما پس از مدتي از اين رشته انصراف داد و در دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران مشغول تحصيل شد و در سال 1347 دوره ليسانس را به پايان رساند. او در سال 1352  از دانشکده علوم تربيتي دانشگاه تهران ، با درجه فوق ليسانس در رشته کتابداري فارغ التحصيل گرديد .

خرمشاهي پس از اتمام دوره تحصيلات متوسطه ، وارد دانشگاه شد و در رشته پزشکي به تحصيل پرداخت ، اما پس از مدتي تحصيلات خود را ناتمام نهاد و در رشته ادبيات و علوم انساني به تحصيل پرداخت .

خرمشاهي ابتدا نزد پدر خود ميرزا ابوالقاسم که از رجال علم و دانش بود به تحصيل پرداخت. سپس از محضر درس استاداني چون: آيت الله حاج ميرزا ابوالحسن شعراني ، جعفر شهيدي ، دکتر مهدي محقق ، دکتر خانلري و دکتر صفا بهره مند شد و در دوره تحصيلات دانشگاهي با کامران فاني هم کلاس بود

استاد خرمشاهي علاوه بر همکاري با کتابخانه ملي ، از سال 1363 به عضويت انجمن فلسفه وابسته به موسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي درآمد. وي همچنين فعاليت علمي و فرهنگي خود را از سال 1351 به عنوان عضو گروه علمي مرکز خدمات کتابداري و کتابخانه ملي آغاز کرد و تا سال 1363 در اين مرکز مشغول به کار بود.

استاد خرمشاهي بعد از فارغ التحصيل شدن بيشتر وقت خود را در قرآن پژوهي و حافظ پژوهي مصروف داشت. از اين محقق شش اثر قرآني تا به حال به جامعه فرهنگي و قرآني عرضه شده است. وي در حافظ پژوهي و غير آن داراي تاليفاتي است. کتابهاي او در زمينه هاي مختلف اعم از تصحيح ، ترجمه و تاليف به پنجاه مورد بالغ مي گردد. همچنين بيش از پانصد مقاله علمي به يادگار گذاشته است

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان