دستگاه قضا برای تأمین و حفظ امنیت مردم با کسی تعارف ندارد
دو شنبه 1 بهمن 1397

دادستان قزوین:

دستگاه قضا برای تأمین و حفظ امنیت مردم با کسی تعارف ندارد

دستگاه قضا برای تأمین و حفظ امنیت مردم با کسی تعارف ندارد
کد خبر: 260772/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/05/16 ساعت: 9:30 AM


دادستان قزوین بیان کرد: دستگاه قضا برای تأمین و حفظ امنیت مردم با کسی تعارف ندارد و از طرفی برای شنیدن انتقاد و همراهی و همکاری اقشار مختلف نیز آمادگی دارد؛ چرا که اعتقاد داریم امنیت حاصل دستاورد جمعی در بخش‌های مختلف است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی دادستان قزوین شب گذشته(یکشنبه) در نشست فوق العاده ستاد پیشگیری و مبارزه با جرائم خاص استان قزوین که با موضوع بررسی سرقت نافرجام بانک تجارت شعبه نواب شمالی قزوین در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، بیان کرد: نخستین انتظار ما این است که در رسیدگی به پرونده‌ها سرعت لازم رعایت شود.

وی ادامه داد: البته این سرعت با رعایت اقتضای حقوق عمومی است چرا که باید به نقش خود در مقام دادستانی، مدعی العموم و قضاوت به درستی عمل کنیم و یکی از راه های احقاق حقوق عمومی تعقیب جدی، سریع و قانونی جرائم است.

این مسئول افزود: گاهی یک پرونده با صدها پرونده دیگر برابری می‌کند، بنابراین انتظار می‌رود در پرونده‌های خاص تسریع در رسیدگی مورد توجه قرار گیرد و همه این توصیه‌ها با فهم قواعد دادرسی و قانونی است.

وی تصریح کرد: رسیدگی و دادرسی کوتاه مدت انتظار بالایی نیست و این مهم با اولویت بندی و دادرسی منظم و توأم با تدبیر و عالمانه محقق می‌شود؛ بنابراین با تصمیم زود و خوب می‌توانیم شاهد تحقق نتیجه اقدامات پلیسی و قضایی در جامعه باشیم که خود نوعی پیشگیری است.

صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: دادستان‌ها گاهی پرونده‌ها را طوری پیگیری می کنند که گویا خود بزه دیده هستند، لازم است این نگاه بیش از پیش تقویت شود و در همه بخش‌های دستگاه قضا شاهد چنین روندی باشیم.

وی با اشاره به بیان امیرالمومنین حضرت علی (ع) پس از شنیدن باز کردن خلال از پای زن یهودی اظهارداشت: در برخی پرونده‌ها اگر انسان غصه دار شود، حق دارد؛ چرا باید آن حادثه شنیع در اردبیل و یا آن جنایت وحشتناک را در مشهد شاهد باشیم؛ البته نمونه‌هایی در استان داریم که دردناک است و لازم است خانواده‌ها به این مسائل توجه داشته باشند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با انتقاد از ساده انگاری خانواده‌ها خاطرنشان کرد: در گذشته نه چندان دور وقتی یکی از اعضای خانواده بعد از چند ساعت به خانه نمی‌آمد، اعضای دیگر از طریق بیمارستان، مراجع انتظامی علت تأخیر عضو دیگر خانواده را مورد پیگیری قرار می‌دادند، اما امروز شاهد هستیم که برخی از خانواده‌ها یک روز و یا حتی چند روز پس از عدم بازگشت عضو خانواده نسبت به این مهم اطلاع رسانی می‌کنند.

ناجا رویکرد خود در بحث کشف علمی جرم سرعت ببخشد
وی تأکید کرد: چرا باید وضعیت جامعه به این سمت و سو برود که حوادث تلخ و حتی مشمئزکننده ای را بشنویم که جز افسوس و تأسف و غصه چیزی نمی توان در خصوص آن گفت.

صادقی نیارکی توضیح داد: همه ما مسئولیم، فردای قیامت در محضر الهی باید پاسخگوی اعمال خویش باشیم، در روز محشر دیگران نباید در خصوص وظیفه تأمین امنیت برای مردم پاسخگو باشند.

وی اعلام کرد: برخی در خصوص پیشگیری سخن می‌گویند که موضوع خوبی است اما در مجموعه های مختلف درون دستگاه قضایی و بیرون دستگاه قضایی باید موضوع پیشگیری از جرم پیگیری شود، دستگاه قضایی واحدی به نام معاونت پیشگیری از وقوع جرم و معاونت فرهنگی دارد که با برنامه ریزی در این خصوص تلاش می‌کنند ولی نباید از دادستانی انتظار داشت که از مجرمان خواهش کند که مرتکب جرم نشوند.

این مسئول تصریح کرد: مقابله با جرائم در دادستانی یعنی تحقق پیگشری از جرم، برخورد قاطع با متجاوزان به حقوق عمومی و متعرضان به امنیت و آرامش مردم، همانا پیشگیری است.

وی هشدار داد: دادستان در برابر کسی که به طفل معصوم رحم نمی‌کند، رحم کند بلکه باید با اقتدار مبتنی بر قانون و عدل اسلامی مقابل هتاکان به ارزش‌های اجتماعی و دینی را گرفت.

صادقی نیارکی گفت: انتظار این است که ناجا نیز رویکرد خود در بحث کشف علمی جرم را بیش از پیش سرعت ببخشد چراکه گام‌های خوبی برداشته شده است؛ اما امروز جرائم پیچیده و انسان‌های متخلف نیز از رویکردهای خاص و روش‌های جدید برای اقدامات مجرمانه بهره می گیرند که لازم است اقدام پلیس روزآمد شود.

وی یادآورشد: دستگاه قضا برای تأمین و حفظ امنیت مردم با کسی تعارف ندارد و از طرفی برای شنیدن انتقاد و همراهی و همکاری اقشار مختلف نیز آمادگی دارد؛ چرا که اعتقاد داریم امنیت حاصل دستاورد جمعی در بخش‌های مختلف است.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.