۱۰/ذو الحجة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۲۷ یکشنبه

صبح قزوین معرفی مشاهیر سید علی اکبر ابوترابی
متولد سه شنبه ۱۳۱۸/۰۶/۰۶ در قزوین

سید علی اکبر ابوترابی

سید علی اکبر ابوترابی (زاده ۶ شهریور ۱۳۱۸ قزوین - درگذشته ۱۲ خرداد ۱۳۷۹) نماینده تهران در مجلس چهارم و پنجم و از اعضای مؤسس جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بود که جزو نیروهای انقلابی بود

زندگی‌نامه

ابوترابی‌فرد متولد ۶ شهریور ۱۳۱۸ در قزوین و قزوینی تبار است. پدر وی سید عباس ابوترابی‌فرد نام داشت.وی از خاندان سادات سکاکی است. دوران ابتدایی را در مدارس دولتی قم سپری کرد. وی سپس وارد مدرسه دین و دانش شد. ابوترابی به دلیل علاقه وافر به ورزش مشتاق ورود به دبیرستان نیروی هوایی می‌شود، و سپس با وجود مخالفت اعضای خانواده اش، ابتدا دانشکده خلبانی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند.

ورود به حوزه علمیه مشهد

ابوترابی در جریان مشاهده رفتارهای غیر اسلامی از ادامه تحصیل منصرف می‌شود. وی در سال ۱۳۳۹ با وجود اصرارهای دایی اش مبنی بر عزیمت به آلمان و ادامه تحصیل در آن کشور عازم حوزه علمیه مشهد می‌شود. وی و برادرش سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در نجف به تحصیل حوزوی پرداختند.

اساتید

  • حاج شیخ مجتبی قزوینی
  • ادیب نیشابوری
  • علی اشتهاردی
  • علی مشکینی
  • حسین وحید خراسانی
  • علی غروی تبریزی
  • سید روح‌الله خمینی

 

در جریان جنگ

وی در جنگ ایران و عراق در کنار مهدی چمران حضور داشت و در نهایت به اسارت درآمد. وی نقش عمده‌ای در اردوگاه‌های اسرای ایرانی در عراق داشت. همچنین او نمایندهٔ اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراق بود ، او از هیچ کمکی دریغ نمی کرد . در کتاب من زنده ام بخشی از خدمت‌های او بیان شده‌است .

فعالیت سیاسی

او یکی از مؤسسین جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بود.و در مجالس چهارم و پنجم به عنوان نماینده مردم تهران حضور داشت.

درگذشت

سید علی‌اکبر ابوترابی سرانجام در دوازدهم خرداد ۱۳۷۹ در مسیر زیارت حرم علی بن موسی الرضا به همراه پدرش آیت اللَّه سیدعباس ابوترابی‌فرد بر اثر سانحه رانندگی در ۶۱ سالگی درگذشت و پیکر هر دو در صحن آزادی حرم امام رضا به خاک سپرده شد.

 

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان