پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

ثبت "خانه تاریخی مومنان" قزوین در میراث ملی غیرمنقول کشور
کد خبر: ۳۳۰۱۹۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۶ ساعت: ۱۳:۶ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبرداد:

ثبت "خانه تاریخی مومنان" قزوین در میراث ملی غیرمنقول کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از ثبت خانه تاریخی مومنان در فهرست میراث ملی غیر منقول کشور خبر داد.

محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین  با اشاره به ثبت خانه تاریخی مومنان در میراث ملی غیر منقول کشور اظهار کرد: در جلسه کمیته ثبت آثار غیر منقول کشور، پرونده ثبت خانه مومنان واقع در محله دباغان قزوین مورد بررسی قرار گرفت و پس از تایید نهایی در فهرست میراث ملی غیر منقول کشور به ثبت رسید.

وی در خصوص ویژگی‌های خانه تاریخی مومنان اذعان کرد: بنای تاریخی خانه مومنان متعلق به خاندان مومنان نمونه‌ای ارزشمند از خانه‎های سنتی به جای مانده از دوره پهلوی اول در شهر قزوین است که در محله دباغان در مجاورت امامزاده حسین (ع) و مسجد مقبره شهید ثالث واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی قزوین ادامه داد: به دلیل مطابقت معماری بنا با الگوهای معماری سنتی ایرانی و نیز قرارگیری در بافت تاریخی شهر قزوین حفاظت و نگهداری آن از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است و در صورت مرمت و بازسازی می‌تواند با کاربری تاریخی- فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در این نشست چهار اثر تاریخی دیگر خانه اربابی الوند، بند ملاوردیخان قزوین، مسجد قنبتی اسفرورین و تپه دوران آباد بویین زهرا به ثبت رسید و تعداد آثار تاریخی غیر منقول ثبتی استان در فهرست میراث ملی کشور را به ۱۲۶۹ عدد افزایش داد.
انتهای پیام/2002

دیدگاه ها