پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

شورای حل اختلاف قزوین رتبه پنجم مصالحه کشور را کسب کرد
کد خبر: ۲۲۹۳۵۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ساعت: ۱۰:۴۱ ↗ لینک کوتاه

رئیس شوراهای حل اختلاف استان:

شورای حل اختلاف قزوین رتبه پنجم مصالحه کشور را کسب کرد

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قزوین گفت: سال گذشته شوراهای حل اختلاف استان قزوین در بحث مصالحه مقام پنجم کشوری را کسب کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ بیژن شیبانی رئیس شوراهای حل اختلاف استان قزوین شب گذشته(شنبه) در مراسم تجلیل از قضات نمونه و اعضای شعب، دبیران و کارکنان نمونه ستادی شوراهای حل اختلاف استان بیان کرد: سال جاری تعداد پرونده های وارد شده به شوراهای حل اختلاف 53 هزار و 720 فقره بوده که از این تعداد 53 هزار و 600 فقره پرونده های مختومه هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته 38 درصد از پرونده ها ی قابل مصالحه منجر به سازش شد و طی 10 ماهه سال جاری نیز 33 درصد از پرونده های قابل مصالحه به سازش ختم شدند.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قزوین اضافه کرد: سال گذشته شوراهای حل اختلاف استان قزوین در بحث مصالحه مقام پنجم کشوری را کسب کرده است.

وی افزود: یکی از مسائلی که در شورا به آن توجه می شود، بحث آموزش است که در آموزش مقام اول و در پرونده های مختومه موفق به کسب مقام چهارم کشوری شده ایم.

شیبانی صلح و سازش را یکی از رویکردهای اساسی شورای حل اختلاف دانست و توضیح داد: برای افزایش سازش در پرونده های مصالحه از افراد معتمد استفاده می شود البته ما تلاش می کنیم تا فرهنگ گذشت و سازش را در میان اقشار مختلف جامعه تبیین و تشریح کنیم.

وی اعلام کرد: قانون آیین دادرسی مدنی در موارد 178 الی 193 قواعد و ضوابط صلح و سازش را تعیین کرده است که در ماده 178 این قانون اعلام می‌دارد: در مرحله‌ای از دادرسی مدنی، طرفین می‌توانند دعوای خود را به طریق سازش خاتمه دهند که این ضوابط در مواردی که اعلام شده صورت‌بندی و مندرج است که یا به صورت رسمی یعنی با سند رسمی در دفتر‌خانه اسناد رسمی، صلح و سازش خود را ثبت کنند یا در جلسه دادگاه اعلام سازش می‌کنند و در صورت جلسه دادگاه قید و به امضای طرفین می‌رسد.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قزوین گفت: دستگاه قضا با هدف توجه تخصصی و جدی تر به موضوع صلح و سازش اقدام به تأسیس شورای حل اختلاف کرده است که این شوراها با حضور افراد معتمد، تلاش دارد تا فضای اختلاف ها و تنازعات جامعه را به سمت صلح و آشتی هدایت کند.
عزت از مهمترین ویژگی‌های جامعه اسلامی است
در ادامه دادیار دادسرای انتظامی قضات با بیان اینکه عزت از مهمترین ویژگی‌های جامعه اسلامی است؛ گفت: جامعه ای که عزت نفس را از دست دهد نفاق و ریا آن را فرا می گیرد.

درویش افزود: جامعه بدون عزت هویت دینی و اصالت خود را از دست می دهد.

در این مراسم از 59 نفر از قضات نمونه، اعضای شعب، دبیران و کارکنان نمونه ستادی شوراهای حل اختلاف استان تجلیل شد.

دیدگاه ها