طرح‌های روستایی باید توجیه اقتصادی داشته باشند
یکشبه 30 دی 1397

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور:

طرح‌های روستایی باید توجیه اقتصادی داشته باشند

 طرح‌های روستایی باید توجیه اقتصادی داشته باشند
کد خبر: 301196/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1397/01/23 ساعت: 2:22 PM


معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: مهم‌ترین شاخص‌های پرداخت وام روستایی اشتغالزایی، داشتن درآمد، توجیه اقتصادی و فروش محصول است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ سید مهدی رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری پیش از ظهر امروز(پنج‌شنبه) در جلسه بررسی ایجاد اشتغال روستایی که در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین اولویت ما ایجاد اشتغال روستایی است که در این راستا باید از همه ظرفیت‌های مغفول مانده روستایی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: توجه به شرکت‌های دانش بنیان، توسعه گلخانه‌ها در اولویت است؛ اما در رسته‌های اعلام شده محدودیتی نداریم و استانداران می‌توانند تا ۲۰ درصد جابجایی تسهیلات در بخش‌های مختلف داشته باشند.

اختصاص 3 هزار میلیارد تومان برای توسعه طرح‌های گلخانه‌ای در کشور
رضوی عنوان کرد: امسال 3 هزار میلیارد تومان در توسعه طرح‌های گلخانه‌ای اختصاص داده‌ایم و در این زمینه محدودیتی نداریم و در استان قزوین نیز متقاضیان می‌توانند از آن برخوردار شوند.

این مسئول تصریح کرد: براساس ارزیابی انجام شده تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۴ میلیون شغل از رده‌های فعلی حذف خواهد شد؛ لذا ما هم باید سراغ مشاغل جدید برویم و از روش‌های سنتی دوری کنیم.

وی اظهار کرد: برای نمونه طرح گوسفند افشار در زنجان مطرح شده و شما هم می‌توانید روی گوسفند شال طرح بدهید و از مسیر دامداری سنتی به روش‌های مدرن حرکت کنید.

رضوی گفت: باید در دادن تسهیلات اشتغال روستایی خیلی دقیق باشیم و با نظارت منطقی به گونه‌ای عمل کنیم تا مانند گذشته برای نظام مشکل درست نشود؛ لذا طرح‌ها باید به اشتغال و درآمدزایی برسد و هر متقاضی که نتواند اقساط خود را پرداخت کند نباید وام بگیرد.

امسال سهم استان قزوین از اعتبارات روستایی حدود 270 میلیارد تومان است
وی اضافه کرد: مهم‌ترین شاخص‌های پرداخت وام روستایی اشتغالزایی، داشتن درآمد، توجیه اقتصادی و فروش محصول است و اگر این شرایط را داشته باشید؛ هرگز نگران میزان تسهیلات و محدودیت پرداخت آن نباشید.

رضوی عنوان کرد: سهم استان قزوین از اعتبارات روستایی امسال حدود 270 میلیارد تومان است؛ اما بر اساس عملکرد شما آن را توزیع می‌کنیم و اگر طرح ها را بدقت و بسرعت اجرا کنید؛ می‌توانیم آن را بیشتر کنیم.

وی اضافه کرد: اگر اعتبارات تا پایان اردیبهشت جذب شود؛ به همه طرح‌های شما وام می‌دهیم درغیر این صورت تسهیلات به استان‌های دیگر داده می شود.

رضوی گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد اعتبارات روستایی را پرداخت کرده‌ایم و تا ۷۰ درصد مشکل نداریم و ۳۰ درصد مابقی برای ایجاد رقابت میان استانهاست.

وی بیان کرد: از مجموع ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات روستایی تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان عقد قرارداد شده و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

رضوی یادآورشد: توزیع عادلانه تسهیلات میان روستائیان از اهداف ما در معاونت مناطق محروم است و در پرداخت وام اولویت با روستاییان منطقه، شهرستان‌ها و شرکت‌های مشارکتی است.

وی گفت: اگر کمیته‌های فنی دیر عمل کنند در خطر حذف قرار خواهند گرفت؛ زیرا گاهی اوقات به دلیل سرعت کم مانع اجرای طرح‌ها هستند که باید کمک کنیم فعال شوند در غیر این صورت حذف می‌شوند.

75 درصد خانه‌های روستایی فاقد سند ملکی است
رضوی اضافه کرد: سه مشکل اساسی در کاهش جمعیت روستایی کشور مربوط به اشتغال و کمبود درآمد پایین روستایی است و در کنار آن تبعیض در ارائه خدمات و نداشتن سند خانه‌های روستایی از عوامل مهاجرت به شهرهاست.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار کرد: در شرایطی که ۷۵ درصد خانه‌های روستایی فاقد سند ملکی است؛ نگذاشته‌ایم ارزش افزوده املاک نصیب روستایی شود و تبعیض در ارائه خدمات آموزش و پرورش و نبود عدالت آموزشی هم مزید برعلت شده و به کاهش جمعیت روستایی منجر شده است.

وی گفت: آنچه از دوره‌های گذشته به ارث رسیده این که نظام تصمیم‌گیری کشور بجای آنکه کارشناسی باشد، بیشتر سیاسی است؛ لذا مدیران ما به جای آن که عادلانه و عاقلانه رفتار کنند تصمیم سیاسی و احساسی می‌گیرند و مهاجرت بیشتر می‌شود.

رضوی اظهار کرد: همه شهرهای کشور با حاشیه نشینی روبرو هستند که ۶۰ درصد آنها را روستائیان و عشایر تشکیل می‌دهند که با اجرای طرح‌های اشتغالزایی می‌توانیم این وضعیت را بهبود بخشیم.

وی اضافه کرد: باید دانست کار پایدار با مشارکت همه جانبه مردم محقق می‌شود؛ لذا همه باید تلاش کنیم استقبال مردم از طرح‌ها به صورت منطقی افزایش یابد.

این مسئول گفت: استان قزوین ظرفیت‌های خوبی دارد که می‌تواند طرح‌های الگویی را درکشور پیاده کند؛ لذا پیشنهاد می ‌نیم سه طرح دهکده نمونه را در کشور راه‌اندازی کنید.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: در صورت راه‌اندازی دهکده نمونه کشاورزی، فرآوری مواد معدنی و صنعتی و دهکده کشاورزی در قزوین حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم؛ تا الگویی در کشور معرفی شود.

وی بیان کرد: نباید توانمندی روستاها را فقط در حوزه کشاورزی خلاصه کرد و توجه به دیگر ظرفیت‌ها مانند صنایع دستی، صنایع تبدیلی، فرآوری، گردشگری و خدمات می‌تواند به توسعه و اشتغال پایدار روستاها نیز کمک کند.

گفتنی است؛ در این جلسه استاندار قزوین و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/7003 


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.