جشنواره داستان‌کوتاه به دنبال کشف استعدادهای گمنام است
یکشبه 25 آذر 1397

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری قزوین:

جشنواره داستان‌کوتاه به دنبال کشف استعدادهای گمنام است

جشنواره داستان‌کوتاه به دنبال کشف استعدادهای گمنام است
کد خبر: 271650/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/11/18 ساعت: 10:24 AM


معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین گفت: برگزاری «جایزه سال داستان کوتاه استان قزوین» زمینه‌ساز کشف استعدادهای جوان و گمنام در استان قزوین است.حمیدرضا ملازینل در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: یکی از ضعف‌ها و دغدغه‌هایی که در استان مشاهده می‌شود، نبود برآورد دقیق از وضعیت داستان نویسان استان قزوین است.

وی افزود: جامعه آماری حوزه هنری از میان هنرجویانی است که در کارگاه‌های این مرکز حضور فعال دارند ازاین‌رو نیاز بود برای تأمین بانک اطلاعاتی جامع از داستان نویسان اقدامی صورت بگیرد.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری قزوین بیان کرد: یکی از ویژگی‌های مهم داستان کوتاه زمینه‌سازی برای شکل‌گیری رمان‌نویسی است؛ امری که در فضای بومی به‌شدت در آن کم‌کار هستیم. امید است در سال‌های پیش رو و رشد داستان کوتاه به‌عنوان دروازه ورود به رمان‌نویسی شاهد تحول در این حوزه نیز باشیم و بتوانیم این بخش را نیز به جایزه سال داستان اضافه کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره «جایزه سال داستان کوتاه استان قزوین» اعلام کرد: واحد آفرینش‌های ادبی برای رفع این دغدغه به فکر برگزاری چنین جشنواره‌ای در استان افتاد تا با رویکرد بومی، نویسندگان داستان کوتاه را گرد هم آورد.

پیش‌بینی دقیقی از وضعیت کنونی داستان‌نویسی وجود ندارد
این مسئول با اشاره به برگزاری برخی از جشنواره‌های ویترینی در کشور گفت: هم اکنون جشنواره‌های بسیاری در کشور در حال برگزاری است که بسیاری از آن‌ها حالت ویترینی دارد و ما از این موضوع گریزان هستیم؛ هدف این جشنواره شناسایی و اقدام و برنامه‌ریزی منطقی بر اساس برآورد میدانی است.

وی تأکید کرد: بی‌شک با برگزاری چنین جشنواره‌ای می‌توان با اشراف بیشتر و بهتری از کمیت و کیفیت داستان کوتاه و کسانی که در این حوزه فعالیت جدی دارند، دست‌یافت.

ملازینل تصریح کرد: با برگزاری این جشنواره سطح آثار و نویسندگان مشخص خواهد شد که می‌توان بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد تا سطح کیفی نویسندگان استان در حوزه داستان‌نویسی ارتقاء یابد تا شاهد حضور تأثیرگذارتر داستان نویسان همشهری در جریان داستان‌نویسی کشور باشیم.

وی عنوان کرد: هم اکنون نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت کنونی داستان‌نویسی در استان ارائه کرد چراکه شبکه جامعی از نویسندگان در قزوین و شهرستان‌ها وجود ندارد.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری قزوین بیان کرد: برگزاری «جایزه سال داستان کوتاه استان قزوین» می‌تواند نقاط کور حوزه داستان‌نویسی را روشن کرده و استعدادهای برجسته اما گمنام استان از این طریق کشف کرد.

وی در پایان ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم این جشنواره را بانظم و برنامه‌ریزی دقیق با حمایت هنرمندان استان در سال‌های پیش‌رو نیز ادامه دهیم.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.