افزایش ۴۰ درصدی صادرات
سه شبه 30 بهمن 1397

مدیرکل گمرک استان قزوین اعلام کرد:

افزایش ۴۰ درصدی صادرات/ ۶۷ درصد صادرات قزوین به کشور عراق اختصاص دارد

 افزایش ۴۰ درصدی صادرات/ ۶۷ درصد صادرات قزوین به کشور عراق اختصاص دارد
کد خبر: 267187/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/07/30 ساعت: 9:18 AM


مدیرکل گمرک قزوین گفت: میزان صادرات 40 درصدی در استان درحالی اتفاق می افتد که کشور با کاهش اندک صادرات در 6 ماهه نخست سال جاری مواجه شده است .به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین؛ رضا نیک روشت مدیر‌کل گمرک استان قزوین اظهار کرد: در ۵ ماه نخست سال جاری ۲۱۲ میلیون دلار صادرات از گمرک استان قزوین صورت گرفته که دارای افزایش ۲۵ درصدی وزن و ۴۰ درصدی از نظر ارزش است.

وی افزود: از گمرگ استان به ۴۵ کشور جهان صادرات کالا و محصولات صورت می‌گیرد که ۶۷ درصد به کشور عراق اختصاص دارد اما در کنار آن به کشور‌های افغانستان، پاکستان،ترکیه، تاجیکستان‌، ترکمنستان هم صادر می‌شود.

مدیر‌کل گمرک استان قزوین بیان کرد: برای حفظ صادرات در بازار عراق باید تمرکز دقیق‌تری در نیازهای این کشور داشته باشیم و علاوه برآن برای افزایش صادرات به بازارهای جدید نیز توجه داشته باشیم.

نیک روشت تصریح کرد: عمده صادرات استان را مواد شوینده، محصولات پلاستیکی، سیب ‌زمینی نیمه آماده، چیپس، گلوکز و موکت تشکیل می‌دهد.

وی گفت: میزان صادرات ۴۰ درصدی در استان درحالی اتفاق می‌افتد که کشور با کاهش اندک صادرات در ۶ ماهه نخست سال جاری مواجه شده است.

مدیر‌کل گمرک استان در ادامه تاکید کرد: صادرکنندگان باید به شناسایی دقیق بازار هدف خود برای صادرات محصولات بپردازند در غیر این صورت رقبا در بازارهای جهانی از‌ آن‌ها پیشی گرفته و بازار را در دست خواهند گرفت.

زمان ایستایی کالا از ۲۶ روز به ۳ روز رسیده است

این مسئول عنوان کرد: متاسفانه با وجود محصول کشمش در استان صادرات این محصول توسط سایر استان‌ها صورت می‌گیرد؛ اما خوشبختانه با انجام اقداماتی از سوی سازمان همیاری و جهاد کشاورزی کشمش استان با برند "تکوین" قابلیت صادرات به سایر کشورها را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تا سال ۹۲ بسیاری از فعالیت‌های گمرک به صورت سنتی و دستی انجام می‌شد،افزود: در حال حاضر با ایجاد سامانه جامع امور گمرکی به منظور کاهش زمان ترخیص و ایستایی کالا فعالیت‌ها به صورت الکتریکی انجام شده و مراجعه حضوری صاحبان کالا به گمرگ کاهش یافته است.

نیک روشت در ادامه گفت: راه‌اندازی پنجره تجارت فرامرزی نیز به منظور اتصال کلیه سازمان‌ها به یکدیگر برای سهولت مبادلات صورت گرفته است.

وی تشریح کرد: زمان ترخیص کالا در صادرات پیش از پیاده‌سازی سامانه امور گمرکی ۳ روز بود که با اجرای آن به ۳ ساعت کاهش یافته و همچنین در زمینه واردات نیز زمان ایستایی کالا از ۲۶ روز به ۳ روز رسیده است.

مدیر‌کل گمرک استان بیان کرد: فعالان اقتصادی دنیا در ۳ سطح تقسیم‌بندی می‌شوند که در کشور ما این تقسیم‌بندی براساس ۳ مسیر سبز، زرد و قرمز صورت می گیرد.

حذف کنترل در مبدا رضایتمندی صادرکنندگان را به همراه داشته است

وی اذعان داشت: در مسیر سبز براساس آنچه در سامانه مشخص شده روش کار طبق اعتماد بر صاحب کالا قرار گرفته، در مسیر زرد بررسی اسناد صورت می‌گیرد و در مسیر قرمز نیز ارزیابی فیزیکی ،کنترل استنادی و غیره انجام می‌شود.

نیک روشت تصریح کرد:۸۰ درصد امور گمرکی کشور توسط فعالین اقتصادی در مسیر قرمز ۲۰ درصد در مسیر سبز و زرد انجام می‌شد؛ اما پس از اجرای طرح سامانه جامع ۶۰ درصد از امور در مسیر سبز، ۲۴ درصد مسیر زرد و ۱۶ درصد در مسیر قرمز انجام می‎گیرد.

وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر حذف کنترل در مبدا و اعتماد بر صاحبان کالای فعال در مسیر سبز در استان صورت گرفته است، افزود: در ابتدا دو کنترل یکی در مبدا و دیگری در مرز خروج انجام می‌شد اما حذف کنترل در مبدا رضایتمندی صادرکنندگان را به همراه داشته است.

مدیر‌کل گمرک استان عنوان کرد: خوشبختانه این اقدام صورت گرفته توسط گمرک استان قزوین در یک ماه گذشته از سوی گمرک ایران به کل کشور ارجاع داده شده است.

این مسئول در پایان افزود: از طریق سامانه جامع امور گمرکی نیز نیروی انتظامی، سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعزیرات حکومتی می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند لذا اداره گمرک ایران به دلیل اقدامات صورت گرفته در این راستا توانست به سازمان برتر کشور در زمینه مبارزه با قاچاق کالا مبدل شود.
انتهای پیام/2002


منبع خبر : شاخص نیوز

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.