پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

۵۶۴ راس اسب در قزوین از نظر بیماری "مشمشه" تست شدند
کد خبر: ۳۳۴۹۹۸ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۵ ساعت: ۱۳:۴۴ ↗ لینک کوتاه

۵۶۴ راس اسب در قزوین از نظر بیماری "مشمشه" تست شدند

مشمشه یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که در صورت ابتلای انسان و عدم تشخیص و درمان به موقع می‌تواند موجب مرگ شود.

دکتر غلامرضا توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین در خصوص برنامه‌های انجام گرفته در راستای شناسایی وکنترل بیماری مشمشه اظهار کرد: در طی سال 97 همکاران این اداره کل برای پایش و مراقبت بیماری مشمشه با 45 نوبت مراجعه به واحدهای فعال در امر پرورش و نگهداری اسب ونیز باشگاه‌های سوارکاری، 564 راس اسب و تک سمی را تحت پایش سرمی وتست بین جلدی مشمشه قرار دادند.

وی افزود: براساس نتایج حاصله خوشتبختانه هیچ گونه موردی مبنی بر وجود بیماری درواحدهای مذکور مشاهده نشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی قزوین تصریح کرد: عامل بیماری مشمشمه، باکتری پسودوموناس مالئی بوده که میکروبی گرم منفی، غیر متحرک و فاقد کپسول است.

وی ادامه داد: رعایت شرایط بهداشتی در اماکن نگهداری اسب و سایر تک سمی‌ها و انجام ضدعفونی و تابش نور باعث ازبین رفتن عامل بیماری شده و از مهمترین علائم بیماری در اسب و سایر تک سمی‌ها، شامل تب بالا، علایم شدید تنفسی، اسهال و کاهش شدید وزن، تورم عقده‌های لنفاوی، علائم پوستی، پرخونی وترشحات مخاطی در چشم وبینی ودر نهایت مرگ است.

توکلی ادامه داد: انسان نسبت به این بیماری  حساس بوده و در صورت ابتلاء، علائمی از قبیل تب، دردهای عضلانی و مفصلی، باکتریمی و پنومونی مشاهده شده و نهایتا درصورت عدم تشخیص و درمان به موقع، منجر به مرگ می‌شود وعمده ترین منابع الودگی بیماری، دام های آلوده ویا حاملینی هستند که در ظاهر سالم و هیچ گونه علایم بالینی ندارند.

این مسئول در پایان از مدیران واحدهای نگهداری اسب درخواست کرد: با توجه به مشترک بودن بیماری در بین انسان ودام و قدرت بالای کشندگی بیماری در انسان، با کارشناسان دامپزشکی برای پایش بیماری همکاری کرده و از ورود و خروج اسب فاقد مجوز حمل از اداره دامپزشکی شهرستان مربوطه، اکیدا خودداری کنند. 

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها