پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

اصلاح و بازسازی ۵۵ کیلومتر شبکه آب شرب درقزوین
کد خبر: ۳۳۴۴۵۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ساعت: ۱۰:۲۵ ↗ لینک کوتاه

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خبر داد:

اصلاح و بازسازی ۵۵ کیلومتر شبکه آب شرب درقزوین

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: در طول یکسال بالای ۵۵ کیلومتر شبکه آب شهری اصلاح و بازسازی شد و اکنون در بافت قدیمی شهر حدود ۱۲۰ کیلومتر شبکه فرسوده آب شهری وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد.

مهندس داراب بیرنوندی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: با همکاری مردم در بخش صرفه‌جویی آب و افزایش راندمان پمپاژ آب در شبکه شرب شهری از افت فشار و قطعی آب تاکنون جلوگیری شده است.

بیرنوندی افزود: تمامی منابع آب شرب شهری استان از منابع سفره‌های زیر زمینی است که در 26 شهر از چاه‌ها برداشت آب می‌شود که این منابع آب سفره‌های زیر زمینی محدود بوده و رابطه مستقیم با بارندگی‌ها دارد.

وی در ادامه بیان کرد: در سنوات گذشته بارندگی‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و در سال گذشته کمتر از 200 میلی متر در استان قزوین بارندگی داشته‌ایم ولی امسال خوشبختانه وضعیت بارندگی بهتر است.

این مسئول با بیان این که در تابستان گذشته حدود 690 الی 700 لیتر در ثانیه کمبود آب داشتیم که برنامه‌هایی را در سه بحث کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طراحی کرده‌ایم، افزود: 14 حلقه چاه در برنامه کوتاه مدت در مدت پنج ماه حفر و تجهیز و به بهره‌برداری رسید.

63 درصد مشترکین قزوین به شبکه فاضلاب شهری متصل هستند
وی عنوان کرد: در طول یکسال بالای 55 کیلومتر شبکه آب شهری اصلاح و بازسازی شد و اکنون در بافت قدیمی شهر حدود 120 کیلومتر شبکه فرسوده آب شهری وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان در بخش شبکه فاضلاب افزود: 63 درصد مشترکین شهر قزوین به شبکه فاضلاب شهری متصل هستند که در بخش فاضلاب شهرهای قزوین، تاکستان و آبیک را شامل می‌شود.

بیرنوندی افزود: در استان قزوین 2 پروژه ساخت تصفیه خانه فاضلاب توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و به روش بیع متقابل BOTدر دست اقدام است که تصفیه خانه فاضلاب شهر محمود آباد در مرحله بهره برداری و تصفیه خانه فاضلاب شهر آبیک در دست ساخت است.

وی تصریح کرد: در شهرهای استان بالای 40 کیلومتر شبکه فاضلاب احداث و توسعه داشته ایم تصفیه خانه فاضلاب محمود آباد از تصفیه خانه های پیشرفته کشور است که خروجی فاضلاب آن جهت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که وارد مدار شده است که توسط مسئولین کشوری افتتاح خواهد شد.

مدیر عامل آبفای استان افزود: 28 دیزل برق خریداری که در زمان قطعی برق و پیک مصرف در شرکت آب و فاضلاب استان وارد مدار می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته 5 حلقه چاه که در شرق قزوین احداث شده بود وارد مدار بهره برداری شهر محمدیه و ناحیه شهری مهرگان شد و یک خط انتقال جدید نیز به طول 5/7 کیلومتر از محمدیه به مهرگان به بهره برداری رسید.

مدیر عامل آبفای استان برنامه میان مدت این شرکت را استفاده از چاه‌های بیدستان و انتقال آن به قزوین که از 30 کیلومتر خط انتقال 18 کیلومتر آن کار شده عنوان کرد و گفت: ساخت ایستگاه پمپاژ و حفر و تجهیز 20 حلقه چاه که بین 600 تا 800 لیتر در ثانیه آب به مدار موجود شهر قزوین اضافه می‌شود که تا سال 1405 و وارد شدن آب سد طالقان به مدار آب شرب شهری جوابگوی مقدار مصرف این استان خواهد بود که این پروژه 53 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با تامین اعتبار این پروژه هر چه سریعتر به اتمام خواهد رسید.

این مسئول اضافه کرد: برنامه بلند مدت در استان قزوین انتقال آب از سد طالقان به 14 شهر استان و 194 روستا که از وزارت نیرو در دست پیگیری است تا بتوانیم کمتر به منابع زیر زمینی تکیه کنیم که در حال حاضر در بخش آب شرب شهری از 177 حلقه چاه آب استخراج می‌شود.

وی در پایان با بیان این که سرانه مصرف به ازای هر نفر در کشور به طور میانگین 150 لیتر در شبانه روز است که در قزوین 184 لیتر و بیشتر از میانگین کشوری است؛ افزود: با توجه به روزهای پایانی سال و سنت حسنه خانه تکانی از همشهریان عزیز خواستاریم که در مصرف آب صرفه‌جویی کرده تا خللی در آبرسانی به کلیه مشترکین و همشهریان ایجاد نشود و شبکه دچار افت فشار و قطعی آب در سطح شهر نشود.
انتهای پیام/7003

دیدگاه ها