اوباما، روحانی، پوتین سخنرانان روز اول مجمع عمومی سازمان ملل
دو شنبه 30 مهر 1397

با فرض شرکت روحانی

اوباما، روحانی، پوتین سخنرانان روز اول مجمع عمومی سازمان ملل

اوباما، روحانی، پوتین سخنرانان روز اول مجمع عمومی سازمان ملل
کد خبر: 45287/ کدخبرنگار : 36/ تاریخ انتشار: 1394/05/08 ساعت : 12:08 PM


روسای جمهور آمریکا، ایران، روسیه، فرانسه و چین به عنوان سخنرانان روز اول مجمع عمومی سازمان ملل تعین شدند.به گزارش سرویس سیاسیصبح قزوین، به نوشته گاردین، حسن روحانی، باراک اوباما، ولادیمیر پوتین، ژی جینپینگ و فراسنوا اولاند قرار است همگی در یک روز در مقر سازمان ملل در نیویورک برای بیان دیدگاه‌های خود از دورنمای ژئوپلتیک دوره‌ای جدید سخنرانی کنند.

به نوشته این روزنامه چاپ انگلیس، این نخستین حضور مشترک حسن روحانی و باراک اوباما، رییس جمهور ایران و همتای آمریکایی‌اش پس از توافق اخیر هسته‌ای در وین خواهد بود که به ادعای این روزنامه، انتظارات شدیدی درباره احتمال دیدار دو رییس جمهور وجود دارد.

این خبر در حالی منتشر شده که تا به حال هیچ خبر رسمی مبنی برسفر رییس جمهور ایران به نیویرک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام نشده است.

با فرض شرکت روحانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل، در صبح روز اول برای رییس جمهور ایران وقت سخنرانی تنظیم شده است که تا به حال در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل چنین وقتی برای روسای جمهورایران در نظر گرفته نشده است.

براساس برنامه تنظیم شده روز دوشنبه 28 سپتامبر برابر با 6 مهر 94 در زمان 4 ساعته صبح، 8 رییس جمهور صحبت می‌کنند که اوباما نفر دوم است روسای جمهور روسیه، چین، ایران و فرانسه جزو نفرات بعدی هستند.

وقت سخنرانی رییس جمهور ایران ساعت 10:45 دقیقه صبح به وقت نیویورک و 19:15 به وقت ایران برنامه‌ریزی شده است که این تنها سخنرانی ررییس جمهور کشورمان در سفر به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل نخواهد بود.

امسال هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود که پیش بینی می شود به نسبت ساله‌های قبل با استقبال بیشتری از جانب کشورهای عضو همراه باشد.

در گزارشی که روزنامه گاردین در این زمینه منتشر کرده آمده است که رییس جمهور روسیه بعد از یک دهه در مجمع عمومی امسال سازمان ملل شرکت می کند.

در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل حدود 140 کشور در سطح مقام اول (رییس جمهور و رییس دولت) حضور خواهند داشت و سخنرانی می‌کنند و 30 کشور در سطح وزیر خارجه حاضر می‌شوند، سخنرانی مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف طی 6 روز در صبح و بعد از ظهر انجام خواهد شد.

از گروه 1+5 نیز انگلستان و آلمان در سطح وزیر امور خارجه و مابقی کشورها از جمله ایران احتمالا در سطح رییس جمهور در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کنند.

سخنرانی دیگر رییس جمهور کشورمان در سازمان ملل در اجلاس توسعه است که در روز و سالن دیگری برنامه ریزی شده است.


منبع: ایسنا

انتهای پیام/7008منبع خبر : ایسنا

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.