سرمازدگی به 70 درصد محصولات باغی خسارت وارد کرد
چهار شنبه 26 دی 1397

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین:

سرمازدگی به 70 درصد محصولات باغی خسارت وارد کرد

سرمازدگی به 70 درصد محصولات باغی خسارت وارد کرد
کد خبر: 302312/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/01/30 ساعت: 2:39 PM


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: بدنبال بارش برف بهاری و سرمازدگی به محصولات باغی استان بین 70 تا 100 درصد خسارت وارد شده است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ فاطمه خمسه رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین ظهر امروز(پنج شنبه) در جلسه ستاد کارگروه اصلی مخاطرات بخش کشاورزی استان اظهار کرد: تقریبا بین 70 تا 100 درصد محصولات باغی به ویژه درشهرستان تاکستان، منطقه الموت قزوین دچار خسارت شده اند و در بخش زراعی نیز حدود 15 الی 20 درصد به محصولاتی همچون کلزا، گندم و جو خسارت وارد شده است.

وی اضافه کرد: در بخش دام و طیور نیز در منطقه الموت نیز حدود 56 رأس گوسفند تلف شده است.

این مسئول در ادامه به خسارت سرما گذاری طی سال زراعی گذشته اشاره کرد و گفت: سال زراعی گذشته ( 95-96 ) نیز 420 میلیارد تومان خسارت بلایای طبیعی به محصولات کشاورزی استان وارد شد.

به گفته وی از این میزان خسارت سال گذشته تنها یک میلیارد و 750 میلیون تومان غرامت به کشاورزان پرداخت شده است، عمده خسارت‌های وارد از حوادث غیر مترقبه را سیل، تگرگ، خشکسالی و برف است.

به گفته خمسه؛ حوزه زراعت، باغبانی و آب و خاک بالاترین خسارت را به خود اختصاص داده است و همچنین در زمنیه بیماری دام و طیور، آنفلوآنزا بیشترین خسارت را وارد کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: با توجه به اراضی وسیع بخش کشاورزی بایستی برنامه‌های مدون و هدف گذار باشد و اعتبارات بیشتری برای اینگونه حوادث تخصیص داده شود.

وی عنوان کرد: متاسفانه در چند روز گذشته خسارت سرمازدگی در حساس ترین زمان گل دهی و به بار نشستن باغات و مزارع کشاورزی استان اتفاق افتاد؛ طی سال زراعی جاری 133 روز یخبندان در استان رخ داده است.

خمسه تصریح کرد: البته به دنبال این سرمازدگی بیشتر کشاورزان برای جلو گیری از گسترش حجم خسارت اقدام به روشن کردن آتش نمودن و لیکن بخاطر طولانی بودن زمان سرمازدگی خسارت به محصولات وارد شد.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.