بیکارترین رشته‌های دانشگاهی در ایران
یکشبه 31 تیر 1397

اینفوگرافی؛

بیکارترین رشته‌های دانشگاهی در ایران

بیکارترین رشته‌های دانشگاهی در ایران
کد خبر: 266364/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/07/11 ساعت: 9:46 AM


رشته حفاظت محیط زیست با ۴۹ درصد در صدر جدول بیکارترین رشته های دانشگاهی ایران و ریاضیات و آمار با ۱۸درصد بیکاری در پایین ترین سطر این جدول قرار دارد.به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین، موضوع اشتغال فارغ التحصیلان در سال های اخیر یکی از چالش های بزرگ کشور در مسئله بیکاری شده و دولت ها مرتباً پیرامون آن سخن می گویند. با این وجود، به اعتقاد کارشناسان بازار کار حل مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی چند راه مشخص دارد که غیر از آن کار خاصی نمی توان کرد و نباید امیدوار به حل مشکلات اشتغالی جوانان درس خوانده بود.

اولاً اینکه باید روند رو به رشد ورود به دانشگاه و رقابت شکل گرفته بین دانشگاه های مختلف در جذب دانشجو متوقف شود، آموزش ها کیفی و بر اساس نیاز بازار کار باشد .

همچنین از زمان مدرسه به بچه ها بیاموزند که دانشگاه رفتن آخر آرزو و بالاترین درجه موفقیت نیست و بسیاری اتفاقاً اگر راه دانشگاه را نروند در آینده فرد موفقی خواهند بود. به جای برگزاری دوره های نمایشی آموزش شغلی در مدارس، اقداماتی عملی در این زمینه صورت گیرد و مسئله مهارت شغلی برای فرزندان کشور مهم جلوه داده شده و مباحث تئوریک تحصیلی به سمت مباحث عملی و مهارتی سوق یابد.

در مدارس به افراد کمک شود تا با شناسایی استعدادها و علایق شان در آن مسیر گام بردارند و روند به نحوی باشد که فرد در پایان دوره متوسطه، دورنمای روشنی از آینده شغلی برای خود داشته باشد و خلاصه اینکه فرد با اطمینان خاطر بداند باید در چه مسیری گام بردارد.بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران، حدود 34 درصد از افراد فارغ‌التحصیل عالی از نظر اقتصادی را غیرفعال اعلام کرد.سونامی بیکاری

رشته حفاظت محیط زیست با 49 درصد، رشته علوم رایانه با 40درصد ،رشته هنر با 27درصد،معماری و ساختمان سازی با 26درصد،رشته فیزیک با 22درصد،رشته علوم زیستی 22درصد،رشته کشاورزی 22درصد،رشته حقوق 22درصد،حرفه های مهندسی 21درصد،علوم اجتماعی و رفتاری 20درصد،بازرگانی و علوم اجتماعی 20درصد،دامپزشکی19درصد،خدمات پزشکی 19درصد،ریاضیات و آمار18درصد به ترتیب بیکارترین رشته های دانشگاهی در ایران است.

 انتهای پیام/1404منبع خبر : تسنیم

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.