افطاری ساده باید به یک فرهنگ تبدیل شود
دو شنبه 31 اردیبهشت 1397

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان:

افطاری ساده باید به یک فرهنگ تبدیل شود

افطاری ساده باید به یک فرهنگ تبدیل شود
کد خبر: 251998/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/03/28 ساعت: 10:11 AM


معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین ابراز کرد: مقام معظم رهبری نیز به برپایی سفره افطاری ساده تاکید دارند و خوشبختانه این موضوع در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است و باید از برپایی سفره‌های افطاری با تجملات پرهیز کنیم.حجت الاسلام عباس نظری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین با اشاره به عوامل موثر در بهره‌مندی بیشتر از برکات ماه مبارک رمضان اظهار کرد: هراندازه که درون پاکی داشته باشیم به همان میزان نیز از آثار و برکات ماه ضیافت الهی، بهره‌ بیشتری خواهیم برد.

وی با اشاره به روایاتی در این خصوص افزود: رسول گرامی اسلام در پاسخ به سوال امام علی(ع) که کدام عمل افضل عبادات است، فرمودند؛ ترک گناه و معصیت، بنابراین برای بهره‌مندی بیشتر از برکات و فیوضات ماه مبارک رمضان باید درجه تقوا و پرهیزگاری خود را بالاببریم.

معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: استفاده از لقمه حلال، توبه و طلب استغار، حلالیت گرفتن از کسانی‌که برگردن انسان حق دارند همچون پدر و مادر، همسایه و همکاران از دیگر مواردی است که باید رعایت شود تا فرد با پاکی وارد ماه مبارک رمضان شده و خداوند توفیق درک شب قدر را به وی اعطا کند.

وی بیان کرد: ما در این ماه مهمان خداییم و خداوند نیز همه چیزهایی که مورد نیاز انسان است به عنوان بهترین میزبان، مهیا کرده است در واقع خداوند متعال در حد اعلا، آداب مهمان نوازی را برای میهمانان خود رعایت کرده و متناسب با نیاز میهمانان، غذای روحی و معنوی در این سفره میهمانی گسترده است.

نظری عنوان کرد: در حدیث آمده که انسان نباید بیش از 8 ساعت در روز بخوابد از سوی دیگر خوابیدن در ایامی غیر از ماه رمضان هیچ ثواب معنوی برای فرد ندارد؛ اما در ماه رمضان، خواب فرد روزه دار همچون عبادت بوده و هر نفس او، تسبیح خدای متعال شمرده می‌شود همچنین در ماه رمضان، دعا مستجاب و عبادت مورد مقبول حق قرار می‌گیرد.

با بهره‌گیری از فرصت‌ها در ماه رمضان بر اندوخته معنوی خود بیفزایید
وی تصریح کرد: نباید با غفلت و ناآگاهی و بدون داشتن عذر شرعی میهمانی با این عظمت را از دست داد چراکه در این یک ماه نخوردن، امساک و خودداری کردن اندوخته معنوی فراوانی دارد که یکی از مهمترین آن این است که روزه، سپر انسان در مقابل آتش جهنم است.

معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: از همه کسانی که عذری ندارند تقاضا دارم از این مهمانی غافل نشوند و در سر سفره خدا حاضر شوند که افتخار بزرگی است.

وی بیان کرد: در این ماه به میمانی و ضیافت الهی دعوت شدید و کارت دعوت شما نیز قرآن کریم است امیدوارم غافلین و جاهلین از این مهمانی غافل نشوند و کسانیکه عذر شرعی دارند همچون مسافران یا افراد مریض و یا سالخورده حرمت شکنی در ملأ عام نکنند.

پرهیز از تجمل گرایی در سفره‌های افطار
نظری با اشاره به اهمیت افطاری دادن در این ماه گفت: افطاری جزء آداب مستحبی این ماه است و لو اینکه به اندازه یک دانه خرما یا یک جرعه آب باشد.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس آمار رسمی 6 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند، خاطرنشان کرد: کسانیکه تمکن مالی دارند باید در این زمینه پیش قدم شوند البته افطاری دادن به فامیل و بستگان نیز ثواب دارد اما سفارش به افطاری دادن به فقرا و نیازمندان است.

وی با اشاره به برپایی افطاری‌های ساده عنوان کرد: مقام معظم رهبری نیز به برپایی سفره افطاری ساده تاکید دارند و خوشبختانه این موضوع در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است و باید از برپایی سفره‌های افطاری با تجملات پرهیز کنیم.
انتهای پیام/7003


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.