4 مهارت هنری قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ثبت شد
دو شنبه 31 اردیبهشت 1397

مدیرکل میراث فرهنگی استان:

4 مهارت هنری قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ثبت شد

4 مهارت هنری قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ثبت شد
کد خبر: 251874/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/03/27 ساعت: 12:19 PM


چهار مهارت هنری استان قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ اظهار کرد: به منظور حفظ و احیای مواریث فرهنگی، مهارت‎ سنتی ساخت تنور، نقاشی سنتی روی چوب، مهارت پولک دوزی سنتی و مهارت نمد مالی سنتی در حوزه صنایع دستی قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین ضمن اشاره به پیشینیه غنی صنایع دستی و هنرهای سنتی در قزوین گفت: تولید آثار هنری و محصولات اصیل و بومی صنایع دستی از تنوع و تعدد چشمگیری در استان قزوین برخوردار است و هنرمندان و صنعتگران توانمندی از دیرباز در این عرصه مشغول فعالیت هستند.

وی اذعان کرد: ثبت رشته‎های مختلف صنایع دستی در فهرست میراث معنوی کشور می‎تواند تاثیر به سزایی در حفظ و احیای این مهارت‎ها و رشته‎های بومی فراموش شده و در دست فراموشی داشته و زمینه مناسبی را جهت حمایت از هنرمندان و فعالان این عرصه و ایجاد فرصت‎های شغلی در سطح استان فراهم نماید.

حضرتی در خصوص ثبت چهار مهارت سنتی صنایع دستی قزوین در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور بیان کرد: در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور که با حضور دکتر نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور و جمعی از داوران و اساتید متخصص در حوزه صنایع دستی برگزار شد، پرونده ثبتی 4چهار اثر میراث معنوی ناملموس استان در حوزه صنایع دستی شامل مورد بررسی قرار گرفت و پس از تایید نهایی توسط کارشناسان، این چهار اثر ارزشمند معنوی استان شامل مهارت‎ سنتی ساخت تنور به شماره 1376، نقاشی سنتی روی چوب به شماره 1377، مهارت پولک دوزی سنتی به شماره 1378 و مهارت نمد مالی سنتی قزوین به شماره 1379 به منظور حفظ و احیاء در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی استفاده از نقوش منحصر به فرد در ساخت این محصولات، قدمت بیش از 150 سال، به کارگیری مواد اولیه بومی، معدنی و گیاهی و قرار داشتن در معرض خطر فراموشی را از جمله ویژگی‎های این آثار برای ثبت در فهرست میراث معنوی ناملموس کشور عنوان کرد.

این مسئول بیان کرد: علاوه بر ویژگی‎های یاد شده، برخی از این رشته‎ها دارای شاخصه‎هایی هستند که اهمیت به سزایی در فرایند ثبت ملی این آثار داشته به عنوان مثال خاستگاه برخی از این رشته‌ها مانند پولک دوزی سنتی در شهر قزوین بوده و مهارت نمد مالی سنتی قزوین تاثیرگذاری به سزایی بر روی تولید محصولات این رشته در استان‎های گیلان و مازندران داشته و علیرغم پیشرفت‎های صنعتی دنیای امروز همچنان کارگاه‎های فعالی در این رشته وجود دارد.

وی تصریح کرد: رشته نقاشی روی چوب نیز به دلیل کاربرد در هنر معماری به خصوص تزئینات خوانچه پوش‎ها در معماری دوره قاجار از اهمیت زیادی برای ثبت در آثار ملی کشور برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی قزوین یاد آورشد: امیدواریم با ثبت مهارت‎های حوزه صنایع دستی بتوانیم گام موثری در جهت حفظ و احیای هنرهای اصیل و بومی منطقه و حمایت از صنعتگران برداریم.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.