پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

مناظره ظریف و پامپئو  درباره آثار تحریم‌های ضدایرانی+تصاویر
کد خبر: ۳۳۱۹۱۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۲ ساعت: ۱۰:۵۷ ↗ لینک کوتاه

در چند پیام توئیتری؛

مناظره ظریف و پامپئو درباره آثار تحریم‌های ضدایرانی+تصاویر

وزیر خارجه ایران و وزیر خارجه آمریکا در چند پیام در توئیتر درباره آثار تحریم‌های آمریکا بر زندگی روزمره مردم عادی ایران مجادله کردند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در چند پیام در توئیتر درباره  آثار تحریم‌ها بر زندگی روزمره مردم عادی مجادله کردند. 

ماجرا از توئیتی آغاز شد که ظریف روز شنبه درباره اظهارات پامپئو در مصاحبه با «بی‌بی‌سی» منتشر کرد. رئیس‌ دستگاه دیپلماسی ایران در آن توئیت با انتشار عکسی از مجله نیوزویک که سخنان پامپئو را منعکس کرده بود، به حرف‌های او انتقاد کرد.

پامپئو در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود: «بسیار خوب، به یاد داشته باشید مسئولان [در ایران] بایستی تصمیم بگیرند که مردمشان می‌خواهند غذا بخورند. آنها باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند از ثروتشان برای وارد کردن دارو استفاده کنند.»

ظریف در واکنش به این سخنان تهدیدآمیز وزیر خارجه آمریکا در توئیتر نوشت: «فراموش نخواهیم کرد وزیر پامپئو، در راستای تلاش مذبوحانه برای تحمیل تمایلات آمریکا به ایران آشکارا تهدید کرده ایرانی‌ها را گرسنگی بدهد. او هم مانند پیشینیانش یاد خواهد گرفت که ایران-علی‌رغم تلاش‌های آمریکا نه تنها داوم خواهد آورد- بلکه بدون فدا کردن حاکمیتش، اهدافش را پیش خواهد برد.»

مایک پامپئو روز دوشنبه مدعی شد که نیوزویک متن سخنان او را تحریف کرده و آمریکا کالاهای انسانی مانند غذا و دارو را از شمول تحریم‌ها معاف کرده است. 

وی نوشت: «شرم به نیوزویک جعلی بابت کمک به جواد ظریف برای دروغ‌پراکنی. حقیقت این است: آمریکا غذا و دارو را تحریم نمی‌کند و هیچ‌گاه تحریم نکرده است. اینها از تحریم‌ها معاف هستند، همان‌طور که مبادلات مالی مربوط به نیازهای انسانی چنین است.»

انتشار این توئیت باعث شد ظریف در دو پیام توئیتری بار دیگر سخنان پامپئو را این بار از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا به او یادآور شود. ظریف یادآور شد که پامپئو باید مسئولیت سخنانش را بپذیرد. 

او نوشت: «وزیر پامپئو با وقاحت تهدید کرده با هدف قرار دادن ایرانی‌های عادی جرم علیه بشریت مرتکب می‌شود؛ بعد، به خاطر انعکاس سخنانش به رسانه‌ها حمله می‌کند. او باید یا مسئولیت سخنانش را بپذیرد یا از زیر بار آنچه آمریکا انجام می‌دهد شانه خالی کند. نمی‌توان یک بام و دو هوا داشت.»

او در یک توئیت دیگر تأکید کرد که تحریم‌های آمریکا نقض قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل به شمار می‌روند و سخنان او برای گرسنگی دادن به مردم ایران مصداق جرم علیه بشریت به شمار می‌رود. 

ظریف نوشت: «همه تحریم‌های بازاعما‌ل‌شده، ناقض قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت هستند| قصد گرسنگی دادن به مردم عادی، جرم علیه بشریت است| دیوان بین‌المللی دادگستری نیز پیش از این ادعای آقای پمپئو درباره معافیت های انسانی از تحریم‌ها را تکذیب کرده است. | روایت‌های واقعیت‌محور رسانه‌های غربی و نامه های ضمیمه‌ شده ( در این توئیت ) نشان می‌دهد چه کسی دارد دروغ می‌گوید.»

انتهای پیام/1404

منبع: تسنیم

دیدگاه ها