درختان کهنسال قزوین در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شد
شنبه 4 اسفند 1397

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین:

درختان کهنسال قزوین در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شد

درختان کهنسال قزوین در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شد
کد خبر: 312150/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/03/30 ساعت: 1:16 PM


شماره ثبت درختان کهنسال استان قزوین در فهرست میراث ملی طبیعی کشور اعلام شد.محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: شماره ثبت درختان کهنسال استان قزوین در فهرست میراث طبیعی ملی کشور از سوی دکتر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استاندار قزوین ابلاغ شد.

وی افزود: در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی که با حضور اعضای شورا در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد، پرونده ثبت درختان کهنسال استان قزوین شامل درختان گردوی کهنسال روستای یارود و چنار کهنسال قسطین رود واقع در الموت غربی مورد بررسی و تائید نهایی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی ادامه داد: شماره ثبت این آثار طی نامه‌ای از سوی معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اردیبهشت ماه سال جاری به استاندار قزوین ابلاغ شد.

حضرتی با اعلام شماره ثبت درختان کهنسال ثبت شده در فهرست میراث طبیعی ملی کشور افزود: 7 درخت کهنسال گردوی یارود واقع در الموت غربی به ترتیب با شماره های 433-432-431-430-429-428-427 و چنار کهنسال قسطین رود واقع در منطقه الموت غربی نیز با شماره 426 در فهرست میراث ملی طبیعی کشور به ثبت رسیدند.

وی در ادامه عنوان کرد: آثار مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت و حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم آثار بر عهده این سازمان خواهد بود، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است.

این مسئول یادآور شد: روستائیان عزیز می‌توانند در صورت شناسایی آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، نسبت به معرفی آنها اقدام کرده تا در صورت واجد شرایط بودن آثار، مراحل مستند نگاری و آماده سازی برای ثبت آنها انجام شود.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.