شناسایی 23هزار معلول در قزوین
دو شنبه 29 بهمن 1397

مدیرکل بهزیستی استان خبر داد:

شناسایی 23هزار معلول در قزوین/ اجرای 35 برنامه در "هفته ملی پارالمپیک"

شناسایی 23هزار معلول در قزوین/ اجرای 35 برنامه در"هفته ملی پارالمپیک"
کد خبر: 331026/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1397/07/21 ساعت: 2:09 PM


مدیرکل بهزیستی استان قزوین با اشاره به شناسایی ۲۳هزار معلول در استان گفت: در "هفته ملی پارالمپیک" 35 برنامه در قزوین اجرا می‌شود.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ نشست خبری ستاد اجرایی بزرگداشت هفته ملی پارالمپیک استان قزوین ظهر امروز(شنبه) با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش استثنایی قزوین برگزار شد.

علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین در این نشست اظهار کرد: آگاه‌سازی امر مهمی است که اصحاب رسانه و رسانه ملی نقش مهمی در این امر دارند.

معلولان باید از فرصت مساوی با سایر شهروندان برخوردار باشند
وی افزود: روز ۲۴ تا ۳۰ مهر ماه با عنوان هفته ملی پارالمپیک نامگذاری شده است و با توجه به اهمیت این هفته سازمان ستادی را در سطح ملی به ریاست آموزش و پرورش استثنایی ایجاد کرده و مسئولیت اجرایی آن در استان‌ها به عهده بهزیستی و مسئولیت دبیری ستاد اجرایی برعهده روسای هیئت جانبازان و معلولان است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: این ستاد با همکاری سازمان‌هایی همچون آموزش و پرورش استثنایی، ورزش و جوانان، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، استانداری، هلال احمر و هیئت ورزش‌های جانباران و معلولان و نابینایان و سازمان بهزیستی فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به شعار هفته ملی پارالمپیک "با توکل و تلاش ما می‌توانیم" است؛ ادامه داد: برای این منظور نزدیک به ۳۵ برنامه پیش‌بینی شده که در روزهای مختلف این هفته با محوریت موضوعاتی نظیر مباحث اجتماعی، فرهنگی و ورزشی اجرا می‌شود.

وارثی عنوان کرد: بیش از ۲۳ هزار معلول در استان قزوین شناسایی شده که خدمات آموزشی و تربیتی توسط آموزش و پرورش در حوزه کودکان استثنایی و بخش حمایتی نیز توسط بهزیستی در حوزه مسکن،ازدواج، اشتغال و معیشت به آنها ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: بعضی از فعالیت‌ها در سطح استان و کشور نیازمند نهادینه شدن است؛ به عنوان مثال سازمان بهزیستی متولی اشتغال معلولان نیست بلکه مسئول فرصت سازی و تسهیل اشتغال برای آنهاست و بخش حمایت از اشتغال معلولان را در قالب بسته‌ها و برنامه‌های حمایتی از حرفه آموزی تا اشتغال دنبال می کند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: سازمان بهزیستی حمایت از هزینه‌های دانشجویان را برعهده دارد؛ اما آموزش برعهده متولیان آموزش است در حوزه ورزش هم بهزیستی دنبال فرصت سازی و تسهیل خدمات ورزشی در سطح استان است؛ زیرا معلولان باید از فرصت مساوی با سایر شهروندان برخوردار باشند.

وی اضافه کرد: در ستاد مناسب سازی یکی از راهکارهای جدی بحث همگن‌سازی خدمات و استفاده معلول از یک خدمت در کنار سایر شهروندان است؛ لذا در این راستا با همکاری وزارت ورزش و جوانان و اداره کل ورزش و جوانان استان برای مناسب سازی اماکن ورزشی تلاش می‌کنیم.

وارثی در پایان با اشاره به اثرات ورزش گفت: یکی از آثار معلولیت انزوا طلبی و فاصله گرفتن از اجتماع است که ورزش فرد را اجتماعی می‌کند و از این طریق موجب افزایش اعتماد به نفس، رشد صحیح و طبیعی روح و روان، افزایش ارتباطات فرد با دیگران و در نهایت سازگاری اجتماعی می‌شود.

انتهای پیام/۷۰۰۳


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.