توصیه‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان اعلام ش
سه شبه 30 بهمن 1397

از سوی دامپزشکی شهرستان قزوین؛

توصیه‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان اعلام شد

توصیه‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان اعلام شد
کد خبر: 316013/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/04/23 ساعت: 10:05 AM


رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین به منظور پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان بر رعایت هرچه بیشتر توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی که منجر به ارتقاء سطح سلامت افراد جامعه می‌شود، تاکید کرد.عیسی غیاث یزدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی ویروسی است که از طریق آلودگی به ترشحات حاوی ویروس مربوط به انسان و یا حیوان گسترش می‌یابد.

وی افزود: ویروس عامل بیماری در طول سالیان متمادی از طریق تغییر ماهیت قادر به ادامه حیات در جانداران مختلف اعم از گوزن، خوک، گربه و حتی وال دریایی شده، این تغییر ماهیت حتی در گونه ویروسی که تنها در یک نوع موجود زنده ایجاد بیماری می‌کند، نیز رخ داده است. 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین تصریح کرد: آنفلوانزا علاوه بر مخاطرات بهداشتی و ایجاد خسارات اقتصادی تا حد نابودی کل گله پیش رفته و منجر به بیکارشدن صدها تن پرسنل شاغل در واحد مربوطه می‌شود؛ لذا جلوگیری از بروز و شیوع این بیماری یکی از اهداف اصلی سازمان دامپزشکی کشور است.

یزدی با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی تأثیر بسزایی در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دارد، افزو: با توجه به این که درگیری واحدهای پرورش طیور به سویه‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان محدود به فصل خاصی از سال نیست.

وی ادامه داد: رعایت نکات بهداشتی در نگهداری طیور صنعتی و طیور بومی روستایی و همچنین رعایت بهداشت فردی توسط صاحبان پرندگان زینتی مانند شستن دست‌ها و دفع بهداشتی فضولات پرندگان مذکور گامی مؤثر در پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و گسترش متعاقب آن به جمعیت انسانی محسوب می‌شود.

این مسئول با اشاره به این نکته که همکاری مناسب صاحبان مشاغل مرتبط با طیور با دامپزشکی، نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشته، از افراد جامعه درخواست دارد که با رعایت هرچه بیشتر توصیه های بهداشتی دامپزشکی که منجر به ارتقاء سطح سلامت افراد جامعه می‌شود، اداره دامپزشکی را در جهت نیل به اهداف خود در این زمینه هر چه بیشتر یاری کنند.

لزوم رعایت نکات بهداشتی برای کنترل بیماری VHS در آبزیان
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: بیشترین رخداد بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ماهیان در دمای بین ۴ تا ۱۴ درجه سانتیگراد است و در دمای ۹ تا ۱۲ درجه سانتیگراد بیشترین تلفات روی می‌دهد، تلفات در ماهیان جوان بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد و در ماهیان مسن بین ۱۰ تا ۵۰ درصد است.

وی افزود: با عنایت به بروز خسارات سنگین اقتصادی در صورت درگیر شدن مزارع آبزیان به بیماری مذکور، شناسایی و معدوم سازی بهداشتی ماهیان آلوده موجود در استخرها به منظور جلوگیری از گسترش بیماری در دستور کار اداره دامپزشکی قرار دارد.

یزدی اذعان کرد: همواره رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای توسط متصدیان مزارع پرورش آبزیان گامی مؤثر در کنترل بروز و شیوع بیماری‌های آبزیان است.

وی افزود: با عنایت به اهمیت کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری VHS در ماهیان موجود در مزارع آبزیان، بازرسی‌های متناوب و منظم اکیپ‌های دامپزشکی از مزارع پرورش آبزیان شهرستان در برنامه کاری اداره دامپزشکی شهرستان قزوین قرار داشته و اعلام نواقص موجود مزارع به صاحبان آنها و پیگیری رفع آن در دستور کار بازرسان است.

این مسئول با اشاره به این نکته که بیماری VHS قابل انتقال به انسان نیست، تصریح کرد: کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری‌ها نقش بسزایی در حفاظت از سرمایه‌های ملی دارد و از آبزی پروران خواست توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.