صدقه هرشهر برای همان منطقه هزینه می‌شود
سه شبه 30 بهمن 1397

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان:

صدقه هرشهر برای همان منطقه هزینه می‌شود/ مجموع کمک‌های مردمی بیش از 50 میلیارد تومان بود

صدقه هرشهر برای همان منطقه هزینه می‌شود/ مجموع کمک‌های مردمی بیش از 50 میلیارد تومان بود
کد خبر: 315827/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/04/21 ساعت: 2:08 PM


معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان گفت: صدقه هر شهر یا روستا برای همان منطقه و براساس موازین شرعی هزینه می‌شود و یا اینکه کمک به جهیزیه دختران نیازمند هر منطقه برای معیشت آنها خرج خواهد شد.فرزاد فرهادی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: باید به واقع خداوند سبحان را شاکر باشیم که با هدایت و برکت الهی امروز شاهد گسترش و رشد کمک‌های مردمی به نیازمندان هستیم به طوری که در سال 96 به نسبت سال 95 از رشد 40 درصدی برخوردار است.

وی ادامه داد: در سال 1396 مجموع کمک‌های مردمی بیش از 50 میلیارد و 783 میلیون تومان بوده است که بیش از شش میلیارد تومان صدقه، بیش از هفت میلیارد تومان در قالب طرح اکرام ایتام و بیش از سه میلیارد تومان در قالب اکرام محسنین بوده است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین اذعان کرد: شاید برخی بخواهند کار کمیته امداد را در حد یک دستگاه اداری و یا یک موسسه خیریه بزرگ تعریف کنند، اما چنین نیست؛ کمیته امداد امام خمینی (ره) نهادی است که به واسطه گسترده شدن فضای جغرافیایی از سوی ولی فقیه مأموریت دارد تا وظیفه خطیر رسیدگی به محرومان را انجام دهد.

وی اذعان کرد: برای تحقق این مهم طرح‌های مختلفی پیش بینی شده است در واقع کمک‌های مردم به کمیته امداد در قالب طرح‌های مختلف جمع آوری می‌شود که در نتیجه کمک هر نیکوکار در همان شهر یا منطقه و براساس نیت آنها هزینه می‌شود.

فرهادی نگاه امدادگران به کمک‌های مردمی را گفت: یکی از تفاوت‌های کمیته امداد با هر موسسه و مرکز دیگر خیریه این است که کارکنان کمیته امداد به واسطه دریافت وجوه مختلفی که از مردم دریافت می‌کنند به لحاظ شرعی و قانونی مسئولیت دارند.

ریالی از کمک‌های مردمی جابجا نمی‌شود
وی تأکید کرد: رسیدگی به محرومان سعادتی است حال اینکه محل خدمت و کار ما با چنین کار ارزشمندی همراه شده است، توفیقی است که تلاش می‌کنیم از این فرصت ذی قیمت برای خدمت به محرومان و ذخیره سازی آخرت بهره ببریم.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین توضیح داد: اگرچه سیستم حسابرسی، موسسه مفید راهبر و سایر نظارت‌ها در کمیته امداد وجود دارد، اما حضور و نیت خدمت در کمیته امداد مستلزم دقت هرچه بیشتر در خدمت به محرومان است از این رو هرچه تلاش می‌کنیم بازهم خود را بدهکار به مددجویان و محرومان می دانیم.

وی اعلام کرد: کمک‌های مختلف نقدی و غیرنقدی به کمیته امداد می‌آید که همه این کمک‌ها بر اساس سرفصل آن هزینه می‌شود به عنوان نمونه صدقه هر شهر یا روستا برای همان منطقه و براساس موازین شرعی هزینه می‌شود و یا اینکه کمک به جهیزیه دختران نیازمند هر منطقه برای معیشت آنها و یا برای جهیزیه دختران شهر یا روستای دیگر هزینه نمی‌شود.

فرهادی ادامه داد: مردم ما با اعتماد به کمیته امداد امام (ره) برای سالمندان، ایتام، معیشت خانواده‌های نیازمند، جهیزیه، سفر زیارتی مددجویان، درمان مددجویان و حتی مظلومان یمن و غزه نیز کمک می‌کنند ولی حتی ریالی از این مبالغ جابجا نمی‌شود چراکه خود را مددیون نیکوکاران نمی‌کنیم.

وی گفت: یکی از از اصول اساسی اسلام امانتداری است و ما باید براساس احکام فقهی کمک مردم را در همان نیت هزینه کنیم از این رو در مراکز نیکوکاری نیز شاهد حضور مردم و مشارکت در جمع آوری و مشارکت در هزینه کرد کمک‌های مردمی هستیم.

این مسئول با اشاره به شفافیت کار کمیته امداد امام (ره) یادآورشد: هر اطلاعاتی در خصوص فعالیت کمیته امداد قابل ارائه است و تنها خط قرمز ما در ارائه اطلاعات این نهاد اسامی و اطلاعات مددجویان است چراکه در این بخش خود را ملزم به حفظ کرامت و شخصیت افراد می‌دانیم.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.