زبان زور برای ترامپ کار سازتر است
دو شنبه 1 بهمن 1397

لاریجانی در نطق پیش از دستور:

زبان زور برای ترامپ کار سازتر است/اروپا باید نشان دهد، وزن لازم برای حل مسائل بین‌المللی را دارد

زبان زور برای ترامپ کار سازتر است/اروپا باید نشان دهد، وزن لازم برای حل مسائل بین‌المللی را دارد
کد خبر: 305479/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1397/02/19 ساعت: 1:01 PM


رئیس مجلس گفت: زبان زور برای ترامپ کار سازتر است تا نتیجه خصلت های مغرورانه خود را دریافت کند.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور امروز (چهارشنبه 19 اردیبهشت) گفت: شب گذشته همگان سخنان خام و سخیف رئیس جمهور آمریکا مشاهده کردند.

وی تأکید کرد: بیش از یک سال است که این فرد شوی دیپلماتیک اجرا می‌کند، یک روز در حضور رهبران کشورهای جهان هم در سازمان ملل اعلام می‌کند، ملت کره شمالی نابود می‌کنم و رئیس جمهور کره شمالی را با بارها به تمسخر می‌کشد و یک روز دیگر همه حرف‌های خود را فراموش کرده و می‌گوید این شخص فرد محترمی است و مذاکره می‌کنم.

لاریجانی ادامه داد: یک روز اتحادیه اروپا را درباره تعرفه‌ها، محصولات را تهدید می‌کند و روز دیگر اعلام می‌کند درمورد همپیمانان این موضوع را اجرا نمی‌کنم، یک روز اعلام می‌کند که از سوریه خارج می‌شود و دو روز بعد مناطقی از این کشور را بمباران می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شب گذشته ترامپ اعلام می‌کند که همه بدانند من حرفی را که می‌زنم اجرا می‌کنم، آقای ترامپ فکر می‌کند تاریخ کشورها و اذهان ملت‌ها مطابق ذهن فراموشکار وی دچار نسیان می‌شود.

ملت آمریکا گرفتار فردی خودشیفته در سیاست شده‌اند

وی گفت: ‌این حوادث همگی نشان می‌دهد ملت آمریکا گرفتار فردی خودشیفته و ناشی در سیاست شده‌اند. آیا این اقدامات برای کشوری که مدعی مدیریت جهانی است سرشکستگی آور نیست که حتی همپیمانان آنها نیز تلاش می‌کنند وی را از اقدامات احمقانه باز دارند و ترامپ را کنترل کنند.

لاریجانی تأکید کرد: آقای ترامپ ذوق زده است که در قبال اقدامات شرارت آمیز از برخی کشورهای کوته فکر منطقه اخاذی می‌کند، آیا این شأن افتخار آمیزی است که بخشی مانند دزدان سر گردنه و آلت دست تعدادی مسئولان رذل منطقه مانند رژیم صهیونیستی پیدا کرده است و تمام هم و غم خود را مصروف آن می‌کنند که آنچه رئیس جمهور قبلی آمریکا انجام داده را تخریب کند و آن را غلط قلمداد کند.

رئیس جمهور آمریکا بی‌اعتمادی به تعهدات این کشور را به اوج خود رسانده است

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور آمریکا با این اقدامات من جمله خروج از برجام بی‌اعتمادی به تعهدات این کشور را به اوج خود رسانده است، در مقابل ملت ایران نشان داد که در مناقشات خود ابتدا راه گفتگو و حل و فصل مسائل را از طریق سیاسی دنبال می‌کند.

وی اظهار کرد:‌ ملت ایران شاهد بود که در قبال درخواست آمریکا و تعهد کتبی رئیس جمهور این کشور مبنی بر حفظ حقوق ایران در غنی سازی هسته‌ای وارد گفتگو با 1+5 شد و بعد از مذاکرات طولانی توافقی را پذیرفت که به تأیید سازمان ملل رسید، امروز رئیس جمهور آمریکا ادعا می‌کند نگران توانمندی ایران در سال‌های آینده هستیم و با وقاهت می‌گوید ایران به سوی سلاح هسته‌ای می‌رود و دنیا را ناامن می‌کند.

لاریجانی تصریح کرد:‌ کسی این سخن را می‌گوید که ده‌ها هزار بمب و کلاهک هسته‌ای تولید کرده و مستمرا آن را بروز می‌کند و در جنگ‌های سال‌های گذشته نوع خفیف شده آن را به کار برده است؛ با این اوصاف امنیت جهانی با رفتار شما به خطر می‌افتد یا با توهماتی که درباره ایران می‌پراکنید؟ آن هم در موقعیتی که رهبر معظم انقلاب فتوا دادند که سلاح‌های کشتار جمعی تولید و نگهداری آن حرام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ پس از اعلام خروج آ‌مریکا از توافق نامه هسته‌ای ملاحظه کردید رژیم صهیونیستی حمایت کرد که توقعی از آن غیر از این رفتار نمی‌رفت، تقریبا همه کشورها مانند اروپا و روسیه آن را رد کردند.

وی خطاب به ترامپ گفت: این واکنش‌ها اندازه عقلانیت شما را نشان می‌دهد.

ایران به دنبال رفتار عکس العملی و ماجراجویانه نیست

لاریجانی گفت: آقای روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که با توجه به اعلام نظر اروپا و تماس‌های آنها چند هفته‌ای را فرصت برای حیات توافق هسته‌ای قائل می‌شود، این اقدام نشان می‌دهد که ایران به دنبال رفتار عکس العملی و ماجراجویانه نیست البته باید این واقعیت اشاره کنیم که با توجه به نوع رفتار سالیان دور اروپا چندان به ادعاهای اولیه آنها در پابرجا نگه داشتن توافق هسته‌ای نمی‌توان اطمینان داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اما برای چند هفته ارزش آزمون دیگر را دارد تا برای همگان اتمام حجت شود که ایران همه راه‌های حل و فصل سیاسی و مسالمت آمیز را طی کرده است. این مقطع صرفا نشان می‌دهد که وزن لازم برای حل و فصل بین المللی را اروپا دارد یا خیر، یا ‌آنکه آنها هم به دنبال چانه زنی‌های دیگر هستند که پاسخ آنها را قبلا مسئولان کشورها از جمله وزیر امور خارجه داده‌اند.

زبان زور برای ترامپ کارسازتر است

لاریجانی بیان کرد: به نظر می رسد آقای ترامپ از کفایت عقلانی برای حل و فصل مسائل برخوردار نیست و زبان زور برای چنین فردی کارسازتر است تا نتیجه خصلت های مغرورانه خود را دریافت کند، اگر اروپا و کشورهای مهم مانند روسیه و چین این خلاء بین‌المللی را پر کنند شاهد راهی برای ادامه مسیر باشد در غیر این صورت جمهوری اسلامی با اقدامات هسته‌ای ایشان را سر عقل می آورد.

سازمان انرژی اتمی آمادگی تام برای از سرگیری تمامی ابعاد فعالیت هسته‌ای را داشته باشد

وی ادامه داد: این را بدانند که در چنین شرایطی ایران هیچ تعهدی ندارد که در جایگاه گذشته خود در مسئله هسته‌ای قرار گیرد، با تمام این اوصاف که عرض شد لازم است که سازمان انرژی اتمی آمادگی تام برای از سرگیری تمامی ابعاد فعالیت هسته‌ای را داشته باشد و بعد از نتایج مذاکرات وزارت خارجه با اروپا، طبق قانون اقدام متقابل، اقدامات خود را شکل دهد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد همه جریانات سیاسی و قوای مختلف در این مسیر هم‌صدا باشند و وفاق و همدلی و ید واحد به اینگونه اقدامات سبک سرانه نشان دهد؛ شاید برخی اقدامات جزئی و حاشیه‌ساز و برخی اقدامات رسانه‌ای ناپخته در کشور نیز این موجودات سطحی را در آمریکا به وسوسه انداخت.

وی اضافه کرد: از گذشته درس بگیریم و نشان دهیم ملت ایران با همه اختلاف نظرها در مقابل دشمن حریص و طمع کار و بی اخلاق یک صدا و پشتیبان یکدیگر است و لازم است متناسب با شرایط ساز و کارهای تصمیم‌گیری برای ایجاد فضای آرام در کشور فراهم کنیم، در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شده است.

کمیسیون امنیت ملی مستمرا مذاکرات وزارت خارجه با اروپایی‌ها را پیگیری کند

لاریجانی گفت: توقعات در این مقطع باید متناسب با شرایط تعدیل شود، ما در 40 سال گذشته در شرایط بسیار سخت‌تر از این وضعیت قرار گرفته‌ایم و آن را تحمل کردیم و مطمئن هستیم که با وفاق ملی در کشور پاسخ پشیمان‌کننده‌ای به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها خواهیم داد.

رئیس مجلس در پایان خاطر نشان کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس لازم است در این 2 الی 3 هفته به طور مستمرمذاکرات وزارت خارجه با اروپا را پیگیری کند و نظارت‌های لازم را داشته باشد و نتیجه را به مجلس ارائه کند تا تصمیم‌گیری نهایی انجام شود.

انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.