بیش از 4 هزار کم بینا و نابینا تحت پوشش بهزیستی هستند
دو شنبه 26 آذر 1397

مدیرکل بهزیستی استان قزوین:

بیش از 4 هزار کم بینا و نابینا تحت پوشش بهزیستی هستند

 بیش از 4 هزار کم بینا و نابینا تحت پوشش بهزیستی هستند
کد خبر: 267415/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/08/04 ساعت: 2:55 PM


مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه بیش از 4 هزار کم بینا و نابینا تحت پوشش بهزیستی قزوین هستند؛ گفت: در سال جاری 67713 کودک 3 تا 6 سال تحت پوشش طرح تنبلی چشم قرار می‌گیرند.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین در مراسم افتتاحیه طرح پیشگیری از تنبلی چشم که ظهر امروز(پنج‌شنبه) با حضور مسئولان استانی در سالن جلسات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: یکی از رسالت‌های جدی سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری است که با دو رویکرد پیشگیرانه و مداخله به هنگام و اقدام جدی در حوزه سلامت اجتماعی ورود پیدا کرده است.
وی افزود: اگر در حوزه پیشگیری اقدام به موقع و موثر داشته باشیم، بدون شک شاهد کاهش آمار معلولیت‌ها در جامعه خواهیم بود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: در حوزه معاونت پیشگیری بهزیستی سه محور به صورت جدی دنبال می‌شود که شامل پیشگیری از معلولیت‌ها در قالب اجرای طرح‌های غربالگری ژنتیک و اختلالات شنوایی و معلولیت‌های ذهنی و اختلالات نابینایی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از بحث‌هایی که در حوزه پیشگیری انجام می‌شود، موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است؛ که در قالب طرح‌ها و برنامه‌ها و مراکز مشاوره‌ای به شکل جدی فعالیت می‌شود.

وارثی تصریح کرد: اگر بخواهیم توسعه‌ای پایدار داشته باشیم باید جامعه‌ عاری از هرگونه معلولیت، محدودیت و آسیب اجتماعی باشد؛ که برای تحقق این امر لازم است تا حوزه پیشگیری حضور فعالی در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

وی با اشاره به اجرای طرح تنبلی چشم بیان کرد: جمعیت مشمول اجرای طرح تنبلی چشم در سال گذشته 62 هزار نفر بود؛ که در این طرح همه افراد 3 تا 6 سال استان تحت پوشش قرار می‌گیرند.
مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: در طرح تنبلی چشم سال 95 جمعیت شهری تحت پوشش استان 50 هزار نفر و روستایی 11700 بود و کل افرادی که سال گذشته برای شرکت در طرح مراجعه کردند بیش از 48 هزار نفر بود.

وی با اشاره به پوشش 77 درصدی طرح تنبلی چشم در سال گذشته گفت: تعداد افراد مشکوک شناسایی شده 3522 نفر بود که در نهایت 372 نفر دارای تنبلی چشم بودند که نیازمند درمان ویژه و تخصصی بودند.

وارثی اضافه کرد: سال گذشته 165 نفر از مربیان و متخصصان چشم در 99 پایگاه در سطح استان در اجرای این طرح همکاری داشتند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزیهای صورت گرفته در سال جاری 67713 کودک 3 تا 6 سال تحت پوشش اجرای طرح تنبلی چشم قرار می‌گیرند و تعداد نیروهای همکار در اجرای طرح 176 نفر می‌باشد.

وی با اشاره به افزایش 10 درصدی تعداد پایگاه‌ها در استان گفت: خانواده‌ها با صرف هزینه 2 هزار تومان می‌توانند از تنبلی چشم کودکان خود و مشکلات ناشی از آن جلوگیری کنند.

وارثی در پایان گفت: در استان قزوین 4080 نفر شامل 1500 خانم و 2500 آقا از معلولیت نابینایی و کم بینایی رنج می‌برند.

انتهای پیام/7003


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.