ضربان ساز موقت قلبی در قزوین ساخته شد
دو شنبه 26 آذر 1397

برای اولین بار در استان؛

ضربان ساز موقت قلبی در قزوین ساخته شد

ضربان ساز موقت قلبی در قزوین ساخته شد
کد خبر: 267240/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/08/01 ساعت: 1:08 PM


برای اولین بار در استان قزوین ضربان ساز موقت قلبی برای کودکان 7 ساله تعبیه شد.دکتر احمد قاسم پور گلی، فوق تخصص قلب کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: برای کودک 7 ساله ای که به علت اختلال هوشیاری و شل شدن اندام‌ها به اورژانس مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین مراجعه کرده بود، برای اولین بار در استان قزوین، ضربان ساز موقت قلبی تعبیه شد.

وی عنوان کرد: ابتدا با توجه به علایم، بیمار با تشخیص تشنج بستری شد؛ اما پس از گرفتن شرح حال دقیق توسط دستیاران کودکان مشخص شد که حدود 5 روز قبل برای بیمار، آنژیوگرافی قلب و عروق انجام شده و اقدام به بستن سوراخ بین بطنی به روش غیرجراحی، با استفاده از جاگذاری وسیله شده است.

وی در ادامه افزود: پس از آن که دکتر کمانی، دستیار، شرح حال بیمار را داد، وی در بخش P.I.C.Uمرکز معاینه شد که در حین این کار، کودک دچار ایست قلبی شد و به موقع اقدام به ماساژ قلبی و تزریق دارو شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه، علت ایست قلبی و اختلال هوشیاری در بیمار فوق، در واقع بلوک کامل قلبی بود که در اثر فشاری که وسیله جاگذاری شده ایجاد می‌کند و همچنین التهابی که ممکن است حین انجام این عمل، راه‌های الکتریکی قلب را درگیر کند، ایجاد می‌شود که تنها راه نجات بخش و مطمئن، تعبیه ضربان ساز موقت قلبی بود.

بنا به اظهار این فوق تخصص قلب کودکان، بیمار با آمبولانس و در معیت دستیار و دو پرستار P.I.C.U ، تحت مانیتورینگ مداوم به مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا انتقال داده شد و با همکاری دکتر آذرآسا، فلوشیپ بیهوشی قلب و متخصص بیهوشی پس از سدیشن، تحت آنژیوگرافی از ناحیه ورید رانی قرار گرفت و پیس (ضربان ساز ) موقت برای بیمار تعبیه شد.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.