تحلیل رفتارهای سیاسی ترکیه
چهار شنبه 4 مهر 1397

رضا سراج نوشت:

تحلیل رفتارهای سیاسی ترکیه

تحلیل رفتارهای سیاسی ترکیه
کد خبر: 266775/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/07/20 ساعت: 5:05 PM


تنش در روابط آنکارا-واشنگتن و نزدیکی به روسیه و تهران، دو موضوع مهم در رفتارهای سیاسی ترکیه است.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، رضا سراج در کانال تلگرامی خود نوشت:

تنش در روابط آنکارا-واشنگتن، ریشه در رفتار آمریکا و «جان باس» سفیر این کشور، در ترکیه دارد. ماجرا از آنجا آغاز شد که در سال 2010 آمریکا به درخواست اسرائیل تحریم‌های سنگینی را علیه ایران وضع کرد که ترکیه آن‌ها را نادیده گرفت.

این اقدام آنکارا، خشم واشنگتن را برانگیخت و کاخ سفید از طریق سفیر خود در ترکیه، آشوب‌های 2013 استانبول را در دستور کار قرار داد. در سال 2015 با هدایت آمریکا، حملات تروریستی در ترکیه به اوج خود رسید و بالاخره در سال 2016 کودتای آمریکایی گولنیست‌ها در ترکیه عملیاتی شد.

پس از آن، با شناسایی شبکه کودتا، تنش در روابط آنکارا-واشنگتن، فزونی یافت و در نهایت منجر به تنش اخیر دیپلماتیک شده است. موارد مذکور به همراه تغییر ثقل سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا از ترکیه به عربستان در دوره ترامپ و طرح تجزیه و بالکانیزه کردن منطقه، منجر به نزدیکی هرچه بیشتر ترکیه به روسیه و ایران گردید تا جایی که مواضع اردوغان در قبال سوریه نیز تدریجا تغییر کرد. 

اکنون ترکیه درچارچوب نزدیکی به روسیه و ایران، منطقه کاهش تنش در ادلب را اجرایی می‌سازد تا با مداخله آمریکا در ادلب به بهانه سرکوب جبهة‌النصره مقابله کند. ترکیه سعی دارد از پیاده سازی مدل رقه در ادلب و تشکیل واحد کردی مورد حمایت آمریکا در سوریه ممانعت نماید.

انتهای پیام/1404منبع خبر : مشرق

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.