مروری بر تعارض آشکار مواضع مسولان وزارت ارشاد و سازمان حج و
دو شنبه 31 اردیبهشت 1397

عبور آرام و بی سروصدا از حج ابراهیمی

مروری بر تعارض آشکار مواضع مسولان وزارت ارشاد و سازمان حج و زیارت با دیدگاه های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص ابعاد سیاسی حج

مروری بر تعارض آشکار مواضع مسولان وزارت ارشاد و سازمان حج و زیارت با دیدگاه های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص ابعاد سیاسی حج
کد خبر: 256988/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/04/26 ساعت: 3:05 PM


در سالهای اخیر بویژه پس از بروز فاجعه خونبار منا و کشتار مظلومانه هزاران تن از زائرین ایرانی و غیر ایرانی، مسولان سازمان حج و وزارت ارشاد که اعتقاد دارند اعزام زائران ایرانی به هر قیمت باید انجام شود به شعاری روی آورده اند که کاملا با دیدگاهای امام و رهبری در تضاد است.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،فریضه حج از مهمترین فروع دین مبین اسلام و دارای ابعاد مختلف عبادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.فلسفه تشریع حج از دیدگاه آیات و روایات توجه به ابعاد فردی واجتماعی انسان بصورت توامان است. خودسازی، ساده زیستی و دوری از کبرو غرور ، پرهیز از تجمل گرایی و فخر فروشی، تقویت ایمان و تقوی و تمرین طاعت وبندگی از جمله ابعاد فردی حج بر شمرده شده است.

متاسفانه در سالیان متمادی ابعاد مختلف حج مورد بی توجهی و غفلت واقع شده بود و حج در انجام صرف مناسک ظاهری خلاصه شده و روح واقعی و اسرار و فلسفه تشریع این فریضه و ظرفیتهای سیاسی و اجتماعی این فریضه بلااستفاده مانده بود‌.

پس از انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی ره که بحق باید او را به عنوان احیاگر حج ابراهیمی در عصر ما دانست با استفاده از آموزه‌های قرانی و روایی، بر ابعاد و ظرفیتهای فراموش شده حج تاکید نمودند. جمله معروف ایشان که فرمودند: حجی که از آن هدم کفر و شرک بر نیاید حج نیست، نشانگر دیدگاه ایشان در خصوص کافی نبودن توجه به انجام خشک و بی روح مناسک ظاهری حج می باشد.

مقام معظم رهبری نیز بارها بر اهمیت بعد سیاسی حج تاکید کرده اند از جمله در پیام به حجاج در سال 68 میفرمایند: بدانید هرکس حج را از هویت سیاسسی ان جدا کند یا جاهل است یا مغرض.

متاسفانه علیرغم این دیدگاههای مترقی در خصوص حج، شاهد حرکت تدریجی مسولین به سمت جدایی حج از بعد سیاسی آن هستیم. 

در سالهای اخیر بویژه پس از بروز فاجعه خونبار منا و کشتار مظلومانه هزاران تن از زائرین ایرانی و غیر ایرانی، مسولان سازمان حج و وزارت ارشاد که اعتقاد دارند اعزام زائران ایرانی به هر قیمت باید انجام شود به شعاری روی آورده اند که کاملا با دیدگاهای امام و رهبری در تضاد است و آن شعار این است که حج باید از روابط سیاسی دو کشور جدا گردد و زمزمه های موافقت با عدم برگزاری مراسم برائت و دعای کمیل و توصیه وزیر ارشاد به زایران و مدیران و روحانیون که تنها به مناسک بپردازند از نشانه هایی از این موضع خطرناک و انحرافی است. 

حال باید پرسید آیا مسولان نظام قبیله ای منحط سعودی هم واقعا به این شعار عمل میکنند؟ آیا تهدید به راه ندادن حجاج قطر و هم پیمانان آن ، نشانگر نقض این سیاست نیست؟ و سوال اصلی اینکه: عربستان، علیرغم اینکه در سالهای اخیر بیشترین مواضع را ضد ایران اتخاذ کرده واخیرا به صراحت از کشیدن جنگ به داخل ایران سخن گفته به چه دلیل با اعزام زایران ایرانی موافقت کرده است؟ آیا دلیل این موافقت، این نبوده که با این اعزام و برگزاری یک حج آرامِ احتمالی، عربستان بتواند مسولیت خود در کشتار زائران ایرنی و غیر ایرانی را به فراموشی بسپارد (علیرغم تاکید رهبری معظم انقلاب) و پرونده فاجعه منا را برای همیشه مختومه کند و امکان پیگیری موضوع را ازبین ببرد؟


انتهای پیام/1404


منبع خبر : پایگاه598

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.