تقلیدی‌ترین مسائل هم در دین اسلام بدون تحقیق مقبول نیست
دو شنبه 31 اردیبهشت 1397

نماینده ولی‌فقیه در قزوین:

تقلیدی‌ترین مسائل هم در دین اسلام بدون تحقیق مقبول نیست

تقلیدی‌ترین مسائل هم در دین اسلام بدون تحقیق مقبول نیست
کد خبر: 216163/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1395/07/27 ساعت: 3:21 PM


نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: اهمیت دادن به تحقیق و پژوهش از بدیهیات دین اسلام است و تقلیدی‌ترین مسائل دینی ما هم بدون تحقیق مقبول نیست.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در اختتامیه جشنواره علامه حلی استان قزوین که ظهر امروز در سالن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد، با تأکید بر اینکه اساساً بنیان دین ما بر تحقیق و پژوهش است، اظهار کرد: در دین ما هر کسی از این اصل مسلم تخطی کرده، مورد سرزنش قرار گرفته است.

* رسالت پیغمبران بیدار کردن گنج‌های نهفته در عقل آدمی است

وی تصریح کرد: امام علی (ع) هدف و رسالت پیغمبران را، بیدار کردن گنج‌های نهفته در عقل آدم‌ها معرفی کرده‌اند و این امر مهم باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

امام‌ جمعه قزوین با بیان اینکه رسول گرامی اسلام (ص) فرموده: اگر خدا اراده کند تا خیری به بنده‌ای برسد، او را در دین فقیه قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: فقیه کسی است که چشم‌بسته مسائل را نمی‌پذیرد و برای پذیرش هر مسئله‌ای، در خصوص آن تحقیق و پژوهش می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ادامه داد: رسول خدا در جای دیگر تأکید می‌کنند که اگر کسی عمیقاً دین را درک کند، دنیا از چشم او می‌افتد و به واسطه درک عمیق از دین، به عیب‌های خود پی می‌برد و راه تعالی و رشد را پیدا می‌کند.

* مسائل را متفکرانه بیاموزیم

وی اذعان کرد: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند که نباید چشم‌بسته از چیزهایی که فرامی‌گیریم عبور کنیم بلکه لازم است هر مسئله‌ای را متفکرانه بیاموزیم، نه مقلدانه؛ زیرا چنین رویکردی علمِ انسان را محکم و استوار می‌کند.

عابدینی یادآور شد: امام علی (ع) در خصوص عبادت هم تأکید کرده‌اند که عبادت تنها نماز و روزه نیست بلکه عبادت، تفکر در امر خدا در همه زمینه‌هاست که برکات بسیاری را به همراه دارد.

* در عبادتِ بدون تفقه، علم بدون تفکر و قرائت بدون تدبر خیری وجود ندارد

رئیس شورای عالی حوزه علمیه استان قزوین گفت: در عبادتِ بدون تفقه، علم بدون تفکر و قرائت بدون تدبر خیری وجود ندارد و ضروری است حوزه‌های علمیه با توجه به عبادت با تفقه، علم با تفکر و قرائت با تدبر به تحقیق و پژوهش بپردازند.

وی با بیان این‌که علامه حلی اسطوره تحقیق بوده، به خدمات پژوهشی ایشان در حوزه‌ها اشاره و بیان کرد: اهمیت دادن به تحقیق و پژوهش از بدیهیات دین اسلام است و تقلیدی‌ترین مسائل دینی ما هم بدون تحقیق مقبول نیست.

امام‌جمعه قزوین افزود: حتی در تقلید از مجتهدین، باید اعلم را شناسایی کنیم تا از آن تقلید نماییم و راه‌ شناسایی مجتهد اعلم، پژوهش و تحقیق است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در پایان به برخی از پژوهش‌های انجام شده در مذهب تشیع اشاره و به معرفی برخی از کتب تألیف شده توسط علمای شیعه پرداخت.
انتهای پیام/1404با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.