کتاب وصایای شهدای استان قزوین منتشر شد
دو شنبه 4 تیر 1397

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس؛

کتاب وصایای شهدای استان قزوین منتشر شد

 کتاب وصایای شهدای استان قزوین منتشر شد
کد خبر: 215517/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1395/06/31 ساعت: 12:33 PM


در مجموعه کتاب وصایای شهدا یک هزار و 400 وصیت‌نامه شهدا از یک هزار و 305 شهید درج شده است که برخی از شهدا بیش از یک وصیت‌نامه از خود بر جای گذاشتند.به گزارش سرویس فرهنگ و هنر صبح قزوین، حسن شکیب‌زاده، نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ دفاع مقدس گفت: از مجموعه‌ی سه هزار شهید استان قزوین، وصایای یک هزار و 305 شهید که دارای مطالب اجتماعی و فرهنگی می‌باشد، توسط حسن شکیب‌زاده در قالب چهار جلد تدوین گردیده که چهارمین جلد آن امروز همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس منتشر شد.
به گفته‌ وی، در این مجموعه، یک هزار و 400 وصیت‌نامه شهدا از یک هزار و 305 شهید درج شده است که برخی از شهدا بیش از یک وصیت‌نامه از خود بر جای گذاشتند.
نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ی دفاع مقدس افزود: از مجموعه شهدای استان قزوین تعدادی از شهدا نیز دارای وصیت‌نامه می‌باشند که به جهت خصوصی بودن از انتشار وصایا آن در این مجموعه خودداری شده است.
وی گفت: در تحقق این مهم، چهار سال همه وصایای شهدای استان قزوین مورد بررسی، بازبینی و تدوین مجدد قرار گرفته تا صحت و سقم آن، براساس دست نوشته شهدا، امضای آنها و مستندات موجود بررسی قرار گیرد.
مشاور فرهنگی و هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: در تدوین مجدد این وصایا تلاش شده تا مطالب تکراری و موضوعاتی که تاریخ استفاده آن به پایان رسیده است از متن وصایا حذف شود.

وی گفت: با تحقیق و بررسی که بر روی وصایای منتشر شده، انجام شده است، این مجموعه‌ی نفیس قابلیت استفاده در همه زمان به ویژه برای هنرمندان و محققین دارد تا براساس مطالب مندرج در این وصیت‌نامه‌ها، بتوانند نسبت به تولید فرآورده‌های فرهنگی و هنری اقدام نمایند.
شکیب‌زاده افزود: وصایای شهدا خلاصه و چکیده‌ی اعتقادات قلبی و عملی شهدا نسبت به دفاع مقدس و راهی است که شهیدان انتخاب کردند تا براساس آن در مقابل تجاوز همه کشورها علیه جمهوری اسلامی ایستادگی کنند و حاصل آن سربلندی و جایگاه رفیعی است که ملت بزرگ ایران در سطح جهان از آن برخوردارند.
وی گفت: با توجه به رهنمودهای حضرت امام(س) و مقام معظم رهبری در خصوص وصایای شهدا که از آن به عنوان منشور معنوی انقلاب یاد شده است، باید تلاش شود تا این وصایا به شکل گسترده در سطح جامعه رواج پیدا کرده و مطالعه آن به عنوان سبک زندگی شهدا بر زندگی مردم جاری و ساری شود.
نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ی دفاع مقدس گفت: مجموعه‌ چهار جلدی کتاب فار طی دو سال با همت غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین و توسط انتشارات حدیث امروز منتشر گردیده است.

مشاور فرهنگی و هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: جلد اول کتاب فار 314 وصیت‌نامه شهید، جلد دوم 306 وصیت‌نامه شهید، جلد سوم 309 وصیت‌نامه شهید و جلد چهارم 376 وصیت‌نامه شهید می‌باشد.
شکیب‌زاده افزود: بعد از انتشار سه جلد کتاب فار، وصیت‌نامه یکصد و 57 وصیت‌نامه شهید باقی مانده بود که پس از فراخوان انجام شده در این سه جلد، 219 وصیت‌نامه دیگر نیز نزد خانواده‌ها، رزمندگان و همرزمان شهدا موجود بود که در اختیار قرار گرفت و در جلد کتاب چهارم منتشر شده است.
وی گفت: نیمی از شهدای استان قزوین دارای وصیت‌نامه هستند که تقریبا 200 وصیت‌نامه‌ جنبه خصوصی داشته، مورد استفاده قرار نگرفتند و در مجموع وصیت‌نامه یک هزار و 35 شهید در چهار جلد کتاب منتشر شده است.
گفتنی است: حسن شکیب‌زاده 38 جلد کتاب در حوزه‌ی ایثار و شهادت منتشر کرده است.
انتهای پیام/2002


منبع خبر : سایت بنیاد شهید قزوین

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.