۲۰/جمادى الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۹/۱۳ دوشنبه

صبح قزوین مهمترین عوامل مرگ ومیرجهانی؛ سیگار، فشار خون و شاخص توده بدنی بالا
کد خبر: ۹۶۵۴۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۶/۲۴ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد

مهمترین عوامل مرگ ومیرجهانی؛ سیگار، فشار خون و شاخص توده بدنی بالا

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که فشار خون، سیگار و شاخص توده بدنی بالا، مهمترین عوامل مرگ و بیماری در جهان محسوب می شوند.

مهمترین عوامل مرگ ومیرجهانی؛ سیگار، فشار خون و شاخص توده بدنی بالا
به گزارش سرویس علمی صبح قزوین ، منظور از شاخص توده بدنی (BMI)، اندازه گیری چربی بدن بر اساس رابطه وزن و قد است. بالا بودن این عدد به این معناست که میزان چربی بدن زیاد است و احتمال بیماری های قلبی و دیابت وجود دارد.
بررسی داده های جمع آوری شده بر اساس سن، جنس و نژاد بین سال های 1990 تا 2013 در 188 کشور نشان می دهد که فشار خون بالا، سیگار و شاخص توده بدنی بالا از مهمترین عوامل مرگ در سراسر جهان هستند.
این مطالعه نشان می دهد که عوامل خطر متغیر مرگ از 25.1 میلیون در سال 1990، به 30.8 میلیون در سال 2013 افزایش پیدا کرده اند. در ادامه این مطالعه آمده است فشار خون بالا مهمترین عامل مرگ و میر محسوب می شود.
بین سال های 1990 تا 2013 میلادی، تعداد مرگ های ناشی از فشار خون بالا حدود 50 درصد افزایش یافته است.
سیگار دومین عامل مرگ و میر است. تعداد مرگ و میر های ناشی از سیگار در مدت این مطالعه که حدود 23 سال است، بیش از 25 درصد افزایش یافته است.
شاخص توده بدنی بالا سومین عامل مرگ و میر است که از سال 1990 تا 2013 میلادی، 63.2 درصد افزایش یافته است.
بررسی بیشتر نشان می دهد بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی بین سال های 1990 تا 2013، به دلیل بیماری های قلبی و دیابت بوده است.


انتهای پیام/7008

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان