۲۹/صفر/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۷/۰۳ یکشنبه

صبح قزوین بهره‌برداری از بزرگترین فاز پارس‌جنوبی به تاخیر افتاد
کد خبر: ۸۸۲۷ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

بهره‌برداری از بزرگترین فاز پارس‌جنوبی به تاخیر افتاد

زمان بهره‌برداری از بزرگترین فاز میدان گازی پارس جنوبی توسط وزیر نفت به تاخیر افتاد.

  بهره‌برداری از بزرگترین فاز پارس‌جنوبی به تاخیر افتاد
به گزارش صبح قزوين به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابتدای مرداد ماه مسعود رهبری - مدیر پروژه فاز 12 شرکت تاسیسات دریایی - با اعلام روشن شدن مشعل سکوی بزرگترین فاز میدان گازی پارس جنوبی در نیمه اول این ماه در مرز ایران و قطر از برداشت 15 میلیون متر مکعب گاز از فاز 12 در شهریور امسال خبر داد.
  همچنین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز پیش از این گفته بود: نیمه اول سال 92 برداشت گاز از سکوی A فاز 12 صورت خواهد گرفت و تا پایان سال تولید از این سکو به 25 میلیون مترمکعب خواهد رسید.
  این در حالیست که رستم قاسمی- وزیر نفت- در مراسم آغاز عملیات راه‌اندازی پالایشگاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی اعلام کرد که " مردم ایران زمستان امسال شاهد برداشت ٥٠ میلیون مترمکعبی گاز از فاز ١٢ پارس جنوبی خواهند بود.
"   علاوه بر تغییر در تاریخ برداشت گاز از فاز12 توسط وزیر نفت، رقم اعلام شده از سوی وی نیز جالب توجه است؛ چرا که در حال حاضر تنها یک سکوی تولیدی فاز 12 نصب شده که ظرفیت تولید آن روزانه تنها 25 میلیون متر مکعب است.
  البته تنها سکوی نصب شده فاز 12 در هنگام نصب نیز کامل نبود و با وجود گذشت چند ماه از زمان نصب، سازنده آن منتظر ورود چند قطعه مورد نیاز برای تکیمل سکو است.
  تولید 50 میلیون متر مکعبی از بزرگترین فاز پارس جنوبی نیازمند یک سکوی دیگر است که طبق گفته مدیر پروژه عرشه‌های فاز 12ساخت دو سکوی دیگر این فاز با پیشرفت بیش از 90 درصد در حال تکمیل در یارد خرمشهر است.
  از سوی دیگر حفاری چاه‌های سکوهای دیگر این فاز به اتمام نرسیده است و پیش بینی می‌شود حفاری تکمیلی این چاه‌ها پایان امسال تکمیل شود.
    به گزارش ایسنا،‌ فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین فاز این میدان محسوب می‌شود؛ چرا که حجم ذخایر گاز طبیعی میدان گازی پارس جنوبی 14.
2 تریلیون متر مکعب تخمین زده شده که سهم فاز 12 از این میدان حدود یک تریلیون متر مکعب معادل حدود هفت درصد است.
    توسعه فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی با حفاری 45 حلقه چاه به منظور تولید سه میلیارد فوت مکعب(۸۴ میلیون مترمکعب) گاز پیش‌بینی شده است که یک میلیارد آن به شبکه سراسری گاز و دو میلیارد آن نیز به واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (LNG) تحویل داده می‌شود.
  همچنین تولید روزانه 120هزار بشکه میعانات گازی و 750 تن گوگرد جهت صادرات هدف‌گذاری شده است که میعانات گازی جدا شده در پالایشگاه پس از شیرین سازی از طریق خط لوله زیردریایی SBM صادر خواهد شد.
  اعتبار مصوب برای ساخت فاز 12، هفت میلیارد و 746 میلیون دلار است که تاکنون کل پروژه تا تیرماه امسال 90 درصد پیشرفت داشته است.
  پالایشگاه خشکی این فاز در منطقه تمبک در 65 کیلومتری غرب عسلویه قرار دارد که فاصله آن با تاسیسات فراساحل فاز 12 حدود 145 کیلومتر است.
  انتهای پیام

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان