۰۶/شوّال/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۱/۲۷ دوشنبه

صبح قزوین حضور دو بازیکن مبتلا به هپاتیت در لیگ برتر تایید شد
کد خبر: ۴۸۵۰۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۸ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

اتفاق ویژه

حضور دو بازیکن مبتلا به هپاتیت در لیگ برتر تایید شد

عقیلی‌نژاد، عضو کمیته "طب کار" فدراسیون پزشکی ورزشی ضمن تایید این خبر افزود: هپاتیت مثل سرماخوردگی نیست که با سرفه منتقل شود. این دو بازیکن از نظر جسمی تفاوتی با سایر بازیکنان ندارند.

حضور دو بازیکن مبتلا به هپاتیت در لیگ برتر تایید شد
به گزارش سرویس ورزشی صبح قزوین ، عضو کمیته "طب کار" فدراسیون پزشکی ورزشی خبر حضور دو بازیکن هپاتیتی در لیگ برتر را تایید کرده و می‌گوید اگر باشگاه‌هایی که بازیکن هپاتیتی دارند به دستورات این فدراسیون عمل کنند، هیچ خطری متوجه این تیم‌ها و سایر بازیکنان حاضر در لیگ برتر نخواهد بود.

گفته می‌شود دو بازیکن حاضر در لیگ برتر مبتلا به هپاتیت هستند.

بله دو بازیکن مبتلا به هپاتیت در لیگ برتر اجازه فعالیت گرفته‌اند.

کدام بازیکنان؟

از گفتن اسم این بازیکنان معذور هستم چون قوانین به من اجازه نمی‌دهد.

این دو بازیکن چطور با وجود بیماری اجازه فعالیت در بالاترین سطح فوتبال ایران را به دست آورده‌اند؟

بعد از بررسی‌ها و آزمایش‌های زیاد و البته گرفتن تعهد از باشگاه‌های‌شان این اجازه را صادر کردیم. این کار کاملا منطقی و قانونی بوده. به هرحال این بازیکنان آزمایش‌هایی داده‌اند و ما مطمئن شده‌ایم حضور آن‌ها هیچ منعی ندارد و به همین دلیل برای آن‌ها مجوز بازی صادر کرده‌ایم. دراین کمیته تابع قوانین بین‌المللی و البته قوانین کار در کشورمان هستیم و کاری نمی‌کنیم که به ضرر ورزش ایران تمام شود.

چه تعهدی از باشگاه‌ها گرفته شده؟

ما به باشگاه‌های این دو بازیکن نامه زده‌ایم که آن‌ها بیماری هپاتیت دارند و به آن‌ها یک دستورالعمل کلی داده‌ایم. در واقع ما قوانین را ساده و به باشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم که چه کاری باید انجام بدهند. از مدل رفتار با این بازیکنان تا حتی تنظیم تمرینات و غذا خوردنشان. این‌ها همه چیزهایی است که باشگاه‌ها متعهد می‌شوند انجام دهند تا حضور بازیکنان‌شان به مشکل نخورد. اگر باشگاه‌ها قوانین را رعایت نکنند، ممکن است به بازیکنان‌شان آسیب بزنند به همین دلیل ما حق برخورد با آن‌ها را داریم. از طرفی اگر باشگاه‌ها دستورالعمل‌ها را رعایت کنند، هیچ مشکلی برای استفاده از بازیکنان‌شان که دچار بیماری هستند پیش نمی‌آید.

چه تضمینی وجود دارد که حضور این بازیکنان حتی با وجود رعایت پروتکل‌هایی که می‌گویید، خطری برای کسی نداشته باشد؟

بیماری هپاتیت مسری است اما مثل سرماخوردگی نیست که با یک سرفه به طرف دیگر منتقل شود. انتقال ویروس هپاتیت از دو راه انجام می‌شود یکی استفاده از سرنگ آلوده که بیشتر در افراد معتاد اتفاق می‌افتد و راه دوم، انتقال خون آلوده است. ما در هر دو مورد، باشگاه‌ها را توجیه کرده‌ایم. اگر آن‌ها این مسائل را رعایت کنند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

در سال‌های گذشته چند بار از حضور بازیکنانی که مبتلا به هپاتیت بودند جلوگیری شد. چطور امسال اجازه فعالیت به این دو بازیکن داده شده؟

من چند وقت است به کمیته پزشکی ورزشی آمده‌ام و هنوز هم حکمم را نگرفته‌ام. حق بدهید که خبر نداشته باشم در سال‌های قبل چه قانونی اجرا می‌شده. درمورد امسال باید بگویم ما کاملا بیماری بازیکنان رابا قوانین کشور و البته قوانین بین‌المللی باشگاه‌های ورزشی منطبق می‌کنیم تا مشکلی پیش نیاید. این بازیکنان بیماری هپاتیت‌شان باالقوه است ولی هنوزباالفعل نشده. اگر رعایت کنند، می‌توانند همچنان به فعالیت‌شان در فوتبال ادامه دهند و هرگز این بیماری از نظر جسمی به آن‌ها آسیب نمی‌زند. این بیماری قابل پیشگیری است و فقط باشگاه‌ها باید به دستوراتی که داده‌ایم عمل کنند.

به هرحال بازیکنی که به این بیماری مبتلا شده از سایر بازیکنان ضعیف‌تر است. صدور مجوز فعالیت برای این بازیکنان منطقی به نظر نمی‌رسد.

ما آزمایش‌های دقیقی روی این بازیکنان انجام داده‌ایم. بیماری هپاتیت ممکن است باعث عفونت ریه یا قلب افراد شود که در این صورت روی فعالیت های بدنی تاثیرگذار خواهد بود اما در مورد این دو بازیکن، این موضوع صدق نمی‌کند. آزمایش‌های ما نشان می‌دهد این دو بازیکن هیچ فرقی با افراد عادی ندارند. فقط باید کنترل شوند تا بیماری‌شان حاد نشود. در این دو هفته‌ای که از لیگ برتر گذشته هم این دو بازیکن هیچ مشکلی نداشته‌اند و به اندازه سایر بازیکنان لیگ برتر فعالیت کرده‌اند.

گفته می‌شود چند بازیکن دیگر به دلیل ابتلا به بیماری‌های مسری از حضور در لیگ برتر منع شده‌اند. این مسئله را تایید می‌کنید؟

خیلی بعید است این ماجرا صحت داشته باشد. اگر قرار باشد از حضور بازیکنی در لیگ برتر جلوگیری شود، قاعدتا باید کمیته طب کار در مورد آن نظر بدهد و وقتی من از این ماجرا خبر ندارم، معلوم است چنین چیزی صحت ندارد.
انتهای پیام/7008

منبع: نسیم

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان