۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین ‌خودرو‌ی داخلی در شرایط رکود نباید گران‌تر شود‌/ اجازه دلال‌بازی در بازار خودرو ‌نمی‌دهیم
کد خبر: ۴۵۶۱۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۵ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

رئیس شورای رقابت:

‌خودرو‌ی داخلی در شرایط رکود نباید گران‌تر شود‌/ اجازه دلال‌بازی در بازار خودرو ‌نمی‌دهیم

رئیس شورای رقابت با تأکید بر اینکه دیگر اجازه دلال‌بازی در بازار خودرو ‌نمی‌دهیم، در پاسخ به تقاضای خودروسازان داخلی برای افزایش قیمت گفت که در شرایط رکود نباید قیمت‌ها را افزایش داد‌.

‌خودرو‌ی داخلی در شرایط رکود نباید گران‌تر شود‌/ اجازه دلال‌بازی در بازار خودرو ‌نمی‌دهیم
به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین ، برنامه گفت‌‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شب گذشته به موضوع بازار خودروی داخلی، نرخ‌گذاری خودرو و تقاضا در این حوزه پرداخت.

در این برنامه رئیس شورای رقابت با بیان اینکه همه صنایع کشور در رکود و مجبور هستند محصولات خود را زیر قیمت بفروشند، در پاسخ به سخنان رئیس انجمن خودروسازان مبنی بر تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار گفت‌‌: در حالی که اکنون دلال بازی برداشته شده است‌ می‌خواهید دوباره این پدیده را راه بیاندازید‌.
رضا شیوا گفت: باید از هر نظر برای تولید برنامه‌ ریزی کرد و شورای رقابت برای تعیین قیمت‌ها کار علمی و براساس دستورالعمل ‌اجرا می‌کند.
رئیس شورای رقابت بیان کرد: اینکه بازار خودرو با رکود روبرو است به دلیل سیاست انقباضی دولت برای مهار تورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم است‌.
در ادامه این برنامه خبری، ‌رئیس انجمن خودروسازان اظهار داشت:‌ نباید برای خودروسازان قیمت تعیین کرد و قیمت گذاری محصولات این شرکت‌ها را باید به حاشیه بازار سپرد.

احمد نعمت‌بخش افزود: دلیل درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت محصولات خودرو افزایش هزینه‌ها در مقایسه با سال گذشته است‌.
وی ادامه داد: سال گذشته خودروسازان ارز مبادله ای 2540 تومانی دریافت می‌کردند و امسال ارز 2960 تومان می‌گیرند که 16 درصد افزایش نرخ داشته است.‌

نعمت‌بخش با بیان اینکه ‌تعرفه فولاد نیز‌ افزایش یافته است، افزود: دستمزدها نیز 17 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است‌.
وی ادامه داد: شورای رقابت سال گذشته مجوز افزایش 3 درصدی قیمت‌ها را به خودروسازان داد اما امسال اجازه افزایش قیمت ها را نداده است‌.
رئیس انجمن خودروسازان افزود‌: خودروسازان داخلی اکنون زیان می‌ دهند اما در تلاش هستند تسهیلاتی را برای خریداران فراهم کنند‌.
وی گفت‌: دلیل کاهش قیمت خودروهای وارداتی، ماندن طولانی مدت خودروهای یکی از واردکنندگان در گمرک است و چون مدل خودروها سال 2014 است این وارد کننده تخفیف قابل ملاحظه ای را به خریداران ‌می‌دهد.
نعمت بخش وضع بازار را به دلیل آثار روانی عملکرد صدا وسیما و رسانه‌ها در جهت ایجاد توقعات بی‌جا از دولت یازدهم دانست‌ که در این‌جا مجری برنامه اعلام کرد «ظاهراً همه در رکود بازار خودرو داخلی تأثیر دارند غیر از خودروسازان».
وی با تأکید بر اینکه نرخ خودرو به هیچ عنوان کاهش نمی‌یابد، گفت: قرار نیست خودروسازان اروپایی و آمریکایی به زودی در کشور خط تولید راه اندازی کنند و اگر این اتفاق بیافتد دست کم عرضه آن خودرو در بازار دو سال زمان می‌برد.
در ادامه این برنامه همچنین علی ارسلان منصوری رئیس اتحادیه نمایشگاه‌های خودرو نیز بیان کرد: تا زمانی که کیفیت خودروهای داخلی اینگونه باشد استقبالی از این تولیدات انجام نمی‌شود‌.
وی افزود‌: اکنون خودروهای وارداتی با قیمت مناسب‌تر از گذشته عرضه می‌شود و با این روند، فروش محصولات داخلی با مشکل بیشتری روبرو خواهد شد‌.منبع: فارس
انتهای پیام/7008

منبع: فارس

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان