۱۶/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۲/۲۷ سه شنبه

صبح قزوین بازار برنج خارجی در قبضه هندی‌ها
کد خبر: ۴۵۴۲۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۳ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

حجم واردات

بازار برنج خارجی در قبضه هندی‌ها

وضعیت واردات برنج به کشور نشان می‌دهد که حجم واردات این محصول پرحاشیه در چهارماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است و البته هندی‌ها نزدیک به ۸۰ درصد این بازار را در اختیار دارند.

بازار برنج خارجی در قبضه هندی‌ها
به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین، در حالیکه انتقادات زیادی به واردات برنج و تاثیر آن در وضعیت کشت و ارزش برنج ایرانی وارد می‌شود، آمارها نشان می‌دهد که اگرچه واردات برنج در چهارماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده، اما همچنان این محصول جایگاه دوم خود را در بین اقلام عمده وارداتی حفظ کرده است.

یک سال از ممنوعیت واردات برنج می‌گذرد و وزارت کشاورزی نیز تاکید دارد که واردات برنج تحت کنترل این وزارتخانه قرار دارد، اما همچنان برنج جایگاهش را در لیست 10 قلم عمده وارداتی حفظ کرده و مانند پارسال در دومین رتبه واردات قرار دارد.

گزارش‌های گمرکی از میزان واردات برنج طی چهارمین ماه سال جاری نشان می‌دهد که واردات این محصول طی تیرماه 80 درصد کاهش یافته است به این ترتیب طی این ماه 53 هزار تن برنج وارد کشور شد.

بر این اساس در تیرماه سال گذشته واردات برنج به کمتر از 270 هزار تن می‌رسید، اما در تیرماه امسال با کاهش 80 درصدی واردات برنج ارزش کل واردات این محصول به حدود 57 میلیون دلار کاهش یافت.

آمارهای چهارماهه واردات برنج نیز حاکی از کاهش 50 درصدی واردات برنج است، به این ترتیب که در چهارماهه اول امسال 291 هزارتن برنج با ارزش 302 میلیون دلار وارد کشور شده‌است.

فهرست واردات گمرک نشان می‌دهد که در این مدت هند با صادرات بیش از 230 هزار تن برنج به ایران در بازار برنج‌های خارجی در کشور پیشتاز است. فروش برنج به ایران در این مدت برای هند 234 میلیون دلار یعنی حدود 666 میلیارد تومان ارز‌آوری داشته است.

دومین صادر کننده برنج به ایران پاکستان است که در این مدت 46.5 هزار تن برنج را با ارزش 58 میلیون دلار یعنی حدود 166 میلیارد تومان به ایران صادر کرده‌ است.

امارات، تایلند و ترکمنستان نیز از دیگر کشورهایی هستند که در این مدت به ایران برنج صادر کرده‌اند. همچنین طبق این آمارها متوسط قیمت هر کیلو برنج وارداتی به کشور با 0.3 دلار کاهش نسبت به سال قبل معادل یک دلار یعنی حدود 2800 تومان است.


منبع: ایسنا
انتهای پیام/7008

منبع: ایسنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان