۱۳/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۶ یکشنبه

صبح قزوین تیغ «تحول» بر پیکر «درمان» + جزییات
کد خبر: ۴۱۵۴۰ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

تیغ «تحول» بر پیکر «درمان» + جزییات

همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۹۳، معاون درمان وزیر بهداشت دستاوردهای طرح تحول سلامت در حوزه درمان را که بسته‌های مختلف آن به تدریج از ۱۵ اردیبهشت ماه در سطح حدود ۵۷۰ بیمارستان دانشگاهی اجرایی شده را تشریح کرد.

تیغ «تحول» بر پیکر «درمان» + جزییات
به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین، محمد آقاجانی در تشریح دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان به تهیه فهرست دارو و تجهیزات مورد استفاده بیماران در بیمارستان‌ها، کاهش قیمت تجهیزات و دارو و همچنین تکمیل خدمات قابل ارائه در مراکز دولتی اشاره کرد و گفت: به دنبال اقدامات انجام شده در حوزه درمان رضایتمندی بیش از ۸۰ درصدی مردم را شاهد هستیم.
البته هنوز رضایتمندی مردم کامل نشده است.
وی با بیان اینکه پیش از این درصد از بیماران به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت زیر خط فقر می‌رفتند، گفت: در حال حاضر به دنبال کاهش هزینه‌های مردم در درمان بستری از فقیر شدن آنها جلوگیری می‌شود.
از آنجا که هزینه‌های تشخیصی پیش از این زیاد بود، اغلب بیماران از مراجعه به بیمارستان خودداری و اکثرا در مراحل آخر بیماری مراجعه می‌کردند که این امر علاوه بر آنکه افزایش هزینه‌ها را به دنبال داشت، در عین حال مرگ و میر بیماران را نیز به دلیل اقدام دیرهنگام در پی داشت.
معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی هزینه خدمات تشخیصی پاراکلینیکی و آزمایشگاهی گفت: این امر سبب شده بیماران در مرحله اول بیماری مراجعه کرده و با تشخیص بهنگام درمان بهتری برای آنها صورت گیرد.
آقاجانی در عین حال پوشش بیمه‌ای بیش از ۸ میلیون ایرانی را مورد اشاره قرارداد و گفت: از طرف دیگر دفترچه‌های بیمه پیش از این ارزشی نداشت، اما اکنون با دفترچه بیمه سلامت ایرانیان بیماران بستری در شهرها و همچنین روستاها به ترتیب ۶ و ۳ درصد فرانشیز خدمات بستری را پرداخت می‌کنند که این امر نشان ‌دهنده ارزشمندتر شدن دفترچه‌های بیمه است.
وی همچنین با اشاره به کاهش سهم مردم در هزینه‌های بستری در بیمارستان‌های دانشگاهی از ۳۷ درصد قبل از طرح تحول به ۴٫۵ درصد کنونی، گفت: پیش از این حدود ۵۴ درصد بیماران جهت تهیه دارو و و تجهیزات و ملزومات پزشکی به بیرون از بیمارستان ارجاع می‌شدند، اما اکنون به دنبال اقدامات انجام شده، این رقم به کمتر از ۴ درصد کاهش یافته است.
حتی اکنون روند ارائه خدمات طوری شده که اگر خدمتی را در بیمارستانی نداشته باشیم، خود بیمارستان آن خدمت را برای بیمار خریداری می‌کند.
در مجموع تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از خدمات بستری استفاده کرده‌اند.
آقاجانی در تشریح اقدامات انجام شده در هفت بسته طرح تحول در حوزه درمان، به بسته ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن اشاره کرد و گفت: اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.
به دنبال مجموعه اقدامات صورت گرفته، تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار زایمان طبیعی داشته‌ایم.
همچنین ۶۵۰۰ زایمان بدون درد رایگان انجام شده، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مردم، از این امر استقبال چندانی نشده است.
وی در این باره افزود: در راستای احیای بلوک‌های زایمانی، ۳۶۶ بلوک زایمانی بهسازی و استانداردسازی می‌شوند.
به طوری که اتاق مادر به تمام امکانات زایمان طبیعی مجهز است.
مادر نیز می‌تواند یک همراه داشته باشد.
در مجموع علاوه بر حفظ حریم خصوصی مادر، سعی شده که تمام امکانات جهت آرامش وی برقرار باشد.
همچنین آموزش‌های بهداشت باروری رایگان برای ۶۰ هزار نفر ارائه شده است.
وی افزود: آمارها حاکی از آن است که قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، زایمان به روش سزارین از آمار ۵۴ درصدی برخوردار بود و ۴۶ درصد زایمان‌ها نیز به روش طبیعی انجام می‌شد.
اما اکنون زایمان طبیعی پنج درصد افزایش داشته است که به این ترتیب زایمان‌های طبیعی و سزارین هرکدام به ترتیب ۵۰ درصد زایمان‌ها را تشکیل می‌دهند.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در توضیح طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیز گفت: هدف از اجرای این طرح توسعه جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و ارتقای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت در مناطق محروم است.
کاهش پرداخت از جیب مردم، حذف پرداخت‌های غیررسمی و ساماندهی نظام ارجاع در سطوح تخصصی و فوق‌ تخصصی از دیگر اهدافی است که در راستای اجرای این طرح دنبال می‌شود.
در قالب این طرح تمام پزشکان متخصص، فوق‌تخصص و عمومی به صورت تمام وقت جغرافیایی مشغول کار هستند.
ارائه خدمات به صورت ۲۴ ساعته است و در ایام تعطیل به صورت آن‌کال، مقیمی و کلینیک عصر فعالیت می‌شود.
به گفته آقاجانی، قبل از اجرای طرح تحول ۱۴۰۰ متخصص در مناطق محروم فعال بودند که این رقم اکنون به ۳۹۰۰ متخصص رسیده است.
در مجموع در حال حاضر در ۳۳۱ بیمارستان و ۲۹۱ شهر محروم پنج‌ هزار و ۲۹۰ پزشک ماندگار عمومی، متخصص و فوق ‌تخصص داریم.
این امر سبب شده است که از ارجاع بیماران به مراکز استان‌ها و تهران تا حد قابل ملاحظه‌ای جلوگیری شود و کاهش هزینه‌های بیماران و همراهان آنها را به دنبال داشته است.
وی همچنین درباره کلینیک‌های ویژه نیز گفت: به دنبال اجرای طرح تحول در حوزه درمان، ۵۸۵ کلینیک ویژه در کل کشور تجهیز و راه‌اندازی شده است.
پزشکان و متخصصان در این کلینیک‌ها می‌نشینند و با تعرفه دولتی به مسائل تشخیصی و درمانی می‌پردازند.
از ابتدای برنامه تحول تا کنون بیش از ۳۰ میلیون ویزیت در این بخش انجام شده است.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در توضیح بسته مقیمی پزشکان نیز گفت: به دنبال اجرای این بسته، پزشکان متخصص، فوق‌تخصص و فلوشیپ از ساعت ۱۴ تا ۸ صبح روز بعد (روزهای غیرتعطیل) و به صورت ۲۴ ساعته در روزهای تعطیل در مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند.
به گفته آقاجانی، پزشکان مقیم در بیمارستان‌های ۶۴ تخته به بالاتر فعال می‌شوند، به طوری که در بیمارستان‌های ۶۴ تا ۹۶ تخته یک پزشک مقیم، از ۹۷ تا ۲۵۶ تخت ۲ تا ۴ پزشک مقیم و از ۲۵۶ تخت به بالاتر ۴ تا ۶ پزشک مقیم فعال هستند.
در مجموع به دنبال اجرای این بسته خدمتی نیز حدود هفت هزار و ۲۴۲ پزشک متخصص مقیم در ۱۷ رشته تخصصی و در ۴۰۰ بیمارستان دانشگاهی فعال هستند.
وی به اقدامات انجام شده در حوزه هتلینگ بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: محور اصلی در این بسته خدمتی مباحثی مربوط به ساختمان، خدمات رفاهی، بهداشت، تغذیه بیماران و خدماتی این‌چنینی است.
به عنوان مثال همیشه بیماران از غذای بیمارستان‌ها گله‌مند بودند.
هرچند هنوز هم در این زمینه به رضایت صد درصدی نرسیده‌ایم، اما کیفیت غذاها بسیار بهتر شده و براساس نیازهای بیماران، غذای مربوطه سرو می‌شود.
معاون درمان وزیر بهداشت همچنین گفت: اقلام ۱۱ گانه هتلینگ بیمارستان‌ها شامل تخت، کمد، تشک، پایه سرم، میز و.
.
.
به میزان ۱۰ هزار بسته تهیه شده و با اولویت شهرهای کمتر برخوردار و از نواحی سردسیر توزیع آن آغاز شده است.
در مجموع تاکنون ۷۸ درصد عملیات نوسازی هتلینگ بیمارستان‌ها انجام شده است.
براساس ارزیابی‌ها باید دو میلیون و ۱۰۰ هزار مترمربع فضای بیمارستانی در مجموعه وزارت بهداشت در کل کشور بازسازی شود که تاکنون بالغ بر ۸۰۰ هزار متر مربع آن بازسازی و نوسازی شده است.
آقاجانی در توضیح بسته «ارتقای ویزیت» نیز گفت: پزشکان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در ساعت‌های مختلف به خصوص در کلینیک‌های عصر بیمار می‌بینند.
براساس این برنامه ۹۵۰۰ پزشک مستقر شده‌اند که پزشکان عمومی متخصص و فوق‌تخصص را شامل می‌شود.
ویزیت پزشک عمومی ۲۵۰۰، تخصص ۳۲۰۰ و فوق تخصص ۳۶۰۰ تومان لحاظ شده است.
تاکنون بیش از ۳ میلیون ویزیت در این راستا انجام شده است.
وی همچنین فعالیت آمبولانس هوایی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: تاکنون ۱۵ پایگاه آمبولانس هوایی در کشور راه‌اندازی شده که به طور متوسط روزانه ۵ ماموریت انجام می‌دهند.
از مردادماه امسال تا پایان دی‌ماه ۳۵۱ سوت پروازی داشته‌اند و ۶۱۱ بیمار و مصدوم را منتقل کرده‌اند.
معاون درمان وزیر بهداشت در پایان صحبت‌هایش اقدامات انجام شده در راستای نظارت بر طرح تحول را تشریح کرد و گفت: برنامه نظارت بر طرح تحول سلامت از ۲۵ بهمن ماه آغاز شده و هر چند که از ابتدای برنامه، نظارت‌ها در حال انجام بوده اما در حال حاضر حدود ۹ ماه از اجرای طرح تحول سپری شده و یک برنامه فشرده و جامع برای نظارت در حال اجراست که تا ۲۵ اسفند ماه به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت.
به گفته وی، ۱۵۰ ارزیاب طی یک ماه به همه نقاط کشور سفر کرده و در تمام ۵۶۰ بیمارستان کشور هفت برنامه طرح تحول سلامت را بر اساس ۷۱ شاخص مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
قرار بر این است که اگر نقاط قابل بهبود یا نارسایی‌هایی در این طرح، در هر نقطه از کشور وجود داشته باشد، آنها را شناسایی و برای حل آن اقدام کنیم.
وی ضمن اعلام ادامه جدی‌تر طرح تحول سلامت در سال ۹۴ گفت: نمونه‌های موفق‌تر و چشمگیرتری که در بیمارستان‌ها در طول اجرای طرح تحول اتفاق افتاده، شناسایی و به عنوان تجارب برتر به سایر بیمارستان‌ها ارائه می‌کنیم تا مجموعا شور و نشاط و انگیزه بیشتری را برای مجریان طرح در سراسر کشور ایجاد کنیم.
طرح تحول نظام سلامت در سال ۹۴ با شور و جدیت بیشتر و فراگیرتر پیگیری خواهد شد.
معاون درمان وزیر بهداشت در پایان گفت: طرح نظارتی که در روزهای پایانی سال در حال انجام است، مقدمه‌ای برای اجرای هر چه گسترده‌تر طرح با موانع و مشکلات کمتر در سال ۱۳۹۴ است.
منبع: ایسنا انتهای پیام/۷۰۰۸

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان