۲۱/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۳/۰۱ یکشنبه

صبح قزوین بانکداری با پسوندِ اسلامی رنگ و لعابی زیبا برای ربا
کد خبر: ۳۸۲۱۷ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

صبح قزوین گزارش می دهد/

بانکداری با پسوندِ اسلامی رنگ و لعابی زیبا برای ربا

بانکداری با پسوندِ اسلامی، وصله ناجوری برای جور ماندن سودهای کلانی است که به نام اسلام و به کام قشر به اصطلاح مرفه و بی درد جامعه است.

بانکداری با پسوندِ اسلامی رنگ و لعابی زیبا برای ربا
به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین، علی رغم تعریف متفاوت دین اسلام از تجارت اسلامی، همچنان بانک‌ها با کلاه گشاد شرعی خود، سودهای کلانی را به جیب می زنند که بیشترین آسیب مالیِ این به اصلاح مشارکت، متوجه مردم است.
با در نظر گرفتن مشکلات روزمره اقتصادی که گریبان گیر درصد بالایی از افراد جامعه است مردم به اجبار تن به دریافت وام‌های محدود بانکی و پرداخت سود‌هایی کلان می دهند و این شاید همان سیاست معروف دولتمردانی است که "از گرسنه می گیرند و به سیر می دهند".
بانکداری با پسوندِ اسلامی، وصله ناجوری برای جور ماندن سودهای کلان و بادآورده ای است که به نام اسلام و به کام قشر به اصطلاح مرفه و بی درد جامعه است.
عادی شدن دریافت سودهای بالای ۲۲ درصد از سوی بانک‌ها و منگنه اقتصادی حاکم بر جامعه، باعث شده تا مردم این سیاست غلط پولی و بانکی را از چشم اسلام ببینند.
چشم پوشی یا شاید در پشت پرده ماندنِ دست‌های اجبار و ساکت ماندن برخی مراجع تقلید، مردم را به نقطه‌ای رسانده که به این باور رسیده‌اند که اسلام در جمهوری اسلامی ایران مظلوم واقع شده است.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: "یک درهم ربا نزد خداوند از هفتاد مرتبه زنا با محارم در کعبه سنگین تر است"، آیا این سخن نورانی نباید لرزه بر تن‌هایی اندازد که با این پول‌ها هر روز پروارتر می شوند؟ خداوند حکیم به جای زنا مردم را به نکاح سفارش کرده است چرا که زنا موجب نابودی جامعه و نکاح سنت پیامبر گرامی اسلام است همچنین مردم را به جای ربا به بیع سفارش نموده چرا که ربا موجب نابودی اقتصاد و بیع موجب برکت جامعه است.
سرمایه گذاری‌های کلان اقتصادی در بانک‌های خارجی، فسادهای مالی سران جامعه و معلق ماندن عواقب آن‌ها نشان می دهد که بانک فقط یک اجبار برای مردمی است که از چاله بیرون آمده تا با دست بانک‌ها در چاه ربای بانکی بیفتند.
در برهه‌ای از زمان صدای اعتراض برخی مراجع بزرگ شیعه در مورد سیستم بانکداری ربوی درآمد اما متاسفانه بانک‌ها اعلام کردند خودشان شورای فقهی دارند که آن‌ها بانکداری را عاری از هرگونه ربا دانستند.
در تایید مشکلات مردم جامعه در زمینه اقتصادی همین بس که ایران بالاترین آمار در گرفتن وام بانکی در بین کشورهای جهان را دارد.
10419394_657905140954348_8184541529906741076_n   مردم اصلی ترین محور تشکیل دهنده یک جامعه هستند که سرنوشت و سیاست‌های پایه گذاری شده باید در راستای رشد فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی آن‌ها باشد، در همین خصوص نظرات برخی شهروندان که به قول خودشان در این بانک‌ها کفش پاره کرده‌اند قابل تامل است: خانم اکبری که با عجله و اضطراب در حال ترک بانک بود در چند جمله کوتاه گفت: بعد از ماه‌ها صبر و تحمل برای گرفتن وام ۵ میلیون تومانی برای پرداخت بدهکاری‌های همسرم، ضامن معتبر که کارمند رسمی دولت باشد می خواهند، نمی دانم باید چه کنم؟ آقای اسدی با ابراز شکایت از قانون گذاران می گوید: قوانین بانک‌ها توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان می رسد و آن‌ها باید بیایند و مشکلات و نگرانی‌های مردم را از نزدیک ببینند، برای گرفتن وام خودرو ماه‌هاست سرگردان این باجه و آن باجه بانکی شده ام.
خانم مروتی که برای خرید جهیزیه دخترش نیاز به وام داشت با نگرانی ابراز می کند: می ترسم این پول نزول به حساب بیاید و زندگی دخترم را خراب کند اما ناچارم چون دخترم ۲ سال است که به خاطر نداشتن جهیزه‌ نمی تواند ازدواج کند.
خانم حسینی می گوید: ۴ سال پیش پسرم از بانک وام خودرو گرفته‌ اما نمی دانم چرا اقساط آن تمامی ندارد و متصدی بانک می گوید ۲ سال دیگر هم باید قسط پرداخت کنیم، پسرم ازدواج کرده است و با ماشینی که از این وام خریده است در آژانس مسافربری کار می کند اما از پس مخارج زندگی بر نمی آید و بیشتر مواقع قسط‌ هایش را من و پدرش پرداخت می کنیم.
آقای صحتی با حالتی ناامیدانه بیان می کند: چندین سال پیش برای ساخت خانه از بانک وام سنگینی گرفتم و فکر می کردم می توانم آن را پرداخت کنم اما با مشکلات مالی که پیش آمد نتوانستم وام بانکی ام را تسویه کنم و الان چند سال است که این وام را میگیرم تا وام قبلی را تسویه کنم و این روال در زندگی‌ام همچنان ادامه دارد، گاهی فکر می کنم برکت از زندگی‌ام رفته است.

images

قوانینِ موجود کشور در حوزه بانکداری متناسب با شرایط اقتصادی و جامعه اسلامی نیست در ادامه این بحث با طرح چند سوال، گفتگویی با داوود محمدی نماینده مردم استان قزوین داشته‌ایم: ۱/ با توجه به اینکه قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال ۶۳ به تصویب رسید مقرر شد که ظرف سه تا چهار سال بانک مرکزی، قانون بانکداری اسلامی را تدوین و ارائه نماید، اما تا به امروز این مورد به تاخیر افتاده است، به نظر شما چه راه‌کارهایی باید اندیشیده شود تا این قانون هرچه زودتر در مرحله عملیاتی قرار بگیرد؟ ۲/ آیا ارتباطی بین تغییر دولت‌ها و اجرا نشدن این قانون وجود دارد؟ ۳/ توصیه شما به مسئولین این حوزه برای اجرایی شدن این قانون چیست؟ محمدی در تشریح وظایف بانک‌ها گفت: یکی از مهمترین نهادهای اقتصادی و مدیریت توزیع منابع مالی در میان فعالان اقتصادی و در ساختار اقتصادی کشورها بانک‌ها هستند که نقش تعیین کننده ای در روند تحرک اقتصادی جوامع بر عهده دارند.
وی در ادامه بیان کرد: با عنایت به اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مسلمان و پیشتاز در اجرای احکام شریعت و سیره ائمه اطهار علیه السلام  به شمار میرود از این رو انتظار می رود که سیستم اقتصادی علی الخصوص بانکداری آن نیز مبتنی بر قواعد دینی و الهی حرکت نماید.
این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر شرایط کشور و فرهنگ حاکم در میان مردم به گونه ای شده است که اغلب فعالیت‌های اقتصادی بر محوریت بانکهاصورت می گیرد و به نوعی بانک‌ها نبض تحرک اقتصادی کشور را در دست گرفته اند.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ازسویی با توجه به اینکه به نوعی فعالیت بانک‌ها اقتصادی شده استان‌ها نیز باید با دریافت سپرده‌های مردمی پاسخگوی خیل تقاضای دریافت کنندگان وام باشند و همین موضوع و روی آوردن به دریافت سپرده های مردمی و ایجاد رضایت در آن‌ها جهت سرمایه گذاری در بانک‌ها منجر به ایجاد رقابت برای جلب بیشتر سپرده گذاری با تعیین سودهای مختلف می گردد.
Coin-Purse In Sky --- Image by © Images.</br>com/Corbis محمدی اضافه کرد: از این رو بانک‌ها به جای خدمت به عرصه تولید به عنوان رقیب درآمده اند و هر روز شاهد هستیم که بانک‌ها و شعبات جدیدی در سطح کشور شروع به فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به تغییر مسیر حرکت بانک‌ها گفت: منابع بانکی نیز بیشتر از آنکه در اختیار تولید قرار گیرد در اختیار امور خدماتی و غیر تولیدی است که این مسئله و همچنین عدم نظارت کافی بانک مرکزی بر موسسات مالی و اعتباری مشکلات مختلفی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.
این مسئول افزود: بنده معتقدم در نظام مبتنی بر اسلام، بانک‌ها نیز باید مبنای حرکت خود را اسلام قرار دهندتا بتوانند در نهایت به اسلامی‌تر شدن هرچه بیشتر روابط حاکم بر مناسبات اقتصادی کمک نمایند.
نماینده مردم قزوین ابراز کرد: متاسفانه قوانین موجود کشور در حوزه بانکداری متناسب با شرایط اقتصادی و جامعه اسلامی نیست و تغییر دولت‌ها و تفاوت نگاه‌ آن‌ها به سیستم بانکداری نیز بر این مشکل افزوده است و لذا طبیعی است وقتی تسهیلات بانکی با بهره ای نزدیک بهسی درصد به تولید کنندگان پرداخت میشود حاشیهِ سود تولید کننده به شدت به مخاطره افتاده وسرنوشتی جز شکست نخواهد داشت.
محمدی در خاتمه اضافه کرد: به مشکلات این حوزه اگر تاخیر در پرداخت اقساط را نیز اضافه کنیم بهره‌ای که بانک‌ها اخذ میکنند بعضاً به ۴۰ تا ۵۰ درصد نیز میرسد و این شیوه حمایت از تولید باعث از بین رفتن تولید خواهد شد و نزدیکی به اقتصاد اسلامی و بانکداری مورد تاکید شرع انور تنها راه برون رفت از این مشکلات است.
images (3) جامعه‌ای که اسیر رباخواری شود حتما گرفتار عذاب الهی خواهد شد دکتر حسن عباسی کارشناس و منقدی صاحب نام در قسمتی از صحبت‌هایش در خصوص ربای بانکی با اشاره به احادیث معتبر از ائمه اطهار می گوید: در روایت از پیامبر اکرم صل الله علیه والهنقل شده است که هرگاه ربا بخورید زمین نعمتش را از شما دریغ خواهد کرد (ارشاد القلوب جلد ۱ صفحه ۱۷۵) این محقق در ادامه صحبت‌هایش می گوید: دریاچه‌ها، رودخانه‌‌ها و سدهای اکثر شهرهای کشور دچار خشکسالی و بی آبی شده‌ و در حال نابودی اند.
کارشناسان پدیده خشکسالی در کشور را یک بحران تاریخی قلمداد می‌کنند! شرط میان وام گیرنده و بانک، ربا محسوب می شود طبق استفتاء از دفاتر مراجع معظم تقلید در مورد ربای بانکی یک جواب واحد ارائه شده است که جای بسی تامل دارد: ۱/ اگر بانک‌ها شرط پرداخت وام را افتتاح حساب و وام گیرنده هم شرط گذاشتن سرمایه خود در بانک را گرفتن وام اعلام کنند، از نظر همه مراجع تقلید این پول ربا محسوب می شود.
۰۰۱۰۸۱۳ (۱) ۲/ سودی که بانک‌ها دریافت می کنند باید طبق عقود اسلامی اعم از مضاربه، جعاله، مسارکت و .
.
.
باسد، در غیر این صورت سود حاصله نیز ربا محسوب خواهد شد.
۳/ هر دو طرف قرارداد (بانک و مشتری) باید به مفاد آن آگاهی لازم را داشته و به تمامی تعهدات خود عمل کنند.
ریسک گناه ربا خواری بر گردن وام گیرنده/بانک هیچ مشارکتی در سود و زیان سرمایه ندارد دکتر اکبری از اساتید حوزه اقتصاد می گوید: در حال حاضر بانکداری اسلامی در ایران وجود نداردو تنها یک اسم از این مقوله در کشورمان باب زبان بانکداران ‌است.
وی ادامه می دهد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بانکداری به صورت بسیار سطحی در ایران تغییر کرد و اصطلاحات جدیدی وارد این سیستم شد در حالی که عملیات بانکی با همان کیفیت قبل انجام می شود، در واقع کارهای بانکی با همان روش ثابت در پوسته عقود اسلامی انجام می شود.

c749276ce98b607039a281ba0baf7642

این استاد دانشگاه بیان می کند: بانک‌ها برای تضمین سود خود، رضایت سرمایه گذاران و قانع کردم مردم برای ربا نبودن بهره بانکی، اسم سودهای پرداختی خود را "سود علی الحساب" می گذارندو انواع فرم‌های حقوقی و فقهی را با همین ترفند گرفته که متاسفانه ریسک گناه رباخواری را برگردن مردم انداخته‌اند.
اکبری در ادامه صحبت‌هایش اضافه می کند: سودهای دریافت شده برای بانک‌ها با گرفتن ضامن‌های معتبر تضمین شده است و هیچگونه ریسکی ندارند، در واقع بانک‌ها هیچگونه مشارکتی در سود و زیان سرمایه ندارند و اصل مشارکت شرکت در سود و زیان است.
وی تاکید می کند: بیش از ۶۰درصد از منابع بانکی قرض الحسنه است و طبق بانکداری اسلامی تمامی منابع باید قرض الحسنه خرج شوند ولی بانک‌ها این کار را انجام نمی دهند و همان منابع را به عنوان وام سود دار به بخش سرمایه گذاران می دهند.
این کارشناس در خاتمه بیان تاکید می کند: تعریف بانک در تمام دنیا به عنوان یه واسط تجارت و سرمایه گذاری است و در ایران هم به همین شکل است اما گذاشتن نام اسلامی شبهات بسیاری را به وجود آورده است.
بانکداری در ایران با مشکلات زیادی مواجه است و این مسئله نیاز به بررسی و تغییرات گسترده‌ای دارد، و باید قاطعانه دست سودجویانی که بیشترین منفعت را از این راه کسب می کنند هرچه زودتر از دامن اسلام کوتاه شود چرا که اقتصاد یک کشور نقطه اتکا مردم آن کشور در همه زمینه‌هاست.
انتهای پیام/۹۰۰۳/خ

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان