۱۵/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۱ یکشنبه

صبح قزوین انعقاد توافق‌‎نامه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در قزوین
کد خبر: ۳۶۸۵۳۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۴/۲ ساعت: ۱۲:۲۷ ↗ لینک کوتاه

با حضور مسئولان استانی و کشوری صورت گرفت؛

انعقاد توافق‌‎نامه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در قزوین

توافق‌نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و استانداری قزوین با هدف حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان امضا شد.

انعقاد توافق‌‎نامه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در قزوین
به گزارش حوزه علم و فناوری پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، به نقل از روابط‌عمومی استانداری قزوین، این تفاهم‌نامه در راستای اجرای تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر گذار به اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از رشد تولید دانش‌بنیان و با هدف همکاری در پیش‌برد برنامه‌های توسعه دانش‌بنیان در استان قزوین امضا شده است.

این تفاهم‌نامه بین روح‎الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور به نمایندگی از طرف این معاونت، محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین به نمایندگی از طرف استانداری قزوین امضا شده است.

موضوع این توافق‌‎نامه همکاری متقابل در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان با رویکرد ارتقاء شرکت‌ها و زیست‌بوم دانش‎بنیان، افزایش اشتغال نیروی انسانی نخبه و تحصیل‌کرده و حل چالش‎های استان با توجه به ظرفیت‌های فناورانه و صنعتی موجود در آن است.

تعریف طرح‌های فناورانه با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استان، رشد کمی و کیفی شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان در استان و جهت‌دهی آن‌ها به رفع نیاز‌های استان، ترغیب بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان برای سرمایه‌گذاری در حوزه فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه و توسعه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادهای زیست‌بوم نوآوری استان، توسعه بازار کالا و خدمات دانش‌بنیان در حوزه‌های مرتبط با فعالیت بنگاه‌های اقتصادی استان و ... از اهداف این توافق‌نامه است.

گفتنی است؛ از سیاست‌های اصلی این همکاری مشترک می‌توان به توسعه فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان در صنایع شوینده و شیمیایی، صنعت کانی‌های غیرفلزی «شیشه، کاشی و سرامیک» و ماشین‌آلات پیشرفته، اولویت‌دهی به زنجیره‌های ارزش فرآوری و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دامی در برنامه‌های استان، تمرکز بر مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی و توجه به حل چالش‌های زیست‌محیطی استان به ویژه در پساب و پسماند اشاره کرد.

زمان شروع همکاری مشترک از تاریخ امضای توافق‌نامه توسط طرفین به مدت دو سال شمسی تعیین و در صورت توافق طرفین پس از مدت مذکور تمدید می‌‌شود.

ظرفیت قابل توجه استان در حوزه دانش

محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین در این مراسم انعقاد توافق‌‎نامه همکاری پیش‌برد برنامه‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در قزوین اظهار کرد: ظرفیت‌های استان قزوین برای نقش‌آفرینی در حوزه‌های دانشی چه در حوزه علم و چه در حوزه اقتصاد قابل توجه است و باید بتوان از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد.

وی افزود: استان قزوین با پیشینه علمی شناخته می شود که نشان دهنده ظرفیت علمی این دیار در تاریخ است، علاوه بر گذشته، دستاوردهای ایام اخیر در حوزه دانش بنیان هم نشان دهنده ظرفیت های استان در موضوعات دانشی است.

استاندار قزوین اضافه کرد: با اراده معاونت علمی ریاست جمهوری سرعت رشد ظرفیت‌های دانش‌بنیان در استان بیش‌تر شده است و مجموعه مدیریتی استان بیش از گذشته تلاش خواهد کرد تا موفقیت‌ها روز‌به‌روز افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در استان ضمن اشاره به اهمیت عملی شدن تفاهم‌نامه منعقد شده و نقش آن در توسعه دانش‌بنیان‌ها در استان اظهار کرد: امیدواریم معاونت علمی مانند گذشته و حتی بیش از گذشته پیشتیبان فعالین حوزه دانش‌بنیان در استان قزوین باشد تا بدین وسیله امتیازات و حمایت‌های درنظر گرفته خیلی زود جذب و به پروژه تبدیل شود.


دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان