۱۵/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۱ یکشنبه

صبح قزوین افزایش وحدت اجتماعی با حضور مردم در انتخابات
کد خبر: ۳۶۸۵۱۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۴/۷ ساعت: ۲۲:۶ ↗ لینک کوتاه

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین عنوان کرد:

افزایش وحدت اجتماعی با حضور مردم در انتخابات

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین گفت: اهمیت حضور مردم، وحدت اجتماعی را به دنبال دارد، کشور ایران کشوی است که فرهنگ‌ها و قومیت‌های متفاوت در آن حضور دارند و شاید انتخابات یکی از مظاهری است که همه این اقوام و همه این فرهنگ‌ها را نشان می‌دهد که با یک هدف در پای صندق‌های رای ایستاده‌اند.

افزایش وحدت اجتماعی با حضور مردم در انتخابات
حمیدرضا مشهدی در گفتگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، با تاکید بر لزوم افزایش مشارکت مردم در انتخابات، اظهار کرد: رای دادن حقی نیست که بشود از آن صرف نظر کرد و چون افراد در رشد و پیشرفت جامعه مسئول هستند، از لحاظ شرعی و دینی هم انتخابات یک حق و هم یک وظیفه است.
 
وی افزود: با توجه به اینکه در نگاه دینی هدف نهایی، رشد تعالی انسان است که مقدم بر هر چیزی است و مشارکت هم اصلی‌ترین ابزار یادگیری اجتماعی و رشد فرهنگی به شمار می‌رود، بنابراین یک امر انتخابات یک وجه دینی هم دارد.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اذعان کرد: از وجه اجتماعی، مشارکت دقیقا مصداق عدالت است از این جهت که فرصت رشد همگانی دارد و در برابری استعدادها یک توضیح عادلانه‌ای با قدرت پیش می‌اید و شفافیت هم به اوج می‌رسدو
 
مشهدی عنوان کرد: در فضای انتخاباتی گفتگو‌هایی شکل می‌گیرد و مشارکت مردم نقطه عطفش است که اعتماد عمومی هم در همین محور افزایش پیدا می‌کند، و تمام این مسائل در پایان به دلیل فضای مطالبه‌گری و نظارتی به اجرا ختم می‌شود.
 
وی ابراز کرد: اهمیت حضور مردم، وحدت اجتماعی را به دنبال دارد، کشور ایران کشوی است که فرهنگ‌ها و قومیت‌های متفاوت در آن حضور دارند و شاید انتخابات یکی از مظاهری است که همه این اقوام و همه این فرهنگ‌ها را نشان می‌دهد که با یک هدف در پای صندق‌های رای ایستاده‌اند.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین مطرح کرد: بنابراین به نوعی این فضا، فضای کاهش تعارض و فضای وحدت اجتماعی است که انتخابات می‌تواند بهترین مصداق این وحدت اجتماعی باشد، همچنین در فضای بین‌الملل یکی از ملاک‌هایی که به وسیله آن میزان مقبولیت نظام را در بین مردم می‌سنجند، میزان مشارکت مردمی است.
 
مشهدی تاکید کرد: میزان مشارکت خودش یک فاکتوری است که در دنیا روی آن خیلی بحث می‌کنند و خیلی کشور ها به این که میزان مشارکت مردمشان در انتخابات بیشتر است می‌بالند، بنا بر فرموده مقام معظم رهبری کسانی که ایران را دوست دارند با حضور در انتخابات به اقتدار ایران عزیز کمک می‌کنند.
 
افزایش پشتوانه مردم در انتخابات، افزایش قدرت را در پی دارد 
 
وی تصریح کرد: هر چقدر پشتوانه مردم در انتخابات و حضور مردم بیشتر باشد قاعدتا فردی که انتخاب می‌شود با قدرت بیشتری می‌تواند قدرت سیاسی داشته باشد، فرد صالحی که با مشارکت مردم تعیین می‌شود، گفتمان سیاسی او با بقیه کشورها با اقتدار بیشتری صورت می‌گیرد.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان تشریح کرد: کسی که با رای بالا به عنوان ریاست جمهوری انتخاب می‌شود، در مجامع بین‌المللی در ارتباط با کشورهای دیگر از قدرت و پشتوانه بیشتری برخوردار است، توان رای‌زنی‌های بین‌المللی و سیاست خارجی آن بالا می‌رود و این مسائل همه به نفع خود مردم است. 
 
مشهدی اضافه کرد: ریاست‌ جمهوری هر چقدر بتواند در فضاهای مختلف گفتمان قوی‌تر و با دست بالاتر صحبت کند، منافع حاصل از آن باز هم برای مردم ایران خواهد بود، چون هدف این فرد تحقق منافع ملی است.
 
وی افزود: اصل ۶ قانون اساسی اداره کشور را متکی بر ارای مردم اعلام کرده است، کشور ایران جزو محدود کشورهایی است که با همه محدودیت‌ها تلاش کرده است تا محور مشارکت‌های مردمی را بالا ببرد. و در هیچ برهه‌ای به این مرحله پشت نکرده‌ حتی در شرایط سخت که شهادت رئیس جمور محترم و همراهانشان را شاهد بودیم.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان خاطرنشان کرد: با تمام این شرایط به دستور حضرت آقا و طبق قانون باید در همین ۵۰ روز باید انتخابات برگزار شود و خوش‌بختانه همین اتفاق هم در حال رخ دادن است که امید است مردم با حضور پررنگ خودشان خود را در امر سیاسی کشور سهیم کنند.
 
مشهدی یادآور شد: حضرت آقا هم یک رای به صندق می‌اندازد و حتی یک کشاورز روستایی هم یک رای به صندوق می‌اندازد، بنابراین ارزش هر دو رای یکی است، به همان اندازه که مردم در فضای کشور و در بحث‌های سیاسی و ... مطالبه دارند و قاعدتا باید از این حقشان استفاده کنند تا بتوانند مطالبه‌گری کنند.
 
وی ادامه‌ داد: اگر کسی امروزه در انتخابات شرکت نکند طبیعی است که حق مطالبه‌گری هم از رئیس جمهور ندارد برای اینکه او از حق انتخاب خود استفاده نکرده است و باید به انتخاب دیگران احترام بگذارد.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین با تاکید بر انتخابات اصلح، بیان کرد: تسلط و تجربه‌ای که حضرت آقا بر امور کشور در این حوزه دارند شاید بهترین راهنما برای ما باشد، باید ببینیم در کلام رهبری چه ملاک‌هایی برای انتخاب درست وجود دارد و ما هم همان ملاک‌ها را در نظر بگیریم.
 
مشهدی در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاباتی که رهبری به آن اشاره دارد، بحث مردمی بودن است، مردمی به این معنی که از بین مردم برخاسته باشد و درد مردم را درک کند و بعد از انتخاب هم ارتباطش با مردم به طور سالم باقی بماند. 
 
کاشت بذر امید در دل هم‌وطنان 
 
وی افزود: مهم‌ترین نقطه عطف سخنرانی‌های مقام معظم رهبری بر روی بحث امید به آینده است، و ایشان از رئیس جمهور کشور انتظار دارد که امید به آینده داشته باشد و دشمن را ناامید کند. 
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اظهار کرد: ایمان یکی از ویژگی‌های برجسته رئیس جمهور آینده است، اگر این ایمان وجود داشته باشد از انحراف‌هایی که در این راه سیاسی ایجاد می‌شود به طور خودکار جلوگیری می‌شود. 
 
مشهدی فسادستیزی و عدالت‌خواهی را محور کاندیدا اصلح دانست و گفت: همه مسئولین شاید این شعار عدالت‌خواهی را در مناظره‌هایشان بگویند اما مردم باید با تحقیقات و نگاه به کارکرد و مسئولیت آن‌ها در حوزه کاری به این محور پی ببرند که آیا در کارشان موثر بوده یا برعکس صورت گرفته است.
 
وی ادامه داد: رئیس جمهور باید انقلابی و جهادی باشد و خیلی منتظر امور حکمرانی برنامه‌ریزی شده و ... نباشد و به طور خودجوش در این زمینه عمل کند، مانند شهید جمهور کشورمان که روحیه جهادی در ایشان وجود داشت و در پایان هم در همین راه و در راه خدمت به مردم به شهادت رسید.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان با بیان اینکه رئیس جمهور باید معتقد به توانمندی‌های داخلی باشد، اذعان کرد: اگر رشد و پیشرفت را در جامعه می‌خواهیم باید وابستگی به بیگانه را کنار بگذاریم و با توجه به ذخایر و نعمت‌هایی که در کشور وجود دارد به امکانات داخلی تکیه کنیم، البته این موضوع به معنای نفی تعاملات بین‌المللی نیست، عدم وابستگی به فضای خارجی را نشان می‌دهد.
 
مشهدی عنوان کرد: رئیس جمهور باید توان مدیریتی قوی داشته باشد، پیگیری لازم در امور، مسئولیت‌پذیری، عدم تنبلی و سهل‌انگاری در بحث حکمرانی می‌تواند مصداق‌های از مدیریت مطلوب باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: مردم در برخی از مسائل خیلی نباید به فضای مجازی تکیه کند و شاید بهتر است به متخصصین و نخبگان مراجعه کنند و از آن‌ها نظر بخواهند، شاید فضای مجازی آنطور که باید مسائل را نشان ندهد و وارونه تحویل مردم دهد.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان تصریح کرد: جوانان رای اولی و کسانی که تازه به این عرصه وارد شدند، زمان جنگ و انقلاب را ندیده‌اند و شاید تجارب زیادی نداشته باشند، به هر شکل دوران نسل قدیم را ندیده‌اند بنابراین این فضا باید به یک فرهنگ‌سازی برای نسل جدید تبدیل شود و جوانان بدانند که آینده‌سازان کشور هستند.
 
مشهدی در پایان مطرح کرد: مشارکت و اتحاد مردم نوعی هم‌افزایی ایجاد می‌کند، و این مطلب فقط برای حضور مردم نیست بلکه برای این مطرح شده که مردم از حق برابر خودشان استفاده کنند و بعدا با توجه به حقشان بتوانند مطالبه‌گری کنند.
 
انتهای خبر/۲۰۰۵

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان