۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین احداث واحد تصفیه روغن در قزوین مجاز نیست
کد خبر: ۳۶۸۴۹۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۳/۲۹ ساعت: ۱۷:۱۰ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین:

احداث واحد تصفیه روغن در قزوین مجاز نیست

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین گفت: استان قزوین رتبه اول تصفیه روغن را در کشور دارد و از سال ۹۸ مصوبه‌ای مبنی بر جلوگیری از احداث واحد جدید تصفیه روغن در استان ابلاغ شده است، مابقی تصفیه‌خانه‌ها برای ادامه راه باید به سمت تکنولوژی‌های روز دنیا بروند.

احداث واحد تصفیه روغن در قزوین مجاز نیست
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، سعیده خضیر در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که ظهر امروز در سالن جلسات اداره‌کل محیط زیست استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: شعار هفته محیط زیست در سال جاری؛ «سهم من در تداوم حیات» است که بر ضرورت مشارکت همگانی تاکید دارد.
 
وی افزود: امروز در بسیاری از مسائل مبتلا‌به محیط زیستی دیگر جای تامل نیست، دنیا و به فراخور آن استان ما با چالش‌های متعدد زیست‌محیطی از قبیل آلودگی هوا، کمبود آب، فرونشست زمین، تخریب منابع طبیعی، تغییر اقلیم و... روبه‌روست که حل آن نیاز به مشارکت همگانی دارد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: بسیاری از طرح‌های عمرانی و راه‌سازی که از سال‌های گذشته عملیات خود را آغاز کردند، با وجود تاکیدات فراوان پیوست محیط زیستی ندارند، یا پیوست زیست‌محیطی آنان تایید نشده، اما با توجه به اینکه طرح ملی هستند، نمیتوان جلوی آن را گرفت.
 
وی با اشاره به اجرای طرح مسیر قزوین - الموت - تنکابن، ادامه داد: این طرح به عنوان یک پروژه ملی از سال 1388 آغاز به کار کرده و در چند فاز در حال تکمیل است، اگر چه پیوست زیست‌محیطی این طرح به تایید ما نرسیده اما به دلیل انتفاع ملی نمی‌توانیم به طور کامل مانع طرح شویم.
 
خضیر تصریح کرد: در سال گذشته یک پالایشگاه محیط‌‌بانی در قطعه اول این طرح برای نظارت و حضور مستمر راه‌اندازی شده، همچنین نصب دوربین‌های حفاظتی و تابلوهای هشدار در این مسیر نیز در دستور کار قرار دارد.
 
وی ادامه داد: طرح‌های خطی مانند، راه‌سازی با وجود منافع زیادی که برای هم‌وطنان دارد، آسیب‌های فراوانی به حیات‌وحش و سکونت‌گاه آنان وارد خواهد کرد و چشمه‌ها، درختان و گونه‌های گیاهی فراوانی را تخریب می‌کند، با این وجود ما هیچ‌گاه مانع طرح‌های ملی نخواهیم بود، بلکه به پیوست‌های زیست‌محیطی و تخریب حداقلی تاکید داریم.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین با اشاره به آلودگی‌های بصری نیروگاه شهید رجایی اظهار کرد: طی درخواست‌های فراوان شهروندان و نظارت‌های میدانی در زمان که میزان مازوت‌سوزی این نیروگاه بیش از حد مجاز بوده، مراتب را به آنان اعلام کرده و با دادن وقت قانونی درصدد رفع مشکل برآمدیم.
 
وی افزود: نیروگاه برق شهید رجایی مسئولیت تامین برق بسیاری از شهرهای کشور را برعهده دارد و در صورت عدم رعایت استانداردها، نمی‌توان جلوی تامین سوخت آن را به طور کامل گرفت، چرا که در صورت پلمب، روند تولید برق در کشور دچار چالش می‌شود.

خضیر خاطرنشان کرد: محیط زیست استان در خصوص موضوع قیمت‌گذاری پسماند شهری هیچ نقشی ندارد، بلکه این امر برعهده شهرداری‌ها است.

 
سایب جدید پسماند استان مکان‌یابی شده است
 
وی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که سال گذشته در خصوص جمع‌آوری پسماند استان صورت گرفت، مکان‌یابی سایت دوم پسماند در شهرستان بویین‌زهرا بود.
 
خضیر ادامه داد: استان قزوین شهرک‌های صنعتی متفاوتی دارد، ۴ هکتار از سایت پاکسار برای جمع‌آوری پسماندهای صنعتی استان اختصاص یافت و طی یک سال اخیر هم دو خط پردازش در آن راه‌اندازی شد.
 
وی خاطرنشان کرد: تمام صنایع باید قبل از آغاز فعالیت خود، تعهدات زیست محیطی را رعایت کنند، ما اگر بخواهیم تمام قوانین را کامل اجرا کنیم، هیچ مجوزی را نمی‌توانیم صادر کنیم چرا که صنایع عمدتاً مخرب محیط زیستی هستند، منتها یکساری استانداردهایی وجود دارد که صنایع ملزم به رعایت آن هستند.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست عنوان کرد: استان قزوین در کشور رتبه اول تصفیه روغن را دارد و از سال ۹۸ مصوبه‌ای مبنی بر جلوگیری از احداث واحد جدید تصفیه روغن در استان ابلاغ شده است، مابقی تصفیه‌خانه‌ها برای ادامه راه باید به سمت تکنولوژی‌های روز دنیا بروند.
 
وی با اشاره به موضوع ریزگرد و گرد و غبار در استان قزوین اظهار کرد: کارگروه ملی کنترل گرد و غبار از سال 1400 در کشور آغاز به کار کرده و مطالعاتی نیز در این زمینه صورت گرفت و منجر به صدور مجوزهایی شد که متناظر با آن در استان قزوین نیز جلساتی تشکیل و موضوع گرد و غبار و منشا آن مورد بررسی قرار گرفت.
 
خضیر بیان کرد: تالاب الله‌آباد و گرد و غبارهای محلی دو موضوع جدا از هم هستند اما باید در کنار هم قرار بگیرند، ورود دام بزرگ به این تالاب باید کنترل شود و به حد مجاز صورت بگیرد، همچنین تامین حق‌آبه آن باید مورد پیگیری قرار بگیرد تا بتوان گرد و غبار را کنترل کرد.
 
وی افزود: اگر وضعیت اقلیمی و میزان بارش‌ها در سطح استان نرمال و به اندازه باشد، جلوی خشکی تالاب و گرد و غبارها نیز گرفته می‌شود.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: وضعیت وحوش استان نسبت به گذشته مطلوب و آمار آنان رو به رشد است، استان قزوین سه منطقه حفاظت شده دارد که شامل: منطقه باشگل تاکستان، منطقه طارم و الموت غربی و شرقی است.
 
60 درصد از اعتبارات سفر رئیس جمهور محقق شده است

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور شهید به استان قزوین، افزود: طی سفر شهید رئیسی به استان قزوین ۱۶۰ میلیارد ریال برای سازمان محیط زیست استان قزوین اختصاص داده شد که ۶۰ درصد اعتبارات برای شبکه پایش و همچنین تجهیزات سازمان محیط زیست جذب شد.
 
خضیر بیان کرد: استان قزوین متاثر از آلودگی بوده و نیاز است شبکه پایش در تمامی شهرهای آن راه بیافتد که این مهم در دولت سیزدهم اتفاق افتاد و اکنون در هشت شهر استان شبکه پایش راه‌اندازی شده است.
 
وی با اشاره پایین بودن سطح فعالیت‌های سمن‌های محیط زیستی خاطرنشان کرد: قریب به 27 تشکل مردم نهاد در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کنند که 17 سمن دارای مجوز هستند و پنج سمن هم اکنون غیرفعال است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در پایان گفت: محیط زیست استان قزوین ۲۰۵ تشکیلات انسانی دارد که 92 مورد آن بلاتصدی است و این اداره 55 نفر محیط‌بان، سه منطقه حفاظت و ۵۲ خانه محیط زیستی دارد.
 
انتهای خبر/2001
 
 
 
 
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان