۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین ۲۰۰ مدرسه خیرساز در قزوین بنا شد
کد خبر: ۳۶۸۴۸۹ تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۳/۲۹ ساعت: ۱۹:۲۲ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین:

۲۰۰ مدرسه خیرساز در قزوین بنا شد

مدیر کل نوسازی مدارس استان قزوین گفت: در ۱۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ مدرسه با یک هزار و ۲۰۰ کلاس درس ساخته شده است، زیر بنای این اقدامات بیش از ۱۵۰ هزار متر مربع فضای آموزشی، فرهنگی و ورزشی بود.

۲۰۰ مدرسه خیرساز در قزوین بنا شد
به گزارش خبرنگار حوزه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، ابراهیم سعادت‌فر در نشست خبری که صبح امروز در اداره کل نوسازی استان قزوین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار کرد: سازمان نوسازی مدارس کشور یک دستگاه تخصصی در حوزه ساخت و ساز فضای‌های آموزشی و پرورشی در استان است و علاوه‌بر ساخت مدارس، در حوزه مقاوم‌سازی فضای آموزشی در حال فعالیت است.
 
وی افزود: طرح‌های مختلفی در سازمان نوسازی مدارس صورت گرفته که طرح تخریب و بازسازی مدارس فرسوده، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیرین، طرح استانداردسازی گرمایش مدارس، ایجاد سالن‌های ورزشی، خرید تجهیزات آموزشی و هنرستانی از جمله این طرح‌ها است.
 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین تصریح کرد: در سال ۱۳۷۷ این مجمع خیرین تشکیل شد و از همان سال با خیرین عزیز در حال همکاری هستیم، حدود ۵۰۰ خیر مدرسه‌ساز در استان داریم که ۴۰۰ نفر در حوزه احداث مدارس و ۱۰۰ نفر در حوزه موارد اهدایی همکاری دارند.
 
سعادتفر عنوان کرد: تعدادی خیرین هم هستند که در تامین تجهیزات مدارس مشارکت دارند و به دلیل کثرت این افراد، این اقدامات ثبت نشده است و هر کدام به نحوی در زمینه آموزش و پرورش و تربیت افراد نقش دارند.
 
وی ادامه داد: ابوطالب تقوی با ساخت سه مدرسه، سعید پور کاشانی ۱۴ مدرسه، حسن سمائیان هشت مدرسه و نجف بیازیان هم در ساخت پنج مدرسه با اداره نوسازی استان مشارکت داشتند.
 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین مطرح کرد: در ۱۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ مدرسه با یک هزار و ۲۰۰ کلاس درس در استان ساخته شده که زیر بنای این اقدامات بیش از ۱۵۰ هزار متر مربع فضای آموزشی، فرهنگی و ورزشی است.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: هر سال جشنواره خیرین مدرسه‌ساز در سطح استان به دلیل تکریم این عزیزان صورت می‌گیرد، اقدامات خیر بایستی تبدیل به فرهنگ اجتماعی، تربیتی و اخلاقی جامعه شود.
 
سعادتفر یادآور شد: هر هزینه‌ای که برای سرمایه‌گذاری آموزش و پرورش صورت می‌گیرد در ساخت آینده کشور موثر و مفید فایده است، استان قزوین یک استان صنعتی است و کارخانجات بسیاری در سطح استان وجود دارد هر کدام از این عزیزان اگر بخواهند وظیفه اجتماعی خود را انجام بدهند قطعا فرهنگ‌سازی صورت می‌گیرد.
 
وی در خصوص نقش اساسی شرکت‌های صنعتی‌ و ... بیان کرد: کمبود نیروی کار ماهر شاید یکی از معضلات استان باشد، مطمئنا اگر در حوزه هنرستان‌های جوار صنعت مشارکت‌ها زیاد باشد، بازخورد نیروی ماهر برای رشد و ارتقای سطح کیفی استاد تاثیرگذار خواهد بود.
 
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین ابراز کرد: خیرین مدرسه‌ساز را باید به عنوان یک سرمایه اجتماعی بدانیم چون در شرایط بسیار سخت، رسالت خودشان را در ساخت مدارس انجام دادند، خوشبختانه در کنار نظارت فنی اداره‌کل نوسازی؛ شاهد ساخت مدارس استاندارد و ایمن هستیم.
 
کمک به مدارس باید به یک کنش عمومی تبدیل شود
 
این مسئول تشریح کرد: مدرسه‌ها باید بتوانند با محله خودشان ارتباط برقرار کنند و این ارتباط بایستی ادامه‌دار باشد، فضای آموزشی باید فضایی باشد که در بین دانش‌آموزان رغبت ایجاد کند و حتی خاطره‌های خوشی را برای این افراد پس از پایان تحصیل به جای بگذارند.
 
سعادت‌فر گفت: با حمایت‌های دولت ساخت و توسعه فضای‌های آموزشی به همراه همکاری خیرین در حال اجرا است، مدارس جدید ما مدارسی الهام‌بخش هستند و خوشبختانه دانش‌آموزان از حضور در این مدارس احساس رضایت دارند.
 
وی افزود: در تمام شهرستان‌ها این پروژه‌های تحویلی اجرا می‌شود و بیش از ۶۰ درصد این پروژه‌ها در مناطق کم‌برخوردار صورت گرفته است.
 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین تصریح کرد: موضوع مدارس باید به یک کنش عمومی تبدیل شود، کسی نباید خود را در حوزه نوسازی مدارس و آموزش و پرورش کنار بگذارد بنابراین همه به نحوی در این موضوع مسئول هستیم.
 
این مسئول اذعان کرد: توجه به مدارس شبانه‌روزی در دستور کار قرار دارد و خوابگاه‌های شبانه‌روزی که تحویل آموزش و پرورش داده‌ایم از بسیاری خوابگاه‌های دانشجویی از لحاظ تجهیزات و ... برتر است.
 
وی ادامه داد: جشنواره تکریم و تقدیر از عزیزان خیر پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه در هتل ایرانیان برگزار خواهد شد و امید داریم این فرهنگ ارزشمند برای همه افراد نهادینه شود و هر فردی به نوبه خودش کمکی در زمینه آموزش و پرورش داشته باشد. شعار این جشنواره «خیرین مدرسه‌ساز پیشران ایران قوی» است.
 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین اضافه کرد: هدف از تکریم و بزرگداشت خیرین؛ توسعه فرهنگ نوع دوستی و نیکوکاری به ویژه در حوزه آموزش و پرورش است، این اقدامات خیر توسط دانش‌آموزان رصد می‌شود و نکته مهم اینجا است که آن‌ها با این روحیه نوع‌دوستی بزرگ می‌شوند.
 
نقش شرکت‌ها و کارخانجات‌ها در حوزه آموزش و پرورش 
 
این مسئول بیان کرد: مسئولان اجتماعی شرکت‌ها هم در این حوزه بسیار می‌توانند تاثیرگذار باشند، اگر شرکت‌ها در این حوزه وارد شوند و سرمایه‌‌گذاری کنند یک اقدام برد برد است و در آینده صنعتی و اقتصادی کشور تاثیرگذار است.
 
سعادت‌فر عنوان کرد: تجهیزات هنرستان‌ها یکی از موضوعاتی است که شرکت‌ها می‌توانند کمک‌ کنند، خیلی از شرکت‌های خودرویی در استان وجود دارند که ما نیاز داریم قطعات آن را به دانش‌آموزان هنرستانی آموزش دهیم، بنابراین با مشارکت این کارخانه‌جات‌ زمینه آموزشی فرهنگی آینده تضمین می‌شود.
 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قزوین اذعان کرد: همه افراد شاید امکان ساخت و مشارکت ساخت فضای آموزشی را نداشته باشند و انتظار بالایی هم در این شرایط نمی‌شود از آن‌‌ها داشت اما می‌توانند در ترویج این فرهنگ سهیم باشند.
 
این مسئول تصریح کرد: در حاضر حاضر در استان قزوین ۷۰ طرح نیمه‌تمام آموزشی و فرهنگی وجود دارد که امسال هم ۳۲ پروژه آموزشی با ۷۷ کلاس درس پیش‌بینی شده است.
 
۱۸ درصد مدارس استان نیاز به مقاوم سازی دارد 
 
وی ادامه داد: با توجه به شرایط فرسودگی تعدادی از مدارس نیاز داریم که اعتبارات تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی استان افزایش پیدا کند به طوری که ۴۲۰ مدرسه نیاز به بازسازی کامل دارند و نیاز به احداث ۱۴۰ مدرسه داریم و همچنین ۱۸ درصد مدارس استان هم نیاز به مقاوم‌سازی دارند.
 
این مسئول بیان کرد: مدرسه اوتیسم در خیابان نادری هم در حال احداث است و برای مدرسه‌ استثنائی در مهرگان هم در حال رایزنی هستیم و همچنین در آوج هم یک مدرسه استثنائی در دست نازک‌کاری است.
 
سعادت‌فر ابراز کرد: در حوزه اصلاح و ساماندهی سرویس‌های بهداشتی هم مجمع خیرین با آموزش و پرورش در بهسازی این حوزه مشارکت داشتند، در مجمع خیرین مدرسه‌ساز در سال گذشته ۱۴۰ میلیارد اعتبار در دست اقدام بوده است که ۹۰ درصد این تعهدات انجام شده است.
 
مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین اضافه کرد: هر ساله در خصوص سیستم‌های گرمایشی مدارس اقدامات پررنگی صورت می‌گیرد، در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰ میلیارد تومان در حوزه استاندارسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس هزینه شده و در سال ۱۴۰۲ هم ۳۵ میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده است.
 
این مسئول در پایان گفت: نگه‌داری مدارس نکته طلایی است که مدیران و دانش‌آموزان باید به آن توجه کنند، اگر در مدارس خیرساز و دولتی‌ها نگه‌داری صورت بگیرد مطمئناً عمر ساختمان طولانی می‌شود و این اعتبارات برای کارهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌شود.
 
انتهای خبر/۲۰۰۵

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان