۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین مسلم‌خوانی را از ۱۲ سالگی آغاز کردم
کد خبر: ۳۶۸۴۷۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۳/۳/۲۷ ساعت: ۱۱:۴۳ ↗ لینک کوتاه

تعزیه‌خوان قزوینی:

مسلم‌خوانی را از ۱۲ سالگی آغاز کردم

تعزیه‌خوان قزوینی گفت: در سن ۱۲ سالگی توانستم نسخه حضرت مسلم (ع) را از حفظ بخوانم و این موضوع برای پسری خردسال بسیار شگفت‌انگیز به حساب می‌آمد.

مسلم‌خوانی را از ۱۲ سالگی آغاز کردم
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، مسلم بن عقیل بن‌ابی طالب سفیر امام حسین (ع) در کوفه و پسرعموی امام حسین(ع) بود. وی به دلیل بی وفایی کوفیان، میان دشمنان تنها ماند و در روز عرفه سال 60 هجری قمری دستگیر و به دستور عبیدالله بن زیاد به شهادت رسید. مرقد مسلم بن عقیل در کوفه و در قسمت شرقی مسجد کوفه قرار دارد.

سید علی حسینی از شبیه خوانان نقش حضرت مسلم (ع) در گفتگو با خبرنگار صبح قزوین اظهار کرد: از دوران کودکی و در سن هفت سالگی در کنار پدرم و برادرانم شروع به یادگیری مجالس تعزیه‌خوانی کردم و خدا را شاکرم که توفیق و سعادت داشتم که به مدت 40 سال در دستگاه اباعبدالله الحسین (ع) نوکری کنم.

وی افزود: مجالس تعزیه‌خوانی بسیار از نظر فرهنگ و هنر اهمیت دارد زیرا ترکیب سه هنر نمایش، ادبیات و موسیقی است. این هنر فاخر کا امروزه در میان مردم کمرنگ شده، همواره مورد تحسین تمامی مردم قرار گرفته است.

این ذاکرالحسین عنوان کرد: اولین نقش من در مجالس تعزیه در سنین کودکی، نقش حضرت عبدالله در تعزیه امام حسین (ع) بود که بعدها در نقش حضرت سکینه (س) و طفلان مسلم ایفای نقش کردم.

تعزیه‌خوان قزوینی خاطرنشان کرد: در سن 12 سالگی توانستم نسخه حضرت مسلم (ع) را از حفظ بخوانم و این موضوع برای پسری خردسال بسیار شگفت‌انگیز به حساب می‌آمد. مجلس تعزیه حضرت مسلم (ع)، مجلسی بسیار جامع و سنگین به شمار می‌رود و قابل توجه است که نسخه طولانی حضرت مسلم (ع) که ساعت‌ها اجرای آن طول می‌کشد، برای کودکی 12 ساله بسیار سخت و دارای محتوای دشواری است، اما با عنایت خداوند متعال و نگاه ویژه سفیر امام حسین (ع)، حضرت مسلم (ع) بنده توانستم این نسخه را از سنین کودکی اجرا کنم.

حسینی اظهار کرد: در مجالس تعزیه انجمنی، اساتید و پیشکسوتان از من تقاضا می‌کردند که نسخه حضرت مسلم (ع) را بخوانم و با خواندن من، آنان تحت تأثیر قرار می‌گرفتند. مجالس تعزیه انجمنی برگزار می‌شد تا من هنرنمایی کنم، باعث افتخار و سعادت من است که در سنین کودکی در کنار اساتید و پیشکسوتان تعزیه، نقش حضرت مسلم (ع) را می‌خواندم و مورد تحسین آنان قرار می‌گرفتم.

وی در ادامه افزود: خدا را شاکرم که تا این سن سعادت حضور در سرزمین نینوا را چه به عنوان زائر و یا مداح کاروان داشتم. به خاطر دارم که در یکی از سفرهای عتبات عالیات وقتی وارد شهر کوفه و مسجد کوفه شدم، اقدام به خواندن قطعه‌ای از مداحی که در اغلب مجالس تعزیه حضرت مسلم (ع) می‌خوانم، کردم. با شروع خواندن من، مسئولین مسجد به سمت من آمدند و من را به سمتی هدایت کردند تا جمعیت کثیری دور من خلقه بزند و مجلس باشکوه در برگزار شود، آن جا من آن مداحی را برای مردم خواندم.

ذاکرالحسین قزوینی در پایان عنوان کرد: در سال 1379 که بنده 25 سال سن داشتم به عنوان علی‌اکبر خوان به شیراز دعوت شدم، پس از ایفای نقش در روزهای اولیه در بخش زنانه خوان، به پیشنهاد یکی از پیرغلامان و اساتید عرصه شبیه‌خوانی، به بنده نقش حضرت مسلم (ع) را دادند، پس از اتمام مجلس و ایفای نقش من، تمامی حضار از مجلس لذت برده بودند و اعتقاد داشتند که جوان 25 ساله نمی‌‌تواند به این زیبایی چنین نقش دشواری را ایفا کند مگر با عنایت خداوند متعال و نگاه ویژه حضرت مسلم(ع)، این کار ممکن می‌شود.انتهای خبر / 3000

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان