۱۴/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۰ شنبه

صبح قزوین راه‌های جلوگیری از حمله روز صفر چیست؟
کد خبر: ۳۶۷۱۸۴ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۱/۲۵ ساعت: ۱۰:۱۴ ↗ لینک کوتاه

دانستنی‌های فناورانه؛

راه‌های جلوگیری از حمله روز صفر چیست؟

حملات سایبری همواره برای کسب و کار‌ها نگران کننده بوده‌اند، در بین آن‌ها سوءاستفاده روز صفر یکی از شدیدترین تهدیدات بدافزاری است.

راه‌های جلوگیری از حمله روز صفر چیست؟

اما این بدان معنا نیست که حملات سایبری اجتناب ناپذیر هستند و اقداماتی برای حافظت وجود ندارند.

سوء استفاده روز صفر چیست؟

سوء استفاده روز صفر یک نقص امنیتی است که در نرم افزار یا سخت افزار شما کشف نشده و هکر‌ها می‌توانند از آن برای نفوذ به سیستم سوء استفاده کنند.

بین اصطلاحات «آسیب پذیری‌های روز صفر» و «حملات روز صفر» یک تمایز اساسی وجود دارد:

«حملات روز صفر» به روشی که هکر‌ها برای حمله به نرم افزار استفاده می‌کنند اشاره دارد.

«آسیب پذیری‌های روز صفر» نقص کشف نشده در سیستم شما است.

حمله روز صفر به اقداماتی اطلاق می‌شود که هکر‌ها هنگام استفاده از آسیب پذیری برای نفوذ به سیستم انجام می‌دهند. اصطلاح «کشف نشده» هنگام بحث درباره آسیب‌پذیری‌های روز صفر بسیار مهم است، زیرا این آسیب‌پذیری باید برای سازندگان سیستم ناشناخته باشد تا «آسیب‌پذیری روز صفر» در نظر گرفته شود.

حملات روز صفر توسط افراد زیر قابل انجام است:

مجرمان سایبری: هکر‌های جنایتکار با انگیزه مالی

هکتیویست ها: افرادی که به دنبال هک کردن سیستم‌ها برای پیشبرد یک هدف یا برنامه سیاسی هستند.

هکر‌های شرکتی: هکر‌هایی که به دنبال کسب اطلاعات در مورد یک رقیب هستند.

هکر‌های انتفاعی: افرادی که آسیب‌پذیری‌ها را برای فروش به شرکت‌ها پیدا می‌کنند (اما خودشان قصد سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری را ندارند)

یک حمله روز صفر چگونه عمل می‌کند

در حالی که هر حمله متفاوت است، اکثر حملات معمولاً به این صورت عمل می‌کنند:

مرحله ۱: توسعه دهندگان نرم افزار برای شما یک سیستم ایجاد می‌کنند. این سیستم حاوی آسیب‌پذیری روز صفر است که توسعه‌دهندگان از آن اطلاعی ندارند.

مرحله ۲: پس از فعال شدن سیستم، هکر یک آسیب پذیری را در سیستم کشف می‌کند.

مرحله ۳: هکر کد‌های مخرب را می‌نویسد و اجرا می‌کند تا از آسیب پذیری سوء استفاده کند.

مرحله ۴: یا عموم یا توسعه دهندگان متوجه یک مشکل شدید می‌شوند و توسعه دهندگان با یک پچ مشکل را برطرف می‌کنند.

گاهی اوقات، هکری که تهدید روز صفر شما را کشف می‌کند و هکری که به سیستم شما حمله می‌کند افراد متفاوتی هستند. برخی از هکر‌ها اطلاعات را از طریق بازار سیاه به سایر هکر‌ها می‌فروشند. بازار سیاه در وب تاریک وجود دارد.

اهداف هکر‌ها

لازم نیست یک شرکت بانکی باشید تا یک هکر شما را هدف قرار دهد. هکر‌ها هر سازمان، فرد یا نهادی را که می‌توانند از آن سود ببرند هدف قرار می‌دهند، به ویژه:

سازمان‌هایی با امنیت سایبری ضعیف

سازمان‌هایی که داده‌های شخصی را مدیریت می‌کنند

سازمان‌های دولتی

سازمان‌هایی که اطلاعات محرمانه دارند

سازمان‌هایی که نرم‌افزار یا سخت‌افزار را برای مشتریان ایجاد می‌کنند

سازمان‌هایی که در حوزه دفاعی فعالیت می‌کنند

بسیاری از هکر‌ها هنگام انتخاب افرادی که باید هک شوند، به دنبال اهداف آسانی می‌گردند که پاداش بالایی به همراه داشته باشد، زیرا می‌خواهند با کمترین تلاش و ریسک بیشترین درآمد را داشته باشند.

اگرچه هر هکری به طور متفاوتی کار می‌کند، اکثر آن‌ها این موارد را هدف قرار می‌دهند:

سیستم‌های عامل

مرورگر‌های وب

سخت افزار و سیستم عامل

نرم افزار‌های کاربردی

دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT)

چگونه یک حمله روز صفر را شناسایی کنیم

از آنجایی که هر حمله روز صفر متفاوت عمل می‌کند، هیچ راه طلایی برای شناسایی آن‌ها وجود ندارد. با این حال، روش‌های رایج بسیاری وجود دارد که سازمان‌ها حملات را شناسایی می‌کنند.

۱. اسکن آسیب پذیری را انجام دهید

اسکن آسیب‌پذیری فرآیند جستجو برای آسیب‌پذیری‌های روز صفر در سیستم شما است. هنگامی که آسیب پذیری را پیدا کردید، قبل از اینکه هکر‌ها بتوانند از آن سوء استفاده کنند، آن را اصلاح می‌کنید.

اسکن آسیب پذیری می‌تواند یک فعالیت مستقل یا بخشی منظم از روند توسعه باشد. بسیاری از سازمان‌ها نیز اسکن آسیب‌پذیری خود را به شرکت‌های تخصصی امنیت سایبری برون‌سپاری می‌کنند.

۲. جمع آوری و نظارت بر گزارش‌های کاربران سیستم

از آنجایی که کاربران سیستم شما به طور منظم با سیستم تعامل دارند، ممکن است قبل از شما مشکلات احتمالی را تشخیص دهند. باید گزارش‌های کاربر خود را برای گزارش‌هایی در مورد ایمیل‌های مشکوک، پاپ‌آپ یا اعلان‌های مربوط به تلاش‌های رمز عبور ردیابی کنید.

۳. عملکرد وب سایت خود را تماشا کنید

بر اساس گزارش تحقیقات نقض داده‌های ۲۰۲۱ شرکت ورایزن، بیش از ۲۰ درصد از حملات سایبری برنامه‌های کاربردی وب را هدف قرار می‌دهند. در حالی که همیشه نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا هکر‌ها به برنامه وب یا وب سایت شما نفوذ کرده اند یا خیر، ممکن است شخصی به وب سایت شما حمله کرده باشد اگر:‌

نمی‌توانید وارد شوید

ظاهر وب سایت شما تغییر کرده است

وب سایت بازدیدکنندگان را به یک وب سایت ناشناخته هدایت می‌کند

عملکرد به طور غیرمنتظره‌ای کاهش می‌یابد

وب سایت شما هشدار‌های مرورگر را نشان می‌دهد، مانند این:

۴. مراقب کاهش سرعت شبکه باشید

هنگامی که یک هکر از طریق بدافزار به سیستم دسترسی پیدا می‌کند، گاهی اوقات افزایش ترافیک شبکه اتصال اینترنت قربانی را کند می‌کند. بنابراین، اگر سرعت شبکه خود را زیر نظر داشته باشید، می‌توانید حمله را در صورت وقوع شناسایی کنید.

۵. عملکرد نرم افزار خود را ردیابی کنید

هنگامی که شخصی از طریق یک آسیب پذیری به سیستم شما دسترسی و کدی را به نرم افزار شما تزریق می‌کند برنامه کند می‌شود و عملکرد‌های آن را تغییر می‌دهد. می‌توانید با مشاهده تغییرات قابل توجه یا غیرقابل توضیح در سیستم خود، یک حمله روز صفر را شناسایی کنید.

چگونه از خود در برابر سوء استفاده‌های روز صفر محافظت کنیم

بهترین سلاح در برابر حملات روز صفر، آمادگی بهتر است. در اینجا ۸ راه برای محافظت از سیستم‌های خود در برابر حملات روز صفر آورده شده است.

۱. از نرم افزار امنیتی استفاده کنید

نرم افزار امنیتی سیستم شما را در برابر ویروس ها، نفوذ‌های مبتنی بر اینترنت و سایر تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند.

در حالی که هر نرم افزاری انواع مختلفی از حفاظت را ارائه می‌دهد، اکثر راه حل‌های نرم افزاری می‌توانند دانلود‌ها را برای وجود بدافزار اسکن، کاربران غیرمجاز را از سیستم شما مسدود و داده‌های شما را رمزگذاری کنند.

برخی از شرکت‌های نرم افزار امنیتی نیز نرم افزار‌های تخصصی را برای وب سایت‌ها توسعه می‌دهند.

۲. به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار جدید را اغلب نصب کنید

از آنجایی که هکر‌ها آسیب‌پذیری‌هایی را در کد‌های قدیمی پیدا می‌کنند، به‌روزرسانی وب‌سایت، برنامه‌های کاربردی وب و نرم‌افزار کلیدی برای ایمن نگه داشتن سیستم‌های شما است. به روز رسانی‌های جدید از سیستم شما محافظت می‌کنند زیرا:

آن‌ها حاوی وصله‌هایی برای آسیب پذیری‌های امنیت سایبری شناخته شده (از جمله سوء استفاده‌های روز صفر) هستند.

آن‌ها بخش‌های قدیمی یا بلااستفاده برنامه‌هایی را که هکر‌ها می‌توانند از آن‌ها سوءاستفاده کنند، حذف می‌کنند.

اقدامات جدید امنیت سایبری را برای حفظ امنیت کاربران معرفی می‌کنند.

۳. از میزبانی وب امن استفاده کنید

هکر‌ها روزانه بیش از ۱۲۷ هزار وب سایت را نقض می‌کنند؛ و از آنجایی که می‌توانند از طریق افزونه ها، تم‌های وب سایت یا نسخه‌های قدیمی هسته وردپرس به سایت شما نفوذ کنند، وب سایت‌های وردپرس اهداف اصلی هستند. خوشبختانه، می‌توانید با استفاده از یک ارائه دهنده میزبانی امن از سازمان خود محافظت کنید.

۴. از فایروال استفاده کنید

فایروال‌ها دیوار‌های دیجیتال بین سیستم شما و دنیای بیرون هستند. فایروال‌ها یک لایه حفاظتی اضافی به سیستم اضافه می‌کنند، زیرا هکر‌ها باید قبل از حمله به سیستم، فایروال را نقض کنند.

۵. از قانون کمترین دسترسی استفاده کنید

قانون کمترین دسترسی می‌گوید که افراد سازمان شما فقط باید به داده ها، سخت افزار‌ها و نرم افزار‌هایی دسترسی داشته باشند که برای انجام وظایف عادی کاری خود به آن نیاز دارند.

قانون کمترین دسترسی، نقاط ورودی کمتری را برای هکر‌هایی که از مهندسی اجتماعی استفاده می‌کنند، ایجاد می‌کند و تعداد افرادی را که دسترسی مدیریتی به هر سیستم دارند، محدود می‌کند.

۶. به توسعه DevOps بروید

DevOps رویکردی است که از سیستم توسعه مستمر برای به روز رسانی مداوم برنامه‌ها استفاده می‌کند. این می‌تواند به شما کمک کند امنیت خود را در برابر سوء استفاده‌های روز صفر تقویت کنید، زیرا شما را مجبور می‌کند سیستم خود را دائما به روز کنید و تغییر دهید.

۷. آموزش امنیت کاربر

آموزش امنیت کاربر به کارکنان شما می‌آموزد که تکنیک‌های مهندسی اجتماعی و تهدیدات امنیتی را شناسایی کنند.

آموزش کارکنان برای شناسایی تهدیدات امنیت سایبری به آن‌ها کمک می‌کند تا حملات را شناسایی کنند و بدون وحشت یا دادن اطلاعات به هکر‌ها عمل کنند.

۸. از VPN استفاده کنید

شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) سرور‌های واسطه‌ای هستند که هنگام مرور اینترنت، از داده‌های مرور، آدرس IP و داده‌های اتصال شما محافظت می‌کنند. استفاده از VPN ها، نفوذ هکر‌ها به سیستم شما را از طریق مرورگر وب دشوارتر می‌کند، زیرا آن‌ها اطلاعات کمتری برای استفاده علیه شما دارند.

انتهای خبر/1404
منبع: فارس

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان