۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین چگونه هنگام دانلود نرم‌افزار ایمن بمانیم؟
کد خبر: ۳۶۶۵۲۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۰/۹ ساعت: ۹:۵۷ ↗ لینک کوتاه

دانستنی‌های فناورانه؛

چگونه هنگام دانلود نرم‌افزار ایمن بمانیم؟

هنگام کار با دنیای اینترنت بسیار مهم است که در مورد شناسایی برنامه‌های مشکوک و مخرب هوشیار باشید، این هوشیاری به محافظت در برابر نقض داده‌ها، نظارت و سایر خطرات احتمالی کمک می‌کند.

چگونه هنگام دانلود نرم‌افزار ایمن بمانیم؟

تنها با چند ضربه و یک فرمان ساده نصب، می‌توانید به سرعت در فعالیت‌هایی مانند اشتراک‌گذاری عکس، مدیریت هزینه‌ها، ردیابی تناسب اندام، یادگیری زبان جدید و موارد دیگر شرکت کنید. با این حال، دستگاه‌های تلفن همراه می‌توانند در معرض بدافزار قرار بگیرند، که خطر قابل‌توجهی برای داده‌های شخصی و حتی اطلاعات حساس کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند.

گاهی اوقات، اجرای اقدامات احتیاطی اولیه می‌تواند عوامل تهدید را از دسترسی باز دارد، داده‌هایی که در غیر این صورت ممکن است در معرض سرقت از طریق بدافزار قرار گیرند. چند راه وجود دارد که می‌توانید مطمئن شوید که نرم‌افزار را از منبع اصلی یا یک مخزن مطمئن دانلود کرده اید.

به تبلیغاتی که در صفحه موتور جستجو وجود دارند اعتماد نکنید

تبلیغات جستجوی مخرب علاوه بر روش‌های کلاسیک دیگر مانند ایمیل‌های جعلی، تبلیغات در سایر محتوای وب، شبکه‌های اجتماعی وغیره تنها راهی است که هکر‌ها می‌توانند شما را فریب دهند تا نرم افزار‌های مخرب را نصب کنید.

یک راه ساده برای جلوگیری از پیوند‌های دانلود کلاهبرداری که در نتایج موتور‌های جستجو هستند وجود دارد: روی هر چیزی که می‌گوید «Sponsored» یا «Ad» کلیک نکنید. این‌ها نتایج حاصل از شرکت‌هایی هستند که برای قرار گرفتن در بالای نتیجه جستجوی خاص پول پرداخت می‌کنند.

گوگل، بینگ و سایر موتور‌های جستجو در تأیید این پیوند‌ها عالی نیستند، بنابراین پیوند‌های حمایت شده می‌تواند شما را به بدافزار سوق دهد.

فروشگاه برنامه‌های معتبر را بررسی کنید

مایکروسافت ویندوز از هنگام ویندوز ۸ تا به حال فروشگاه برنامه‌های خود را داشته است که اکنون به نام مایکروسافت استور شناخته می‌شود. مک اپ استور نیز در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. اگر می‌خواهید یک برنامه محبوب را در رایانه شخصی ویندوز یا مک خود بارگیری کنید از فروشگاه معتبر برنامه اینکار را کنید.

اپ استور‌های رسمی ویندوز و macOS عموما امن‌ترین مکان‌ها برای یافتن و نصب نرم افزار برای رایانه شما هستند. مایکروسافت خط‌مشی‌ها و بررسی‌های خودکاری دارد که برای جلوگیری از نمایش بدافزار‌ها و سایر نرم‌افزار‌های مخرب در فروشگاه مایکروسافت ویندوز طراحی شده‌اند و اپل نیز الزامات سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه دارد.

قبل از دانلود فایل‌ها را برای ویروس اسکن کنید

یک قدمی که همیشه باید قبل از دانلود هر برنامه‌ای بردارید این است که آن را برای وجود ویروس اسکن کنید. اکثر نرم‌افزار‌های ضد ویروس اگر روی فایلی که می‌خواهید دانلود کنید کلیک راست کنید به شما امکان می‌دهند فایل‌ها را برای اهداف مخرب اسکن کنید. اگر فایلی را قبل از اسکن ویروس دانلود کرده اید، تا زمانی که از تمیز بودن آن مطمئن نشده اید، آن را باز یا اجرا نکنید.

به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، نرم افزار آنتی ویروس خود را پس از دانلود فایل اجرا کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیزی داده‌های شما را نمی‌دزدد.

به پسوند فایل‌ها توجه کنید

علاوه بر اسکن کردن فایل‌ها قبل از دانلود یا اجرای آنها، به پسوند فایل یعنی حروفی که بعد از نام فایل آمده نیز توجه کنید. کیسی شول، کارشناس اینترنت می‌گوید: «فایل‌های اجرایی مانند.exe یا.scr اغلب خطرناک در نظر گرفته می‌شوند و باید از آن‌ها اجتناب کرد.»

اگر فایلی را با یکی از پسوند‌های بالا از وب‌سایتی که به آن اعتماد دارید یا یک مخاطب شناخته شده دانلود کرده‌اید، ابتدا حتماً آن را اسکن کنید تا مطمئن شوید که تهدیدی نیست.

به مجوز‌های برنامه توجه کنید

بسیاری از برنامه‌ها مجوز‌های خاصی مانند دسترسی به دوربین برای گرفتن عکس، گالری برای ویرایش رسانه یا لیست مخاطبین شما برای برقراری تماس را در دستگاه درخواست می‌کنند.

مجوز‌های رایج درخواست شده توسط برنامه‌ها شامل دسترسی به موارد زیر است:

در حالی که بسیاری از برنامه‌ها به طور قانونی به این مجوز‌ها برای عملکرد صحیح نیاز دارند، برخی ممکن است از این حقوق دسترسی سوء استفاده کنند. به عنوان مثال، یک برنامه مخرب ممکن است درخواست دسترسی به ایمیل‌ها یا پیام‌های متنی شما را داشته باشد و داده‌های ارزشمندی را استخراج کند.

بنابراین، هر زمان که یک برنامه هر نوع مجوزی را درخواست کرد، احتیاط کنید. اطمینان حاصل کنید که برنامه قابل اعتماد است و آیا مجوز‌هایی که درخواست می‌کند خطرات احتمالی دارد یا خیر. به ویژه، مجوز‌های مربوط به دوربین، میکروفون، سابقه مرور و مخاطبین باید با احتیاط انجام شود.

از دستگاه خود در چندین مکان پشتیبان تهیه کنید

محافظت از فایل‌ها، عکس‌ها و داده‌های خود از دستگاه نسخه پشتیبان تهیه کنید. انواع خاصی از ویروس‌ها و بدافزار‌ها می‌توانند دستگاه‌های شما را طوری بلااستفاده کنند که دسترسی به هر چیزی غیرممکن می‌شود.

اگر طعمه یک ویروس شدید، دستگاه خود را ریست کرده و نسخه پشتیبان را بازیابی کنید تا از سرقت اطلاعات توسط هکر‌ها جلوگیری شود.

نظرات کاربران را بررسی کنید

چه در حال خرید یک جفت کفش جدید باشید چه انتخاب یک برنامه آنتی ویروس، نگاه به نظرات ضروری است.

خوشبختانه، بسیاری از اپ استور‌های معروف این فرصت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا برنامه‌هایی را که نصب کرده اند بررسی و تجربیات خود را چه مثبت و چه منفی به اشتراک بگذارند. این بررسی‌ها به‌عنوان بینش‌های ارزشمندی عمل می‌کنند که می‌توانند تصمیم شما را در مورد اعطای دسترسی یک برنامه به دستگاه شما تحت تأثیر قرار دهند.

اگر با برنامه‌ای مواجه می‌شوید که عمدتاً نظرات منفی دارد، ممکن است مشکلاتی در طراحی، مدیریت داده‌ها، مصرف باتری، مجوز‌ها یا سایر جنبه‌های مربوط به آن داشته باشد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که حتی اگر برنامه‌ای عمدتاً نظرات مثبتی داشته باشد، این امر ایمنی کامل را تضمین نمی‌کند. برخی از توسعه‌دهندگان در پنهان‌سازی فعالیت‌های غیرقانونی ماهر هستند و شناسایی هر گونه تخلف توسط کارشناسان امنیت سایبری زمان قابل توجهی می‌برد.

به تعداد دانلود‌ها توجه داشته باشید

بسیاری از برنامه‌های امن و ارزشمند با دانلود محدود وجود دارد که اغلب به دلیل جدید بودن یا عدم شناسایی گسترده است. با این حال، این تعداد دانلود کمتر نیز می‌تواند نگرانی‌هایی را ایجاد کند.

هنگامی که یک برنامه توسط پایگاه کاربر قابل توجهی استفاده و بررسی نشده باشد، پیش بینی رفتار آن پس از نصب بر روی دستگاه دشوار است؛ بنابراین اگر نصب و بررسی‌های کمی در مورد یک برنامه وجود دارد بهتر است چند هفته صبر کنید و پس از اینکه کاربران و بازخورد‌های بیشتری به دست آورد، دوباره آن را مرور کنید.

 مراقب عملکرد و رفتار دستگاه خود باشید

اگر برنامه‌ای را دانلود کرده و متوجه رفتار غیرعادی دستگاه خود شده‌اید، این احتمال وجود دارد که با چیز مخربی روبرو شده باشید.

به عنوان مثال، اگر مشاهده کردید که باتری دستگاه شما پس از نصب یک برنامه خاص به طور قابل توجهی سریعتر از حد معمول تخلیه می‌شود، ممکن است نشان دهنده این باشد که برنامه بدافزاری مانند نرم افزار جاسوسی را معرفی کرده است که به طور مداوم کار و عمر باتری را مصرف می‌کند.

علاوه بر این، یک برنامه مخرب می‌تواند منجر به بدتر شدن عملکرد دستگاه و خرابی شود. اگر این مشکلات تنها پس از بارگیری یک برنامه خاص شروع شود، ممکن است خود آن برنامه مقصر باشد.

توجه به این نکته ضروری است که برخی از برنامه‌های قانونی، به‌ویژه آن‌هایی که به عملکرد ثابت پس‌زمینه نیاز دارند، ممکن است به منابع انرژی قابل توجهی نیز نیاز داشته باشند.

انتهای خبر/1404
منبع: فارس

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان