۲۵/جمادى الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۹/۱۸ شنبه

صبح قزوین دانش‌بنیان‌ها برای رشد اقتصادی باید تقویت شوند
کد خبر: ۳۶۵۹۷۸ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۸ ساعت: ۲۰:۲۳ ↗ لینک کوتاه

استاندار قزوین:

دانش‌بنیان‌ها برای رشد اقتصادی باید تقویت شوند

استاندار قزوین گفت: ثبات در رشد اقتصادی، افزایش بهره‌وری، کارآمدی نیروی انسانی و مهار تورم مهمترین عوامل در پویایی صنعت و رشد تولید در بخش‌های مختلف است.

دانش‌بنیان‌ها برای رشد اقتصادی باید تقویت شوند
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «صبح قزوین»، محمدمهدی اعلایی عصر امروز در مراسم تجلیل از واحدهای صنعتی برتر استان قزوین که در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در صنعت دارای اهمیت است و در کشور ما ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، تصریح کرد: رشد اقتصادی نبض تولید است و باید اذعان کرد نبض اقتصادی ما در ۵۰ سال اخیر ضعیف بوده و در کنار آن پرنوسان بودن رشد اقتصادی هم از منفی ۶.۸ تا ۱۴ درصد از چالش های مهم این بخش بوده است.

استاندار اظهار کرد: اگر ثبات اقتصادی داشتیم و رشد اقتصادی از وضعیت ممتدی پیروی می‌کرد اثرات این رشد اقتصادی در همه حوزه ها به خصوص تولید بیشتر از همیشه خودش را نشان می‌داد.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های خاص رشد اقتصادی در کشورمان، وابستگی شدید رشد اقتصادی به جریان موجودی سرمایه است؛ اقتصاد ما با موجودی سرمایه رشد می‌کند و عوامل مهم دیگری مانند بهره‌وری و عامل انسانی نقش جدی در این زمینه ندارند.

این مسئول افزود: اگر می‌خواهیم از این نبض پرتلاطم خارج شویم باید این خلا موجود را پر کنیم و وابستگی رشد اقتصادی به سایر عوامل تولید مانند بهره‌وری و ایجاد رشد از طریق منابع انسانی را جدی‌تر از همیشه دنبال کنیم.

استاندار قزوین بیان کرد: به همین دلیل است که ما بر بهره‌وری تأکید داریم و معتقد هستیم که باید در همین زمینه دانش‌بنیان‌ها تقویت شوند، ما باید رشد اقتصادی را به نیروی انسانی گره بزنیم و توجه داشته باشیم که رشد نیروی انسانی از طریق دانش‌بنیان‌ها اتفاق می‌افتد، این‌ها عواملی است که باید در آن برنامه‌ریزی داشته باشیم و در این سمت و سوها حرکت کنیم.

وی افزود: در کشور ما بخش عمده ای از سرمایه ای که رشد اقتصادی ایجاد می‌کند حاصل از درآمد نفتی بوده که خود یک متغیر بیرونی در کشور ما محسوب می‌شود، قیمت نفت با عرضه و تقاضای بین‌المللی و مناسبات اقتصادی و سیاسی در دنیا تعریف می‌شود، ما باید برای رهایی از این مشکلات و وابستگی‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

استاندار قزین با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از بخش خصوصی و همچنین حرکت به سمت استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها اظهار کرد: یکی از مشکلات این است که بسیاری از بنگاه‌های بزرگ عمدتاً دولتی یا شبه دولتی هستند که باید به سمت واگذاری‌های اصولی و حمایت از حضور مردم و بخش خصوصی حرکت کنیم.

وی یادآور شد: ما برای تغییر در این رویه‌ها نیاز به تصمیمات جدی و کلان داریم که این‌ تغییرات باید توسط نهادهای حاکمیتی، سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و مجریان در فضای میدان نیز به عرصه اجرا برسد، در حال حاضر این اتفاق شروع شده است و فضای سیاست‌گذاری دولت با این استراتژی کلان در حمایت از بخش خصوصی قرابت دارد.

وی با بیان اینکه در فضای میدانی و در فضای استانی در این حوزه باید دو اقدام انجام دهیم. بیان کرد: اقدام اول این است که خودمان در عرصه تولید تسهیل‌گری کنیم، ما در خیلی از صنعت‌ها رتبه اول کشور هستیم، اقتصاد استان ما اگر از نظر تولید ناخالص بخش خصوصی بررسی شود جزو استان‌های اول یا دوم کشور خواهد بود چرا که اکثر سرمایه‌گذاری‌ها در استان توسط بخش خصوصی انجام شده و ما وظیفه داریم در همه زمینه‌ها برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در تولید تسهیل‌گری کنیم تا تولیدکننده مشکل کمتری داشته باشد.


اعلایی تصریح کرد: پررنگ بودن بخش خصوصی در اقتصاد استان ما وظیفه دومی را برای ما ایجاد می‌کند، آن هم تولید ایده، تولید پیشنهاد، تولید فکر و راهکار برای حل مسئله است که اهمیت بالایی دارد، باید در استان ما افراد در مجموعه های صنفی، اتاق بازرگانی، تشکل‌ها و انجمن‌ها مداخله جدی برای تولید ایده و راهکار داشته باشند تا این ایده های نو به مدیریت های بالا دستی منتقل شود.

وی بیان کرد: ما با انجمن‌های صنفی، صاحب نظر، صاحب تجربه، صاحب بازار و صاحب فن جلسات مختلفی برگزار می‌کنیم، مسائل را جمع‌بندی و به فضای ملی ارائه می‌کنیم تا با نقش آفرینی در سیاست‌گذاری‌ها مسائل و مشکلات به مرور حل شود.

استاندار قزوین اظهار کرد: توفیقاتی که طی دو سال گذشته در حوزه اقتصاد در کشور به دست آمده توفیقات بزرگی است، در حالی که برخی پیش‌بینی می‌کردند ایران با اقتصاد ونزوئلایی رو به رو خواهد شد اما امروز می‌بینیم که رشد تورم متوقف شده و ما شاهد رشد اقتصادی خوبی هستیم، ما نباید موفقیت‌های خودمان و ناکامی‌های دشمنان را فراموش کنیم و باید به توان خودمان باور داشته باشیم.

وی افزود: این موفقیت‌ها به خاطر داشته‌ها، توان اقتصادی و دانش اقتصادی و مدیریت کشور است که توانسته مسیر درستی را سیاست گذاری کرده و همه ظرفیت‌ها را برای حصول این موفقیت‌ها به کار بگیرد.

اعلایی در پایان گفت: از تلاشگران بخش صنعت که به عنوان پیش قراولان توسعه و تعالی استان هستند قدردانی می‌کنیم؛ مجموعه مدیریتی استان در کنار شما خواهد بود و تسهیل گری در همه امور را با تمام قوا پیگیری خواهد کرد.

انتهای خبر/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان