۲۰/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۱۱ جمعه

صبح قزوین ذخیره ۳۵۰۰ نمونه خون بندناف در استان قزوین
کد خبر: ۳۶۵۶۵۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۰ ساعت: ۱۰:۴۳ ↗ لینک کوتاه

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی قزوین خبر داد:

ذخیره ۳۵۰۰ نمونه خون بندناف در استان قزوین

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی قزوین گفت: مرکز درمان جهاد دانشگاهی قزوین فعالیت خود در زمینه ذخیره بانک خون بندناف را از سال ۱۳۹۲ در قزوین آغاز کرده است و از بدو تأسیس تا کنون موفق به ذخیره‌سازی ۳۵۰۰ نمونه خون بندناف در سطح استان شده است.

ذخیره ۳۵۰۰ نمونه خون بندناف در استان قزوین
به گزارش حوزه سلامت «صبح قزوین»؛ به نقل از روابط‌عمومی جهاد دانشگاهی واحد قزوین، فاطمه دولتخواه اظهار کرد: مرکز درمان جهاد دانشگاهی قزوین فعالیت خود در زمینه ذخیره بانک خون بندناف را از سال ۱۳۹۲ در قزوین آغاز کرده است و از بدو تأسیس تا کنون موفق به ذخیره‌سازی سه هزار و 500 نمونه خون بندناف در سطح استان شده است.

وی با بیان اینکه در کشور بالغ بر ۱۷۵ هزار نمونه خون بندناف ذخیره شده است، افزود: خدمات مرکز درمان جهاد دانشگاهی در زمینه جمع‌آوری خون بندناف به صورت ۲۴ ساعته است و  کلیه خدمات این مرکز، تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان را پوشش می‌دهد.

دولتخواه با بیان اینکه، ذخیره‌سازی خون بندناف، برای افرادی که توان پرداخت نقدی را ندارند، به صورت اقساط همراه با تسهیلات نیز ممکن است، گفت: در گذشته بندناف و جفت به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد، اما حدود ۳۰ سال پیش دانشمندان متوجه شدند این خونی که دور ریخته می‌شود؛ زباله نیست و از آن می‌توان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد.

ذخیره نمونه خون بندناف در جهت امنیت سلامت و درمان نوزادان در آینده

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور ما بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند با سلول‌های بندناف قابل درمان هستند و از این رو ذخیره نمونه خون بندناف برای امنیت سلامت و درمان نوزادان در آینده توصیه می‌شود.

مدیر بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین، بیان کرد: هم‌اکنون نیز پزشکان ما در تلاش هستند که بتوانند با سلول‌های بنیادی بندناف نزدیک به ۱۰۰ نوع بیماری دیگر مانند دیابت، آلزایمر، پارکینسون، فلج‌مغزی، سکته‌مغزی و قطع نخاع را درمان کنند؛ خوشبختانه طرح بهبود بخش درمان اوتیسم نیز در مرکز رویان تهران بسیار موفقیت‌آمیز بوده است و به دنبال توسعه این طرح در استان قزوین هستیم.

ذخیره 263 نمونه بند ناف در مرکز درمان جهاد دانشگاهی قزوین طی 6 ماهه

وی اظهار کرد: در سال گذشته بالغ‌بر ۳۰۰ نمونه بند ناف در مرکز درمان جهاد دانشگاهی قزوین ذخیره شده است، همچنین در 6 ماه نخست امسال نیز موفق به ذخیره 263 نمونه شدیم که نشان از رشد فعالیت‌های مرکز رویان در سال جاری دارد.

دولتخواه گفت: همچنین بیش از ۲۰۰ مورد پیوند موفق بیماری‌های خونی با استفاده از ذخیره خون بند ناف در کشور اتفاق افتاده است که نشان از اهمیت بالای ذخیره‌سازی خون بندناف دارد.

مدیر بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان در قزوین، عنوان کرد: هزینه اولیه برای ذخیره خون بند ناف 8 میلیون و 240 هزار تومان است و می‌بایست متقاضیان برای نگهداری آن، سالانه 410 هزار تومان پرداخت کنند.

وی با تأکید بر اینکه ذخیره‌سازی خون بندناف هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری سلامت است، خاطرنشان کرد: مادران باردار که تمایل به ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزادان خود را دارند، در هر ساعت از شبانه‌‌روز که جهت زایمان به بیمارستان مراجعه می‌کنند، می‌توانند از خدمات مرکز درمان جهاددانشگاهی بهره‌مند شوند.

دولتخواه ادامه داد: کارشناسان مامایی در بیمارستان‌ها برای خون‌گیری حضور پیدا کرده و بلافاصله نمونه به پژوهشکده رویان ارسال می‌شود، سلول‌های بنیادی جداسازی و در دمای منفی ۱۹۷ درجه زیر صفر و حداقل برای ۲۵ سال آینده ذخیره می‌شود.

دولتخواه در پایان تأکید کرد: علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف می‌توانند با شماره ۰۹۱۰۴۶۹۸۶۹۵ تماس حاصل نمایند.

انتهای خبر/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان