۱۰/شوّال/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۱/۳۱ جمعه

صبح قزوین آنچه صهیونیست‌ها در مورد توافق ابراهیم پنهان می‌کنند
کد خبر: ۳۶۵۴۶۵ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۷/۱۳ ساعت: ۱۰:۲ ↗ لینک کوتاه

افشاگری از پشت پرده توهم بزرگ؛

آنچه صهیونیست‌ها در مورد توافق ابراهیم پنهان می‌کنند

زمانی که توافقات ابراهیم در سال ۲۰۲۰ امضا شدند، ۴۰ درصد از بحرینی.ها و اماراتی‌ها، نگاهی مثبت به این رویداد داشتند. با این حال، نظرسنجی‌هایی که به تازگی در این کشورها انجام گرفته‌اند حاکی از این مساله هستند که حمایت از توافق ابراهیم به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است

آنچه صهیونیست‌ها در مورد توافق ابراهیم پنهان می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبح قزوین؛ رژیم اشغالگر قدس، ماه آگوست سال 2020 میلادی را به دلیل امضای توافق عادی سازی روابط با دو کشور عربی-اسلامی یعنی امارات متحده عربی و بحرین(با میانجی‌گری دولت ترامپ)، در قالب توافقات ابراهیم، یک دستاورد بزرگ در تاریخ جعلی‌اش پنداشته و می‌پندارد.
 
در این راستا، این رژیم سعی داشته تا با انجام مانور گسترده سیاسی و رسانه‌ای در مورد تحول مذکور، تا جای ممکن دامنه کشورهایی که به اردوگاه توافق ابراهیم وارد می‌شوند را گسترش بخشد و این مساله را به مثابه امری جذاب برای ملت‌های عربی و اسلامی، معرفی و تصویرسازی کند. اگرچه پس از امارات و بحرین، برخی دیگر از کشورهای عربی و اسلامی نظیر مراکش و سودان نیز به توافق ابراهیم پیوستند و روابط خود با رژیم اشغالگر قدس را عادی‌سازی کردند، با این حال، با گذشت سه سال از امضای توافق مذکور، این طور به نظر می‌رسد که شکاف‌های موجود در این توافق بیش از هر زمان دیگری خود را آشکار کرده و عملا آنچه صهیونیست‌ها مایل نیستند پیش چشم افکار عمومی ملت‌های عربی-اسلامی و به طور کلی جهانیان قرار گیرد، به تدریج در حال افشا شدن است.
 
 
در این رابطه به طور خاص می‌توان به اصل روایت ادعایی صهیونیست‌ها یعنی استقبال گسترده افکار عمومی کشورهای عربی-اسلامی در مورد گزاره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، اشاره کرد. مسأله‌ای که به صورت دقیق و جزئی، در قالب جدیدترین گزارش راهبردی "انیسیتو خاورمیانه" با عنوانِ "ارزیابی روند کلی توافق ابراهیم در سومین سالگرد این توافق"، مورد اشاره و بررسی قرار گرفته است.
 
انیسیتو خاورمیانه در گزارش خود به این نکته اشاره می‌کند که: «واکنش‌های صریح و خشن در لیبی در رابطه با انتشار گزارش‌های مختلف با محوریت دیدار وزیر خارجه وقت لیبی "نجلا منقوش" با همتای اسرائیلی خود "الی کوهن" در اواخر ماه آگوست سال جاری میلادی در رم ایتالیا، نمود و نمونه‌ای روشن از نگاه منفی افکار عمومی جهان عرب نسبت به پدیده عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل در سومین سالگرد امضای توافق ابراهیم میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی-اسلامی است.»
 
این اندیشکده می‌نویسد: «چیزی در حدود 96 درصد از مصاحبه‌شوندگان لیبیایی در قالب نظرسنجی با موضوع "شاخص افکار عمومی عربی 2022 " که توسط "مرکز عربی در واشینگتن" انجام گرفته، مخالفت صریح خود با پدیده عادی‌سازی روابط کشورشان با اسرائیل را حتی قبل دیدار جنجالی اخیر وزیر خارجه لیبی با همتای اسرائیلی‌اش در پایتخت ایتالیا، ابراز کردند. در عین حال، از چشم‌اندازی کلی نیز چیزی در حدود 84 درصد از شهروندان 14 کشور عربی هم در فاصله میان ماه‌های ژوئن تا دسامبر سال 2022، مخالفت صریح خود را با اقدام دولت‌هایشان جهت عادی سازی روابط با اسرائیل نشان داده‌اند. در جریان این نظرسنجی، مثلا از میان شهروندان عربستانی، تنها 5 درصد از عادی‌سازی روابط کشورشان با اسرائیل دفاع و حمایت کرده‌اند».
 
 
 
*انیسیتو خاورمیانه در بخشی از گزارش راهبردی خود که به مناسبت سپری شدن سه سال از امضای توافقات ابراهیم منتشر شده، به طور خاص به کاهش قابل توجه حمایت ملت‌های عربی-اسلامی به ویژه آن دسته از کشورهایی که اقدام به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرده‌اند، از توافق ابراهیم اشاره داشته و این مساله را عامل سرخوردگی و ناامیدی قابل توجهی برای این رژیم ارزیابی کرده است.
 
اندیشکده خاورمیانه تصریح می‌کند: «سقوط تند در حمایت از توافقات ابراهیم طی سال‌های پس از امضای توافق مذکور، به مردم 3 کشور عربی که در سال 2020 اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کرده‌اند نیز سرایت کرده است. به عنوان مثال، زمانی که توافقات ابراهیم در سال 2020 امضا شدند، 40 درصد از بحرینی‌ها و اماراتی‌ها، نگاهی مثبت به این رویداد داشتند. با این حال، نظرسنجی‌هایی که به تازگی در این کشورها انجام گرفته‌اند حاکی از این مساله هستند که حمایت از توافق ابراهیم از سوی افکار عمومی بحرین و امارات به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است.
 
در مورد کشور مراکش نیز تنها 20 درصد از مراکشی‌ها با اقدام دولت کشورشان در عادی سازی روابط با اسرائیل، موافقت داشته‌اند. این در حالی است که 67 درصد به صراحت با آن به مخالفت پرداخته‌اند. بر اساس یافته‌های یک نظرسنجی دیگر که توسط "انیسیتو واشینگتن برای صلح خاور نزدیک" انجام گرفته، کاهش قابل توجه میزان حمایت افکار عمومی بحرین از عادی‌سازی روابط کشورشان با اسرائیل مورد اشاره قرار گرفته است. در این رابطه به طور خاص به این نکته اشاره شده که محبوبیت گزاره مذکور در میان بحرینی‌ها از 45 درصد در ماه نوامبر سال 2020 به تنها 20 درصد در ماه مارس سال 2023 رسیده است».
 
انیسیتو خاورمیانه در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که: «دیدگاه‌های افکار عمومی جهان عرب در پاسخ به نظرسنجی‌های مختلفی که مثلا در قالب شاخص افکار عمومی عربی از آن‌ها انجام گرفته به وضوح این مساله که توافقات ابراهیم سبب شدند تا موضوع فلسطین به عنوان یک دغدغه رفع شود و یا جهان عرب نسبت به آن بی‌تفاوت شده است را رد کرده‌اند. زمانی که از افکار عمومی عربی در مورد دلیل و استدلالشان در مخالفت با پدیده عادی‌سازی روابط با اسرائیل سوال شده، تقریبا 50 درصد از پاسخ دهندگان، به اشغالگری و اعمال ظلم و ستم از سوی رژیم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها اشاره داشته‌اند.
 
چیزی در حدود 20 درصد از افکار عمومی جهان عرب نیز دلیل مخالفت خود با عادی‌سازی روابط با اسرائیل را نژادپرستی این رژیم در رابطه با اعراب توضیف کرده‌اند و اساسا اسرائیل را به عنوان دشمن اعراب معرفی کرده‌اند. حتی در میان 8 درصد از پاسخ دهندگانی که نگاهی مثبت به پدیده عادی سازی روابط با اسرائیل داشته‌اند هم، تقریبا نیمی از آن‌ها موافقت خود با گزاره مذکور را مشروط به استقرار یک دولت مستقل فلسطینی کرده‌اند.
 
خیزش و قدرت گیری دولت راست افراطی در اسرائیل، دیدگاه‌ها و رویکردهای منفی و تهاجمی آن علیه اعراب و مسلمانان و همچنین تشدید خشونت ورزی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در سرزمین‌های فلسطینی و بیت‌المقدس، وضعیت شناسایی رسمی رژیم صهیونیستی به عنوان یک دولت در میان افکار عمومی جهان عرب را که سال‌ها یک چالش جدی را برای تل آویو ایجاد کرده، به مراتب بدتر و وخیم‌تر کرده است».
 
مجموع این مسائل پرده از یک واقعیت بزرگ برمی‌دارند: رژیم صهیونیستی به خوبی می‌داند که عادی‌سازی روابط آن با جهان عرب صرفا در سطح حکام خودکامه عربی بایستی اتفاق بیفتد و اساسا این رژیم هیچ جایگاه و محبوبیتی را در میان افکار عمومی کشورهای عربی-اسلامی ندارد. نکته قابل‌تامل‌تر اینکه عادی‌سازی روابط دولت‌های عربی با اسرائیل در قیاس با سال 2020 که توافقات ابراهیم برای نخستین بار امضا شد، برای بسیاری از این دولت‌ها در شرایط کنونی پرهزینه تر و مشکل‌تر شده است.
 
زیرا ملت‌های عربی-اسلامی اکنون بیش از هر زمان دیگری به این درک راهبردی رسیده‌اند که عادی سازی روابط سیاسی-دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی تنها و تنها این رژیم را در انجام جنایت علیه ملت فلسطین و البته جهان عرب و اسلام، جسورتر می‌کند و البته که هیچ تغییری را نیز در ماهیت نژادپرست و آپارتایدی رژیم اشغالگر قدس ایجاد نمی‌کند.
 
درست به همین دلیل هم است که بسیاری از ناظران و تحلیلگران مسائل غرب آسیا، از سکته جدی توافق ابراهیم و تلاش‌های گسترده صهیونیست‌ها جهت لاپوشانی این واقعیت به هر نحو ممکن سخن می‌گویند.
 
انتهای خبر/۱۴۰۴
منبع:جهان

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان