۰۷/شوّال/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ سه شنبه

صبح قزوین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حیات‌بخش کشتی قزوین باشند
کد خبر: ۳۶۴۹۶۳ نویسنده: نفیسه مهرداد تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۶/۱۱ ساعت: ۲:۴۰ ↗ لینک کوتاه

رئیس هیات کشتی استان قزوین:

سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حیات‌بخش کشتی قزوین باشند

رئیس هیات کشتی قزوین گفت: ما در هیات کشتی به دنبال سرمایه‌گذاری هستیم که منابع درآمدی پایدار برای کشتی‌گیران از تیم‌های پایه، جوانان و بزرگسالان ایجاد کند تا ورزشکاران بدون دغدغه روی ورزش قهرمانی خود تمرکز کنند.

سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حیات‌بخش کشتی قزوین باشند
به گزارش خبرنگار ورزشی پایگاه خبری- تحلیلی صبح قزوین، ورزش کشتی در استان قزوین از دیرباز در سطوح ملی و بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته که نمونه آن وجود پهلوانان و قهرمانان جهانی و المپیکی چون مهدی یعقوبی و احسان لشگری است.

کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای همواره مورد توجه مردمان این دیار بوده و این ورزش طی سال‌های دور و نزدیک دوران طلایی و پرافتخار داشته و قهرمانان و پهلوانانی به نامی را در سطح ملی و جهانی معرفی کرده است.

اما متاسفانه به دلایل مختلف چندسالی است کشتی این استان نسبت گذشته رونق چندانی نداشته و جز تعداد انگشت شماری نتوانسته کشتی‌گیر در سطح قهرمانی به کشور معرفی کند، که البته با انتخاب حسین یکتایی به عنوان رئیس هیات مهرماه سال گذشته کمی نور امید در دل دوستداران این ورزش ایجاد شده است.

مردی از جنس کشتی که با اقدامات خود در تلاش است کشتی قزوین را به روزهای اوج و پرافتخار خود بازگرداند، با او به ساعتی را گفتگو نشستیم که ماحصل آن را در ذیل می‌خوانید:

احیای دوباره کشتی همت جمعی اهالی و دوستداران کشتی و مسئولان استان را می‌طلبد

حسین یکتایی در گفتگو با خبرنگار صبح قزوین با اشاره به اقدامات انجام شده در هیات کشتی قزوین اظهار کرد: با توجه به تیم مدیریتی جدید هیات کشتی استان و با پیگیری‌های به عمل آمده توانستیم در هر پنج شهرستان استان قزوین هیات کشتی را فعال کرده و با استقرار آن به دنبال کشف استعدادهای جدید در این عرصه هستیم.

وی افزود: در کنار آن کارهای عمرانی را آغاز کرده و از اداره کل ورزش و جوانان قول مساعد گرفتیم که بعد از انجام پروژه مجموعه سردار آزادگان برای لیگ برتر فوتبال، پروژه خانه کشتی در بلوار امیرکبیر را به سرانجام برساند.

یکتایی با تاکید بر لزوم توجه به زیرساخت‌های کشتی بیان کرد: شهرستان قزوین با دارا بودن دو سالن خانه کشتی و مجموعه تختی در بخش زیرساخت‌ها ضعیف عمل کرده است و متاسفانه به دلیل قرارگیری مجموعه تختی در پروژه ملی میراث فرهنگی مجبور به تخلیه این مکان نیز هستیم.

رئیس هیات کشتی استان قزوین تصریح کرد: احیای دوباره این ورزش همت جمعی اهالی و دوستداران کشتی و مسئولان استان را می‌طلبد، خوشبختانه در طی یکسال گذشته اقدامات و برنامه‌های خوبی داشتیم که در ادوار گذشته کم سابقه بوده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته اردوی تیم ملی نوجوانان کشتی فرنگی را در قزوین برگزار کردیم که علیرضا عباسی ورزشکار قزوینی ما توانست با کمی اختلاف به مقام پنجمی این رقابت‌ها برسد.

یکتایی بیان کرد: ما درهیات کشتی از مربیان و قهرمانان که در میادین آسیایی و بین‎‌المللی مقام کسب کنند، حمایت کرده و به آنان خدمات رایگان ارائه داده و تا آنجا که در بضاعت ماست از این ورزشکاران تقدیر می‌کنیم.

این پیشکسوت کشتی ادامه داد: علیرضا عباسی قهرمان نوجوان قزوینی در جام معتبر پیروزی ترکیه به مقام سوم دست یافت، همچنین کشتی‎‌گیر آزادکار قزوینی سینا صفاری سال گذشته به اردوی تیم ملی دعوت شد که به دلیل آسیب‌دیدگی نتوانست در این مسابقات شرکت کند، اما بی‌شک یکی از استعدادهای آینده استان خواهد بود.

وی ساجد شاهوردی را یکی دیگر از استعدادهای کشتی قزوین معرفی کرد و افزود: امیرعلی صادقیان از ورزشکاران نونهال قزوین است که امسال در مسابقات قهرمانی  کشتی آزاد کشور توانست به مقام سومی برسد و به اردوی تیم ملی دعوت شود.

فعالیت کشتی در تمام نقاط استان قزوین

یکتایی با بیان اینکه اکنون در تمام نقاط استان مباحث آموزشی را دنبال می‌کنیم، گفت: کلاس‌های آموزشی ما در مراکز شهرستان‌ها برگزار می‌شود و ورزشکاران بعد از یکسال و 6 ماه تا دو سال سنجیده شده و مستعدین در مسابقات به لحاظ پتانسیل مهارتی و استقامتی ارزیابی می‌شوند، در کنار آن کادر مربی و اجرایی نیز سنجیده شده و نقاط قوت خود را تحلیل و ظرفیت‌سنجی می‌شوند.

یکتایی گفت: تمام مسابقات انتخابی استان قزوین در همه مقاطع متناسب با استانداردهای بروز بین‌المللی برگزار می‌شود تا کشتی‌گیران از همین میادین با قوانین و استانداردها آشنا باشند.

این پیشکسوت کشتی بیان کرد: کلاس‌های آموزشی هیت کشتی در قزوین در پنج نقطه شهر از راه‌آهن تا مینودر، در محمودآباد، اقبالیه و چوبیندر، در تاکستان و خرمدشت، در بوئین‌زهرا، شال و دانسفهان، در ضیاآباد و فارسجین، آبیک و آوج، الموت غربی و شرقی برگزار می‌شود.

رئیس هیات کشتی قزوین ضمن قدردانی از زحمات قهرمانان و مدال‌آوران این ورزش در قزوین بیان کرد: قهرمانان بزرگی چون احسان لشگری، رضا حسینی، رضا لایق، عباس شاهوردی و حبیب قیداری به عنوان مربی و پیشکسوت تعامل خوبی با هیات کشتی دارند و تمام داشته‌های ورزشی خود را برای کشتی قزوین در طبق اخلاص می‌گذارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود ظرفیت‌های بکر اقتصادی و صنعتی موجود در استان قزوین، تصریح کرد: کشتی ورزش پول‌سازی به خصوص برای ورزشکاران نیست و کشتی‌گیر تا به مرحله پول‌سازی و درآمد برسد چندین سال طول می‌کشد.

بخش خصوصی کشتی استان را دریابد

یکتایی افزود: ما در هیات کشتی به دنبال حمایت‌کننده «اسپانسر» هستیم که منابع درآمدی پایدار برای کشتی‌گیران از تیم‌های پایه، جوانان و بزرگسالان ایجاد کند تا ورزشکاران بدون دغدغه روی ورزش قهرمانی خود تمرکز کنند.

وی با بیان اینکه برای رونق در کشتی باید از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بهره‌مند شد، اظهار کرد: سال گذشته تیم پتروپالایش بلیش تاکستان با حمایت بخش خصوصی توانست با حضور مقتدرانه خود در رقابت‌های لیگ یک و لیگ برتر عنوان قهرمانی این مسابقات را به نام خود کند.

رئیس هیات کشتی قزوین ادامه داد: هرچند تنها دو کشتی‌گیر بومی استان در این تیم در لیگ یک حضور داشتند اما توانستیم سرمایه‌گذار را متقاعد کنیم از ظرفیت خود برای ایجاد تیم‌های پایه و پرورش نسل جدید  و همچنین ساخت سالن کشتی در تاکستان استفاده کند.

یکتایی بیان کرد: امسال در نظر داریم به زودی لیگ داخلی استان را برگزار کنیم تا همین موضوع بهانه‌ای برای ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی و صنعت ایجاد کند و شاهد رونق هرچه بیشتر کشتی و کشف استعدادهای جدید در اقصی استان باشیم.

وی ادامه داد: برای بازگشت به گذشته پر افتخار و تربیت قهرمانان کشتی در عرصه ملی بایستی برنامه ریزی‌های درست و هدفمندی را در دستور کار قرار داد و با کشف استعدادها در بین جوانان و نوجوانان، از مرکز تا دورترین نقاط استان موجبات شکوفایی این رشته را در منطقه فراهم کرد.

این پیشکسوت کشتی استان با اشاره به فراهم کردن شرایط فنی برای کشتی‌گیران بیان کرد: وقتی کشتی‌گیر از ورزش پایه بخواهد به بزرگسالی  و تکامل برسد به لحاظ شرایط بدنی و استقامتی مدام در افت و خیز است، نتیجه‌گیری در کشتی قهرمانی حداقل چهارسال زمان می‌برد، به همین سبب ممکن است شرایط یک نفر در تمام مقاطع مطلوب نباشد.

برگزاری دو دوره مربیگری توسط هیات کشتی قزوین

وی یادآور شد: در کنار این اقدامات دو دوره کلاس آموزش مربیگری و بازآموزی مدرس برای به روزرسانی تعالیم مربیان با دعوت از بهترین مربیان کشوری برگزار کردیم، همچنین با برگزاری کلاس استاژ داوری 25 نفر داور جدید زیر نظر کمیته داوران در چرخه قضاوت قرار گرفته و برای بقیه داوران مباحث بازآموزی مطابق استانداردهای روز را پی گرفتیم.

یکتایی بیان کرد: استان قزوین دو داور ملی و بین‎المللی دارد که آقای غلامرضا طاهرخانی تاکنون در پنج میدان جهانی به عنوان داور ممتاز بین‌المللی سوت زده و آقای محمد برغانی نیز به عنوان داور در چندین میادین کشوری قضاوت کرده است.

رئیس هیات کشتی استان خاطرنشان کرد: سال گذشته چندین دوره مسابقات کارگری و بسیج و دانش آموزی با کمک هیات کشتی برای کشف استعدادهای جدید در استان برگزار شد و اخیرا مسابقات قهرمانی کشتی پهلوانی کشور به میزبانی قزوین و با کمک این هیات اجرا شد.

یکتایی در پایان با اشاره به نقش رسانه‌ها در ایجاد انگیزه برای جوانان و نوجوانان ورزشکار گفت: از صداوسیما قزوین و دیگر رسانه‌هایی که بدون چشم‌داشت به ورزش استان کمک می‌کنند کمال تشکر را دارم و همچنین جا دارد از زحمات آقای دبیر رئیس فدراسیون  کشتی و آقای علایی مدیرکل ورزش و جوانان استان که ما را در به ثمر رساندن اهداف خود کمک می‌کنند تشکر کنم.

انتهای خبر/2001


 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان