۰۷/ربيع الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۶/۳۱ جمعه

صبح قزوین بازداشت یک کارمند در امور گمرکی
کد خبر: ۳۶۳۴۹۴ تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۳/۱۱ ساعت: ۹:۹ ↗ لینک کوتاه

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز خبرداد:

بازداشت یک کارمند در امور گمرکی

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز از بازداشت یک کارمند در امور گمرکی با در اختیار داشتن تعداد ۱۹ کارت بازرگانی و استفاده غیرمجاز از آنها خبر داد.

بازداشت یک کارمند در امور گمرکی
به گزارش حوزه اجتماعی صبح قزوین؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد تقی‌زاده اظهار کرد: حسب گزارشات واصله احدی از کارمندان در امور گمرکی با در اختیار داشتن تعداد 19 کارت بازرگانی اقدام به ترخیص کالا به نحو غیرمجاز نموده و موجب اخلال در بازار شده است؛ که در این خصوص پرونده قضایی در یکی از شعب بازپرسی دادسرای شهرستان البرز تشکیل و متهم تحت تعقیب قضایی گرفت و بازداشت شد.

وی افزود: مطابق ماده ۳۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه اجاره و بهره برداری از کارت‌های بازرگانی غیر، جرم بوده و برای متخلفان مجازات پیش‌بینی شده است و کارکنان نیز مجاز به داشتن این کارت‌ها نیستند و دستگاه متولی باید نسبت به این موضوع نظارت داشته باشد.

این مقام قضایی استان در ادامه بیان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده این کارمند با دریافت کارت‌های بازگانی به نام افراد بی‌بضاعت اقدام به فعالیت‌های اقتصادی در حوزه واردات و صادرات نموده و به دلیل عدم تمکن مالی، امکان وصول مالیات از صاحبان کارت‌ها میسر نبوده و مستفاد از بند هفت ماده ۲۷۴ از قانون مالیات‌های مستقیم الحاقی سال ۹۴، نشان دهنده فرار مالیاتی گسترده توسط این متهم است.

وی تصریح کرد: «ترخیص کاری» در امور گمرکی توسط کارمندان ممنوع بوده، اما یکی دیگر از اقدامات متهم موصوف دلالت بر این امر داشته و کالاهای وارداتی توسط این کارمند ارزیابی و ترخیص شده است.

این مسئول عنوان کرد: متهم این پرونده پس از بازداشت به اتهام سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و ارتشاء تفهیم اتهام و روانه زندان شد و پس از طی دوران بازداشت موقت، با تامین قرار کیفری متناسب (وثیقه) آزاد شد و تحقیقات در خصوص سایر اقدامات این فرد و شناسایی مرتبطین وی و روشن شدن ابعاد آن ادامه دارد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز در خاتمه خاطرنشان کرد: فساد همواره خط قرمز دستگاه قضایی بوده وهست و بدون شک با مفسدان و متخلفان به ویژه درحوزه ادارات برخورد قانونی قاطع صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان