۱۱/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین نرخ بیکاری در پاییز ۱۴۰۱ اعلام شد
کد خبر: ۳۶۱۳۴۴ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۵ ساعت: ۹:۵۳ ↗ لینک کوتاه

نرخ بیکاری در پاییز ۱۴۰۱ اعلام شد

بر اساس آمار موجود از طرح آمارگیری در پاییز ۱۴۰۱ نرخ بیکاری در ایران وارد فاز نزولی شده است.

نرخ بیکاری در پاییز ۱۴۰۱ اعلام شد
به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس آمار موجود نرخ بیکاری در ایران کاهش یافته و به کمترین سطح خود در ۱۷ سال اخیر رسیده است.

این در حالی است که همسو با نرخ بیکاری، سهم فعالان بازار کار از کل جمعیت مورد بررسی، کمتر شده و به اصطلاح نرخ مشارکت اقتصادی ایران در مرز پایین ۴۱ درصد قرار داشته است. موضوعی که به باور برخی می‌تواند عامل جدی در افت نرخ بیکاری باشد.

روند نرخ بیکاری در ایران نزولی شده و کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. مرکز آمار ایران، داده های نرخ بیکاری را در کشور به تفکیک هر فصل منتشر کرده است.

 

بر اساس داده‌های بانک مرکزی، نرخ بیکاری پاییز ۱۴۰۱ برابر با ۸.۲ درصد بوده و در کمترین سطح خود در ۱۷ سال اخیر رسیده است.

از زمستان ۱۳۹۷ تاکنون نرخ بیکاری در کشور تنزل جدی پیدا کرده و اکنون به کمترین میزان خود از شروع سال ۱۳۸۴ به بعد رسیده است.

بررسی ها نشان می‌دهد سهم اشتغال در کشور در پاییز امسال برابر با ۳۷.۷ درصد بوده و نسبت به پاییز سال پیش تقریبا ۰.۴ واحد درصد بیشتر شده است.

بررسی در شاخه‌های مختلف اقتصادی کشور نشان می‌دهد عمده سهم اشتغال در بخش خدمات بوده است.

به عبارت دیگر مانند فصل های قبل، سهم اشتغال در کشاورزی کمتر شده و در مقابل به شاخه خدمات افزوده شده است. در بخش صنعت نیز تغییر چندانی رخ نداده و تقریبا ۰.۱ واحد درصد از فصل قبل پایین تر آمده است.

درنهایت بنابر داده های مرکزآمار ایران، در پاییز ۱۴۰۱، سهم اشتغال کشاورزی از کل برابر با ۱۴.۳ درصد بوده و این سهم در بخش صنعت معادل با ۳۴.۶ درصد به ثبت رسیده است.

بخش خدمات ایران که تنها رشد بخش اشتغال را در این فصل نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته تجربه کرده سهمی معادل با ۵۱.۳ درصد را دارا بوده است.

اما برخی از تحلیلگران این کاهش در نرخ بیکاری را لزوما یک اتفاق مثبت تلقی نمی کنند. چرا که این عده معتقدند همچنان که در فصل های اخیر نرخ بیکاری کمتر شده از مشارکت اقتصادی در ایران نیز کاسته شده است.

به طور کلی نرخ مشارکت اقتصادی دلالت بر نسبت جمعیت فعال بازار کار به کل جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر است. طبق داده های مرکز آمار ایران کل جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر برابر با ۶۳ میلیون و ۸۶۶ هزار نفر بوده که از این میزان ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار نفر سهم فعالان بازار کار بوده است.

بنابراین نرخ مشارکت اقتصادی کشور، در ایران معادل با ۴۱ درصد بوده که نسبت به فصول گذشته در کمترین سطح قرار داشته است. بررسی ها نشان می دهد در فصول اخیر نرخ مشارکت اقتصادی در مرز ۴۱ درصد باقی مانده است؛ برخی از فصول ۰.۱واحد درصد بالاتر و در برخی فصول ۰.۱ واحد درصد پایین تر. با این حال روند آماری می تواند امید رشد مشارکت اقتصادی به همراه کاهش نرخ بیکاری را در بر داشته باشد.

انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان