۱۵/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۰۶ یکشنبه

صبح قزوین صنعت کشاورزی باید دانش پایه باشد
کد خبر: ۳۶۰۵۶۳ نویسنده: رقیه کشاورز تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۱۵ ساعت: ۱۵:۴۸ ↗ لینک کوتاه

رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قزوین:

صنعت کشاورزی باید دانش پایه باشد

بابک قرالی گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شرکت‌ها و به نوعی دانش را وارد سیستم کشاورزی کرده و این بخش را دانش پایه کنیم.

صنعت کشاورزی باید دانش پایه باشد
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ بابک قرالی عصر امروز در همایش ملی شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی که به میزبانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال کشاورزی پایدار بودیم و این نوع کشاورزی مبتنی بر محیط زیست را باید از سال‌های گذشته برای خود تعریف و از نهاده‌ها و ارزش افزوده استفاده می‌کردیم که البته این امر محقق نشده است.

وی افزود: تأکید ما بر تنوع اقلیمی بوده و بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی تولید شده در کشور سالم هستند و جای نگرانی درباره آنها وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شرکت‌ها و به نوعی دانش را وارد سیستم کشاورزی کرده و این بخش را دانش پایه کنیم.

قرالی با اشاره به فرونشست زمین در کشور و مطالب منعکس شده در این خصوص ادامه داد: هرچند موضوعاتی در این زمینه مطرح شده اما همین مشکل در کشورهایی مانند امریکا وجود دارد که موجب خالی شدن برخی از مناطق آن شده که البته مطالبی درخصوص آن منتشر نشده است.

وی با اذعان به اینکه کشاورزی در کشور بیشتر خرده مالکی است و برای انتقال فناوری به این بخش باید به آن توجه شود، اذعان کرد: بی توجهی به انتقال فناوری به بخش کشاورزی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد و براین اساس باید سیستمی از سوی تصمیم گیران سازمان ملی اجرا شود و نظام خرده مالکی کشاورزی تغییر یابد.

رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: شاهد خردتر شدن اراضی کشاورزی کشور در آینده خواهیم بود و به همین دلیل زمین‌ها بین فرزندان کشاورزان تقسیم و به ارث برده می‎‌شود که برای جلوگیری از این مشکل اقداماتی صورت می‌گیرد.

قرالی اظهار کرد: تولید محتوای شرکت‌های داشن بنیان در بخش کشاورزی به گونه‌ای باشد که امکان استفاده و بهره‌برداری از آنها برای تمام بهره‌برداران و کشاورزان در هر سطح فراهم شود.

وی با مروری بر وضعیت نیروی انسانی در بخش کشاورزی تصریح کرد: در شرایطی که 26 درصد کل شاغلان بخش‌های اقتصادی کشور دارای تحصیلات عالی هستند و 6 . 3 درصد از کل فارغ‌التحصیلان کشور دارای تحصیلات مرتبط با بخش کشاورزی هستند، صرفا 79/. درصد بهره‌برداران کشاورزی دارای تحصیلات عالی مرتبط و 5 .4 درصد بهره‌برداران کشاورزی دارای تحصیلات عالی غیر مرتبط هستند.

این مسئول در پایان گفت: جمعیت دانشجویان پذیرفته شده در رشته‌های کشاورزی در یک سال تقریبا 5. 1 برابر کل فارغ التحصیلان کشاورزی شاغل در بخش کشاورزی است.

انتهای پیام/4006
 
 
 
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان